Advert

1 milyon 350 bin kişi hayatını kaybediyor

Trafik Birim Amirleri Bölge Toplantısına katılmak üzere Afyonkarahisar’a gelen Trafik Daire Başkanı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Mehmet Yavuz, her gün dünyada 1 milyon 350 bin kişinin trafik kazasında hayatını kaybettiğini, 78 milyon kişinin kalıcı hasar ile sakat kaldığını ifade etti

1 milyon 350 bin kişi hayatını kaybediyor
1 milyon 350 bin kişi hayatını kaybediyor Admin
Bu içerik 112 kez okundu.

Korel Termal Otelde düzenlenen Trafik Birim Amirleri Bölge Toplantısına katılan Trafik Daire Başkanı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Mehmet Yavuz, önemli açıklamalarda bulundu. Yavuz, trafiğin çok geniş bir konumu olduğunu ifade ederek, “Bunu dakikalar, saatler ve günlerce anlatsak ebetteki bir sonucu yok. Bir sonuca varamayız ve sürekli konuşuruz. Ama trafik hayatın vaaz geçilmez bir parçasıdır. Günlük yaşantımızın her anına sirayet etmiş bir durumdur” dedi.

SADECE ÜLKEMİZİN SORUNU DEĞİL

Trafiğin sadece ülkemizin sorunu olmadığını söyleyen Yavuz, “Slaytta da özetle anlatılmaya çalışıldığı gibi dünyanın da sorunudur. İşte dünyanın bu sorununa çözüm bulma adına Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü Üye ülkelerin dünyada küresel halk sağlığı olarak kabul edilen trafik ile ilgili atılması gereken adımları önceliklendirdiler.  İstatistiklere baktığımızda her gün dünyada 1 milyon 350 bin kişinin trafik kazasında hayatını kaybettiğini, 78 milyon kalıcı hasar ile sakatlıkların bırakıldığı bir gerçekten bahsediyoruz” diye konuştu.

GÜÇLÜ BİR SÖZ VERİLDİ

“Bununla mücadele sadece belli kurumların mücadelesi değildir” diyen Yavuz sözlerine şöyle devam etti: “Halk Sağlığı sorunu ile ülkemizde 2010 yılı başlarında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında başbakanlık genelgesi olarak imza atılmış ve dünyaya bir söz verilmiş. Bu rakamların 2020 yılı sonunda yüzde 50’ye can kayıplarının azaltılması için güçlü bir söz verildi. Son yıllarda ülkemizdeki eğitimden sağlığa, ulaşımdan eğitime birçok alanda araç güvenliklerine, varıncaya kadar, otoyollara varıncaya kadar iyileştirmeler, trafik kazalarının azaltılmasında elbette etkisi çok büyük olmuştur” ifadelerini kullandı.

TRAFİĞİN VAAZ GEÇİLMEZ PAYDAŞLARI

Trafiğin vaaz geçilmez paydaşları olduğuna dikkat çeken Yavuz, “Trafik disiplini dört unsurun üzerine yerleştirdiğimizde bunların bir tanesi eğitim, birinin alt yapı ve ulaştırma diğerinin ise sağlık ve son olarak denetimsiz hiçbir şey olmayacağını bildiğimiz denetim ofisidir. Bu ana unsurların kendi içerisinde bir sekresditasyonu olmalıdır bu döngüyü sağlayabilmesi için ve denetimle bir yere kadar gidebilirsiniz.  Denetimde belli bir noktaya kadar gidebiliyoruz, bütün kurumların görevleri var.”

HEDEFİ 2019 YILININ SONUNDA YAKALADIK

Karayolu Trafik Güvenliğinin 2020 yılı sonu itibariyle birinci etabının tamamlandığını ifade eden Yavuz, “Biz 2010 yılında Dünya Sağlık Örgütü Birleşmiş Milletlerimizin Türkiye’de ortalama günde toplam can kayıp sayısı 24 civarındaydı. Bu 24 rakamının bugün geldiğimiz seviye 13’e düşmüştür. Yani biz 100 bin kişi başına oranladığımızda 2010 yılındaki 13.4’lük, 100 bin kişi başına can kaybı bugün 5,8’e düşmüştür ve yüzde 56.6’lık azalma vardı. Bu hedefi oysaki geçen yıl 2019 yılı sonunda yakaladık” dedi.

 >>GÖKHAN KOCAASLAN

Trafik Birim Amirliği Mehmet Yavuz Recep Tayyip Erdoğan Emniyet Müdürlüğü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte gelinlere 100 bin lira kaptırdı
Sahte gelinlere 100 bin lira kaptırdı
Bonzai ele geçirildi
Bonzai ele geçirildi