Advert

Trafik polisini görünce huzur buluyorum

Vali Gökmen Çiçek, Trafik Birimleri Amirleri Bölge Değerlendirme toplantısında konuştu. Vali Çiçek, trafik polislerinin kişilik, karakterlerinin muazzam olduğunu söyleyerek, “Trafik polisini gördüğüm zaman huzur buluyorum. Eskiden suçumuz olmasa bile trafikçiyi görünce korkardık. Şimdi trafikçi bana ceza yazsa bile rahatlıyorum” dedi

Trafik polisini görünce huzur buluyorum
Trafik polisini görünce huzur buluyorum Admin
Bu içerik 102 kez okundu.

Afyonkarahisar Valiliği ile Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen 2’inici Trafik Birimleri Amirleri Bölge Değerlendirme toplantısında konuşan Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, düzenlenen programda bir geçmişe gittiğini birde bugüne geldiğini söyledi. “Türkiye’deki birçok şeyin değiştiğini hep birlikte gördük” diyen Vali Çiçek, “Hatırlıyorum Bolu Dağı, Gevur Dağı, Zigana geçitleri vardı. Orası korkulu rüya gibiydi. Kamyoncular şehir efsanesi gibi anlatırlardı” dedi.

BOLU DAĞINDA KAZALARI DUYAR ÜZÜLÜRDÜK

Birçok kişi orada Bolu Dağı’nda hayatını kaybettiğini söyleyen Vali gökmen Çiçek, “Almanya’dan gelen Almancı bir ailenin 2 bin kilometre gelip Bolu Dağında trafik kazasından dolayı hayatını kaybettiğini dinledik. 1990’lı yıllarda bir gün televizyonu açtığımızda 30 askerimizin şehit olduğunu duyardık. Ertesi gün iki otobüsün kazası kafa kafaya çarpışması sonucunda 30-40 tane vatandaşımızın öldüğü haberini alırdık. Hemen ona üzülürdük, ertesi gün ise diğerine üzülürdük. Çok şükür memleketimizde çok şey değişti. Dağlar delindi, duble yollar yapıldı. Hava yolları ciddi manada herkesimin ulaşabileceği miktarlara fiyatlara çekildi. Deniz ulaşımında çok büyük gelişime ulaştı memleketimiz” diye konuştu.

CİDDİ BİR SEFERBERLİK YAPILDI

Yapılan duble yollar rağmen trafikte ölümlü kazayı azaltmanın mümkün olmadığını hatırlatan Vali Çiçek, “Çünkü hayat standartlarının, araba sayısının artması, nüfusun yükselmesi, yolların güzelleşmesi ve hızın limitinin yükselmesine yol aştı. İşte bunun için ciddi bir seferberlik yapmak zorundaydık. Ben Ankara’dayken İl Emniyet Müdürümüz Ali Temiz ile Trafik Daire Başkanı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Mehmet Yavuz, İçişleri Bakanlığımızda saatlerce toplantı yaparlardı ve ben “Trafik artık çıksın” derdim” dedi.

PROJE İÇİN HAFTALARCA ÇALIŞTILAR

 “Yayaya yol ver” projesi ile “Kırmızı Düdük” projesine değinen Vali Çiçek, “Yayaya yol ver” projesinde eksi ve artısı için günlerce, haftalarca çalıştılar. Açıkçası ben azaltacaklarını biliyordum ama bu kadarla karşılaşacağımızı beklemiyordum. Hedefin birebir nasıl tutulduğunu görüyorduk. Ölümlü trafik kazalarını mutlaka analiz ediliyordu ben şaşırıyordum.  “Kırmızı düdük” projesi bir bayramda ne kadar katkı sağladı ve farkındalık oluşturuldu” diye konuştu.  

OKULLARDA TRAFİK EĞİTİMİ VERİLİYOR

“Bir kırmızı düdük projesi bir çok can kaybının önlenmesinin önüne geçti” diyen Vali Gökmen Çiçek, “Özellikle televizyonlarda mafya filminde bir sürü adam öldürülüyor ama trafik kemerini takıyor. Çünkü filmin kahramanı emniyet kemerini takıyor. Bu çok mutlu edici bir şey gerçekten insanlar bu televizyonda izledikleri film kahramanlarını örnek alıyorlar. Okullarda trafik eğitimin verileceği akıllara bile gelemezdi” dedi.

TEMİZ, İYİ BİR TRAFİK MİLLİYETÇİSİ

Özellikle trafik parkları yapıldığını ifade eden Vali Çiçek, “Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’te bize çok güzel bir park yapıyor ve bitirmek üzeredeler. Allah kendisinden razı olsun teşekkür ediyorum. Daha da büyük bir park yapması için alkışlıyorum. Özellikle şunu açıkça söylemek istiyorum, Trafik Başkanımız Mehmet Yavuz ile Erzincan’dan bir dostluğumuz var. İl Emniyet Müdürümüz ile Ankara’dan kaynaklanan ki, trafikçi İl Emniyet Müdürünün avantajını hem il olarak hemde vali olarak görüyorum. İyi bir trafik milliyetçisi, trafiğe ve trafikçiye laf söyletmiyor.”

TRAFİKÇİ BANA CEZA YAZSA BİLE RAHATLIYORUM

Trafik polislerinin memleketin bakış açısının çok farklı olduğunu, kötü hatıralar ve bazılarının ise şehir efsanesi olduğuna dikkat çeken Vali Gökmen Çiçek, “Şimdi üniformaları başta olmak üzere kişilikleri, karakterleri, muazzam. Onları gördüğüm zaman huzur buluyorum. Eskiden suçumuz olmasa bile trafikçiyi görünce korkardık. Şimdi trafikçi bana ceza yazsa bile rahatlıyorum. “Beyefendi hoş geldiniz, hızınız şöyleydi. Alabilir miyim? Ehliyet ile ruhsatı” deyip şakalaşıyoruz. Geçenlerde babam anlatıyor, “Beni trafik polisi durdurdu. Ceza kesti, ama çok güzel kesti” diyor. “Amca nasılsın, canına yazık, kendine acımıyorsan teyzeme acı” demiş. “O güzel konuştu ki hiçbir şey diyemedim” diye söyledi. Bunlar sizler sayesinde değişti. Şuanda trafikçi olmak bir ayrıcalık. Belki de Emniyet Müdürümüzün trafikçi olması bizi de trafik milliyetçisi yaptı. Artık vatandaşımızın trafik polisimize gayri ahlaki teklif etme durumu yoktur. O kadar dürüst arkadaşlar atandı ki, iyi denetleniyorlar” dedi.

>>GÖKHAN KOCAASLAN

 

#odakgazetesi #gökmençiçek #mehmetyavuz #trafikpolisi #afyonkarahisarbelediyesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte gelinlere 100 bin lira kaptırdı
Sahte gelinlere 100 bin lira kaptırdı
Bonzai ele geçirildi
Bonzai ele geçirildi