PANDEMİDE ÖNEMLİ BİR NOKTADAYIZ

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda Afyonkarahisar’da Covid-19 vakalarının azaldığı kaydedilerek rehavete kapılmamak ve tedbirlere uyulmaya devam edilmesi gerektiği vurgulandı

PANDEMİDE ÖNEMLİ BİR NOKTADAYIZ
PANDEMİDE ÖNEMLİ BİR NOKTADAYIZ Admin
Bu içerik 33 kez okundu.

Koronavirüs vakalarının Afyon’da azalmasının sevindirici olduğunu vurgulayan Gazeteci İsmail Akar, “Vakalar azaldı diye gevşemeyelim ve tedbirlere uymaya devam edelim. Virüs tamamen ortadan kaybolana kadar maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak hepimizin sağlığı açısından son derece önemli. Kısa çalışma ödeneği Mart ayı sonunda bitiyor. Nisan, mayıs ve haziran aylarında sigorta primlerini devlet karşılayacak. Bunu da işverenlere aktarmış olalım.Ayrıca salgında sıkıntı yaşayan ve geçen sene ki cirolarında yüzde 50’den fazla azalma olan yiyecek içecek sektöründeki şahıs firmalarına destek başvuruları sürüyor. Ciro kaybında olan firmalar kaybı olan cirolarından yüzde 3 destek alacak. Burada dikkat edilmesi gereken konu şu basit usul ve kurumlar Vergisi mükellefi olanlar bu destekten faydalanamaz” diye konuştu.

NORMALLEŞME İÇİN ACELE EDİLİYOR

Bu süreçte düğün, taziye ve kongrelerin yapılmaması gerektiğini vurgulayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Bana göre normalleşme için acele ediliyor. Biraz daha beklenmeli. Korona virüsün görüldüğü diğer ülkelerde böyle bir normalleşmeden bahsedilmiyor. Bizde ise Mart ayından itibaren normalleşmeye geçileceği konuşuluyor. Bunun nedeni ekonomik bana göre. Sağlık açısından değerlendirmek gerekir. Aşılanma daha tamamlanmadı. Bir işletme örneğin bir kahvehaneye gelen müşteriye alınan kararı nasıl uygulayacak? Kurallar konulabilir ama bunun uygulanabilirliği denetlenmeli. En azından mart sonuna kadar bekleyip toplumun yarısı aşılansaydı da ondan sonra normale dönseydik diye düşünüyorum” şeklinde konuşarak, dikkatli olunmasının altını çizdi.

AFYON EN AZ VAKA OLAN 10 İL İÇİNDE

Pandeminin en önemli özelliğinin dış dünya ile iletişimi daha fazla olan yerlerde hızlı yayılması olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim; “Bu virüs ilk çıktığından beri metropollerde ve nüfusların kalabalık olduğu şehirlerde daha hızlı yayıldı. Ülkemizde de benzer bir seyir oldu. Turizmin geliştiği ve nüfusun kalabalık olduğu şehirlerimizde vaka sayıları daha fazla görüldü. Karadeniz’de de son zamanlarda turizm hareketliliği nedeniyle vaka sayılarının arttığını biliyoruz. Afyon’da virüsün az olması bizleri mutlu ediyor. Ülkemizde vakanın en az olduğu ilk 10 il içindeyiz. Benim ilçem Bolvadin’de de vaka sayıları oldukça düştü.Fakat mobilasyon devam ettiği sürece salgında artış olabilir. İşte bu yüzden özellikle üniversiteler yüz yüze eğitime açılmıyor. Bu arada bu süreçte devletin aldığı tedbir ve destekleri olumlu buluyorum” diyerek Afyon’un vaka sayılarındaki başarısını dile getirdi.

>>>ODAK HABER MERKEZİ

 

COVİD-19 Gazeteci Polat Yılmaz Gün FM Basın Odası Programı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devremülkçülere dev operasyon
Devremülkçülere dev operasyon
Medyayı bilinçli kullanalım
Medyayı bilinçli kullanalım