Erken teşhis hayat kurtarır

1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz vatandaşlara uyarılarda bulundu

Erken teşhis hayat kurtarır
Erken teşhis hayat kurtarır Admin
Bu içerik 74 kez okundu.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz yayınladığı mesajında, “Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018 yılı verilerine göre söz konusu yılda küresel bazda 18.1 milyon yeni kanser vakası saptanmış, hastalığa bağlı 9.6 milyon ölüm gerçekleşmiştir. Dünya genelinde her 5 erkekten birinde ve her 6 kadından birinde hayatları boyunca kanser gelişmesi beklenirken her 8 erkekten birinin, her 11 kadından birinin, kanser sebebiyle hayatını kaybedeceği ön görülmektedir.Kanserden ölümlerin yaklaşık üçte biri; tütün kullanımı, yüksek beden kitle indeksi (fazla kilolu ya da şişman/obez olma), meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi başlıca beş davranışsal ve beslenme ile ilgili risk faktöründen kaynaklanmaktadır” dedi.

TARAMALARI ERTELEMEYİN

“Kanserde erken dönemde tanı konulmasının yanında, tanı konulan hastalara gerekli tıbbi yönlendirme yapılıp tedavi merkezlerine sevk edilmesi, hasta takibinin yapılması, imkanlar ölçüsünde sosyal, ruhsal ve tıbbi destek sağlanması da kanser kontrolünün önemli bir ayağını oluşturmaktadır” diyen Korkmaz, “İlimizde Afyonkarahisar Devlet Hastanesi binasında bulunan KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi); eğitim, tarama, tetkik ve tıbbi destek yönünden vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmadan da belli yaş grubundaki kişiler kanser taraması için Merkeze başvurduklarında erken teşhis ihtimali artmaktadır. Ayrıca Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’ den de bilgi ve destek hizmetleri verilmektedir. COVİD-19 salgını gerekçesiyle taramaların ertelenmesi, ileri evre teşhis oranlarında artışa neden olabilmektedir.Merkezlerimizde yapılan eğitim ve taramalar salgın tedbirleri çerçevesinde devam etmektedir.Tarama yaşı aralığındaysanız merkezlerimize bekliyoruz. Unutmayın! Erken teşhis hayat kurtarır”

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz 1-7 Nisan Kanser Haftası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dua buyurunuz
Dua buyurunuz
Günlük 700 pide dağıtacak
Günlük 700 pide dağıtacak