Advert

Bizim cesaretimizi artırdı

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıdkı Merdivenci, ATSO’nun sürdürdüğü Avrupa Birliği destekli ‘Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi’ Projesi’nin tanıtım toplantısında konuştu. Merdivenci, uyguladığı projeler ile sürekli gündemde olan ATSO’nun bölgemize ve ülkemize örnek olduğunu söyleyerek, elde edilen birinciliğin sorumluluk ve cesaretlerini artırdığını ifade etti

Bizim cesaretimizi artırdı
Bizim cesaretimizi artırdı Admin
Bu içerik 61 kez okundu.

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıdkı Merdivenci, uyguladığı projeler ile sürekli gündemde olan ATSO’nun bölgemize ve ülkemize örnek olduğunu söyleyerek, “BREEAM’den kazandığımız dünya birinciliği, bizim sorumluluğumuzu da, cesaretimizi de artırmıştır. Odamızın sürdürmekte olduğu Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi projesi ile bir Avrupa Birliği projesini daha hayata geçirmiş olduk.  Ben aynı zamanda Afyon Boğaz Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanıyım. Bu projede Derneğimiz’in de iştirakçi olarak bulunmasından büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

İLİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

Afyonkarahisar’ın  doğaltaş sektörünün kalbinin attığı bir il olduğunu hatırlatan Merdivenci, “2020 yılı verilerine göre ilimiz, çoğunluğu doğaltaş olan madencilik sektöründe 200 milyon 482 bin dolarlık ihracata imza atmıştır. Bu ihracat rakamı ile Türkiye’de 3. Sırada olan ilimiz ülkemizdeki toplam doğaltaş ihracatının yüzde 11,54’ünü gerçekleştirmiştir. Bu bağlamda, Odamızın uyguladığı ve Derneğimizin iştirakçi olduğu Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi projesi, Afyonkarahisarımız için oldukça önemlidir” diye konuştu.

2 BİN 219 MERMER İŞÇİSİ VAR

“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Mesleki Eğitim Haritası’nda, il ve ilçelerdeki mevcut çalışanların hangi alanlarda yer aldığı bilgisi bulunmaktadır” diyen Merdivenci, “Buna göre yoğunluklu olarak mermer sektörünün yer aldığı İscehisar ilçemizde 2 bin 219 mermer işçisi, 120 mermer ocakçısı, 120 mermer ebatlandırma işçisi, 62 maden mühendisi, 53 mermerci ve süsleme taşçısı, 46 mermer silim işçisi, 35 mermer blok kesme makinesi operatörü çalışmaktadır. İlçemizde, doğrudan mermerle iştigal etmeyen işçi kardeşlerimizin pek çoğu da yine mermer fabrikası ya da işletmesinde çalışmaktadır.”  

ÖNEMLİ BİR FARKINDALIK

Afyonkarahisar merkezde bin 534 kişinin, doğrudan “mermer işçisi” unvanı ile çalıştığını ifade eden Merdivenci, “Emirdağ, Sandıklı, Çay ve diğer ilçelerimizde de mermer ocakçısı, mermer işçisi unvanıyla çalışanlar bulunmaktadır. Mermer sektörünün bu denli istihdam sağladığı ilimizde, mermer sektöründe iş sağlığı güvenliğinin geliştirilmesi, olmazsa olmazlar arasındadır. Bu bağlamda projemizin, sektörümüze, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Projemiz sayesinde önemli bir farkındalık oluşacağına inanıyorum” diye konuştu.  >>GÖKHAN KOCAASLAN

 

#atso #sıtkımerdivenci #mermer #mermerişçisi #emirdağilçesi #sandıklıilçesi #çayilçesi #mermersektörü #ihracat #ithalat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte gelinlere 100 bin lira kaptırdı
Sahte gelinlere 100 bin lira kaptırdı
Bonzai ele geçirildi
Bonzai ele geçirildi