Devrim niteliğinde yatırımlar

Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu baharın müjdecisi Nevruz ile 21 Mart Dünya Ormancılık Günü’nü kutladı

Devrim niteliğinde yatırımlar
Devrim niteliğinde yatırımlar Admin
Bu içerik 57 kez okundu.

Yazılı bir basın açıklamasında bulunanOrman ve Su İşleri eski Bakanı İlimiz Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz’u ve 21 Mart Dünya Ormancılık Gününü gönülden kutluyorum. Tabiatın tekrar uyandığı ve “Yenigün” manasına gelen Nevruz, Anadolu’da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde köklü ve zengin bir geçmişe sahiptir. Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatmış olduğu Milli Ağaçlandırma Seferberliği neticesinde, ormancılık alanında muhteşem çalışmalara imza atmıştır. Yapılan başarılı çalışmalarla birlikte, toplumumuzda ormana ve ağaca olan ilgi ve alaka daha da artmıştır. Ülkemizde orman alanları dışında, okul bahçeleri, hastane ve sağlık ocağı avluları, ibadethane ve mezarlıklar ile yol kenarları da ağaçlandırmıştır” dedi.

ORMAN ALANIMIZ ÇOĞALDI

“Çevreye ve yeşile olan hassasiyetim sebebiyle Bakanlığım döneminde ağaçlandırma alanında geniş düşündük ve bu alanda devrim niteliğinde çalışmalar gerçekleştirdik” diyen Eroğlu, “Yaptığımız gayretli çalışmalar neticesinde Türkiye orman alanını arttıran nadir ülkelerden biri olmuştur. Son 18 yılda takriben 5,5 milyon hektar alanda ağaçlandırma ve ormancılık faaliyeti yürüterek 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduk. 2002 yılında ülkemizin orman alanı 20,8 milyon hektar iken, 2020 yılı sonunda 22,9 milyon hektara yükselerek 2,1 milyon hektar orman alanı genişlemiştir. Türkiye’nin orman alanları artarken, orman serveti de %40 artmıştır. 2002 yılında 1,2 milyar m3 olan orman servetini takribi olarak 500 milyon m3 daha arttırarak 1,7 milyar m3’e yükselmiştir” dedi.

5 BİN KÖYE 5 BİN ORMAN

İlimize önemli yatırımlar yaptıklarını dile getiren Eroğlu, “Orman köylülerimizin yerinde kalkınmasını sağlamak maksadıyla Bakanlığım döneminde “5000 Köye 5000 Orman Projesini” hayata geçirdik. Bu başarılı proje çerçevesinde ceviz, badem, fıstık çamı, zeytin, iğde, trüf mantarı gibi 38 ayrı eylem planı hazırlayarak uygulamaya koyduk. Toplam 5.393 köyde 18,4 milyon adet gelir getirici fidan dikerek vatandaşlarımıza ilave gelir sağladık. Tıbbi ve Aromatik bitkilerin ülke ekonomisine sağladığı katkıyı artırmak ve yeni istihdam alanları oluşturmak maksadıyla Afyonkarahisar’da Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi Müdürlüğü’nü kurduk. Kekik, defne, adaçayı gibi odun dışı orman ürünlerinin üretimini arttırdık. 2002 yılında 31.000 ton olan odun dışı orman ürünü üretimini 825.000 tona yükselttik” dedi.

TABİAT PARKLARI ARTTI

Prof. Dr. Eroğlu, “Ülkemizin zengin biyoçeşitliliği Avrupa Kıtasının tamamına eşittir. Zengin biyolojik çeşitliliğimizin korumak için Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Veri Tabanını kurdu. Veri tabanına ilk veriyi memleketim Afyonkarahisar’ın endemik türü olan Eber Sarısını ben işledim ve veri girişini başlattık. Şuanda veri tabanında 1.745.000 adet endemik türün girişi yapılmıştır.Ülkemizin korunan alanlarına gözümüz gibi koruduk. Son 18 yılda ülkemizde korunan alanların sayısı 175’ten 598’e yükseltilmiştir. Alan olarak ise 9,3 milyon dekardan 32 milyon dekara çıkartılmıştır. Ülkemizde milli park sayısı 33’den 45’e, tabiat parkı sayısı 16’dan 247’ye yükseltilmiştir. Bütün vatandaşlarımızın 21 Mart Dünya Ormancılık Gününü tekrar kutluyorum” dedi.

 

#veyseleroğlu #RecepTayyipErdoğan #TıbbiveAromatikBitkilerMerkezi #21MartDünyaOrmancılıkGününü #EberSarısı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dua buyurunuz
Dua buyurunuz
Günlük 700 pide dağıtacak
Günlük 700 pide dağıtacak