Advert

Afyonkarahisar’ın ihracattaki önemi

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven Gazi Meclisinde Afyonkarahisar Ticareti, üretimi ve ihracatı üzerine basın toplantısı gerçekleştirdi

Afyonkarahisar’ın ihracattaki önemi
Afyonkarahisar’ın ihracattaki önemi Admin
Bu içerik 80 kez okundu.

Afyonkarahisar’ın zenginliklerinden bahsederek konuşmasına başlayan Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “İlimiz 14 bin 230 Kilometre kare  yüz ölçümüne sahip 18 ilçeli 737 bin nüfuslu ilimizdir. İlimiz, yolların buluşma noktasında doğal ve kültürel zenginlikleriyle bir turizm merkezi olmasının yanı sıra önemli bir ticaret şehridir.  Sektör çeşitliliği bakımından birçok zenginliğe sahip olan ilimizde; şekerleme, sucuk, pastırma, kiraz, vişne ve patates başta olmak üzere gıdaürünleri, doğaltaş, hayvancılık, toprak sanayi ve seracılık önde gelen sektörlerdir” dedi.

AFYONKARAHİSAR MERMERİN BAŞKENTİ’DİR.

Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar’daki mermer yataklarının zenginliklerinden ve yapılan ihracatlardan bahsederek, “Dünyanın en zengin mermer yataklarının bulunduğu Alp Kuşağı’nda yer alan Türkiye, önemli mermer rezervine sahiptir. Bu rezervin dikkat çeken bir kısmı ilimizde bulunmaktadır. Yaklaşık 3 bin yıldır mermercilik yapılan ilimizde, bölgenin zengin ocaklarından çıkarılan mermer blokları, binlerce yıldır şehrimizde işleniyor ve gerek ülkemizin gerekse dünyanın birçok ünlü eserine doğal estetik değer katmaya devam ediyor” diye konuştu.

DOĞALTAŞ İHRACATI AFYONDAN SORULUR

Afyonkarahisar’dan çıkan mermerin ihracat rakamlarına değinen Milletvekili Yurdunuseven “Bugüne kadar 139 ülke ile dünyanın birçok yerine ihraç edilen Afyon mermeri, ilimiz ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Afyonkarahisar Türkiye’nin doğaltaş toplam ihracatında %11,54’lük paya sahip durumdadır. (Türkiye’nin 2020 yılı doğaltaş ihracatı 1 milyar 736 milyon 683 bin dolar, Afyonkarahisar’ın 2020 yılı doğaltaş ihracatı 200 milyon 482 bin dolardır” diyerek konuştu.

HAYVANCILIKTA 9. SIRADAYIZ

Afyonkarahisar Tarım ve hayvancılıkta ülkemiz için öneminden ve hayvancılık sektöründeki yerinden bahseden Milletvekili Yurdunuseven,“ Geleneksel hayvancılığın azaldığı ve buna karşılık modern hayvancılığın artmaya başladığı Afyonkarahisar'da, et ve et ürünleri üretimi önemli gelişme göstermiş, bu bakımdan ilimiz 2020 yılında 442 bin 181 büyük baş hayvan sayısı ile Türkiye’de ön sıralardadır Türkiye’de 9. Sıradadır” ifadelerini kullandı. 

VİŞNE ÜRETİMİNDE BİRİNCİYİZ

Üretim miktarlarında Afyonkarahisar sıralamasını açıklayan Milletvekili Yurduseven sözlerine şöyle devam etti: “İlimizin 2020 yılı ihracatı 323 milyon 437 bin dolar olmuştur. (2019 yılında ihracatımız 368 milyon 387 bin dolar olmuştu. ) 2020 yılında 138 ülke 4 serbest bölgeye ihracat yapılmıştır. 2019 yılında toplam 134 ülke ve 6 serbest bölgeye ihracat yapılmıştı. İller sıralamasında Afyonkarahisar 2020 yılında toplamihracatta geçen seneki yerini koruyarak 81 il içerisinde 30’uncu sırada yer almıştır. Vişne Üretimi Üretim Miktarı 45 bin 249 Ton Türkiye de 1. Sırada Patates Üretimi Üretim miktarı 551 bin 453 ton Türkiye de 3. Sırada” dedi.

#İbrahimYurdunuseven #PatatesÜretimi #AKParti #GaziMeclisi #OdakGazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte gelinlere 100 bin lira kaptırdı
Sahte gelinlere 100 bin lira kaptırdı
Bonzai ele geçirildi
Bonzai ele geçirildi