Yaşlılar yol göstericimizdir

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından, yaşlılık ve bu dönemin gereksinimlerine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen “Yaşlılık ve Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu” düzenlendi

Yaşlılar yol göstericimizdir
Yaşlılar yol göstericimizdir Admin
Bu içerik 37 kez okundu.

Yaşlılara Saygı Haftası dolayısıyla çevrim içi düzenlenen etkinlikte Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, AFSÜ Hukuk Müşavirliğinden Avukat Gökhan Kılıç ve Afyonkarahisar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Emine Sağlam birer sunum yaptı.AFSÜ Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Sağlık Bakım Hizmetleri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ayten Küçük’ünmoderatörlüğünde yürütülen sempozyumda bir selamlama konuşması yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ümit Dündar, yaşlanmanın, ana rahminden başlayıp ölene kadar süren kesintisiz bir süreç olduğunu söyledi. Yaşlılığın biyolojik yaşam döngüsünde bütün insanların uğradığı ya da uğrayacağı bir durak ve bu yönüyle kaçınılmaz bir dönem olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Dündar, bu dönemdeki bireylerin kendine özgü ihtiyaçları ve sorunları olduğunu kaydetti.

YENİ HASTALIKLAR GÜNDEMDE

Prof. Dr. Dündar sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyoruz ki bilimsel gelişmelerle insan ömrü uzarken bazı kronik hastalıklar da yaygınlaşmıştır ve yeni yeni hastalıklar da gündeme gelmektedir. Tabii yaşlılarımızın sorunları sadece sağlık ile sınırlı değil. Dolayısıyla bu etkinlikte ele alınacak konular, esasen her yaş grubundaki bireyi ve yaşlıların yaşam kalitesini yükseltmekten sorumlu olanları yakından ilgilendiriyor.Birçok demografik ve toplumsal faktörün etkisiyle ve nüfus artış hızında yaşanan düşüş sebebiyle genel nüfus içindeki yaşlı nüfus, oransal olarak artmıştır. Pek çok ülke gibi Türkiye’de de nüfus piramidinde değişiklikler ortaya çıkmıştır. Bu durum, yaşlı ihtiyaçlarının daha fazla gündeme gelmesini sağlamış ve eğitimden çalışma hayatına, sosyal güvenlikten sağlık hizmetlerine kadar birçok politikayı etkiler hâle gelmiştir” dedi.

BAZI ÖNYARGILAR VAR

 “Kadınlar, çocuklar ve engelliler gibi toplumun özellikle gözetilmesi gereken kesimleri hakkında kamu kurumları, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum tarafından çeşitli düzeylerde çalışmalar yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor” diyen Prof. Dr. Dündar, “Ancak ne yazık ki her kesim, ismini zikrettiğim o kesimler kadar avantajlı değildir. İhmal edilen ve haklarında yapılan çalışmaların, diğerlerine nazaran ve nispeten az olduğu kesimlerin başında da yaşlılarımız geliyor. Maalesef çocuklar, kadınlar ve engelliler için elde edilen kazanımların ve ortaya çıkan güzel gayretlerin yaşlılar açısından aynı düzeyde gerçekleşmediğini görüyoruz.Toplumsal ve kültürel tecrübeleri geçmişten bugüne taşıyan yaşlılarımız, öz değerlerimize uygun olarak, aile kurumunun unsurlarından biri, yol göstericilerimizdir. Yaşlılar, toplumumuz için bereket kaynağıdır. Ne yazık ki son yıllarda, yaşlılara yönelik algının büyük bir erozyona uğradığına tanıklık ediyoruz. Yaşlıların çağın koşullarına ayak uyduramadığı, tutucu, değişmez ve aileye külfet oldukları şeklindeki önyargılar, özellikle şehir hayatında şahit olduğumuz toplumsal bir yara olarak bizi üzüyor” dedi.

>>> ODAK HABER MERKEZİ

 

#afsü #odakgazetesi #sağlık #yaşlılıkvesağlıklıyaşlanmasempozyumu #yaşlıbakımı #sağlıkelçileri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dua buyurunuz
Dua buyurunuz
Günlük 700 pide dağıtacak
Günlük 700 pide dağıtacak