Teknopark tanıtıldı

Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Zafer Teknopark tarafından “Lisansüstü Öğrencilere Yönelik Teknopark Tanıtım Toplantısı” düzenlendi

Teknopark tanıtıldı
Teknopark tanıtıldı Admin
Bu içerik 50 kez okundu.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen programa Zafer Teknopark Genel Müdürü ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir ile AKÜ TTO Koordinatörü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu katıldı. Toplantıda ilk olarak Zafer Teknopark ile ilgili bilgiler veren Zafer Teknopark Genel Müdürü ve İİBF Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, 2016 yılında faaliyete başladıklarını ve Türkiye’de iki farklı ilde, iki farklı üniversitenin ortaklığında faaliyet yürüten tek teknopark olma özelliğine sahip olduklarını dile getirdi. Zafer Teknopark bünyesinde akademisyenlere ve öğrencilere birçok imkan sağladıklarını ifade eden Kandemir, “Hem öğretim elemanı olup hem de öğrencilik yapan arkadaşlarımız var. Bunlar devlet memuru oldukları için normal şartlarda bir ticari faaliyette bulunamıyorlar. Kurulmuş bir şirkete ortak olabiliyorsunuz ama idareci konumunda yer alamıyorsunuz. Ancak Teknopark bünyesinde böyle bir engel yok” dedi.

ÖĞRENCİLERE KİRA DESTEĞİ

Teknopark bünyesinde faaliyet göstermek isteyen öğrenciler için birçok avantajın olduğunu ifade eden Kandemir, şunları kaydetti: “Teknopark sizlere fiziki bir imkân sağlıyor ve bunun karşılığında bir kira ödüyorsunuz. Eğer teknoparkta firma kuran kişi öğretim elemanı ise yüzde 40 gibi bir kira indirimi sağlıyoruz. Öğrencilere ise bu kira indirimi yüzde 100’e kadar çıkabiliyor. Yani bir öğrenci gelip teknopark bünyesinde bir faaliyet yaptığı zaman neredeyse bu konuda ücretsiz destek verebiliyoruz. Bu anlamda bir öğrenci vergi avantajları, sigorta desteği, KDV desteği, gümrük vergisi muafiyeti gibi desteklerden de ayrıca faydalanabiliyor. Bunun dışında bir lisans ya da lisansüstü öğrenci proje sunacağı zaman illaki bir şirket kurmasına da gerek yok. Bizim start-up olarak, yeni girişimci ya da ön kuluçka diye ifade ettiğimiz yapılar var. Bu yapılarda öğrencilere ücretsiz yer tahsisi yapıyoruz. Teknoparkta projeniz değerlendirme sürecinden geçiyor. Normalde burada hakemlik ücretleri de var, bu ücretleri de lisansüstü öğrencilerimizden talep etmiyoruz. Fiziki mekân istendiği zaman da bu mekânı sağlıyoruz.” AKÜ TTO Koordinatörü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu ise konuşmasında geliştirme ve ticarileştirme konularında ortak hareket etmenin önemine değindi.

 

#akü #tto #teknopark #zaferteknopark #tuğrulkandemir #odakgazetesi #afyonkarahisar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyon Vakıfbank
Şampiyon Vakıfbank
Ev ev değil,  uyuşturucu deposu
Ev ev değil, uyuşturucu deposu