AFYONKARAHİSAR’IN SEMBOLÜ

Afyonkarahisar’ın simgelerinden birisi olan Karahisar Kalesinin zirvesine çıktık. Bu tarihi mekânı sizlere gösterebilmek için ve kış aylarında gerçekleşen yoğun kar yağışıyla birlikte oluşan kartpostallık görüntüleri beğeninize sunuyoruz

AFYONKARAHİSAR’IN SEMBOLÜ
AFYONKARAHİSAR’IN SEMBOLÜ Admin
Bu içerik 71 kez okundu.

Haşmetiyle gönülleri fethede Karahisar Kalesi M.Ö. 1350 yılında Hitit İmparatoru II. Murşil zamanında yapıldı. Günümüze kadar sağlam bir şekilde gelen kale tarihte birçok savaşa ev sahipliği yaparken, bulunduğu mevkii sayesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Afyonkarahisar’a giriş yaptığınız anda her yerden görebildiğimiz bu tarihi sembole çıkmak için 546 basamak aşarak tüm Afyonkarahisar’ı ayaklarınız altında görebilirsiniz. Odak Gazetesi ekibi olarak yoğun kar yağışı altında tarihi Karahisar Kalesinin zirvesine çıktık. Kaleye çıkarken kar kalınlığı 25 ile 35 santimetre olurken hava sıcaklığı -14 derece olarak kaydedildi. Zirveye uzanan 550 basamağı her aşışımızda hava sıcaklığının giderek düştüğünü hissetmemek mümkün olmadığı gibi hissedilen hava sıcaklığı -18’di. 20-25 santimetre kar kalınlığı olarak başlayan yolculuk zirvede 35-40 santimetre olarak kaydedildi.

Karahisar Kalesinin zirvesine vardığımız zaman dikkatimizi çeken ilk görsel tepedeki Türk Bayrağımızla birlikte üzeri karla örtülü olan, her tarafından tarih kokusu aldığımız Afyonkarahisarımızdı. Her semtini her sokağını görebildiğimiz tarih kokan Afyonkarahisarımızın görüntüleriyle sizleri baş başa bırakıyorum.

>>ODAK HABER MERKEZİ 

 

Karahisar Kalesi Afyonkarahisar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tedbirler görüşüldü
Tedbirler görüşüldü
Şehidimizi cennete uğurladı
Şehidimizi cennete uğurladı