Diyanetten merak edilen teravih namazı açıklaması

Tüm Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ülke genelinde kısıtlamalar devam ederken yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle, teravih namazının camilerde kılınıp kılınmamasıyla ilgili merak edilen açıklama Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’tan geldi

Diyanetten merak edilen teravih namazı açıklaması
Diyanetten merak edilen teravih namazı açıklaması Admin
Bu içerik 51 kez okundu.

Türkiye Diyanet Vakfı Konferas Salonu 2021 Ramazan Bilgilendirme Toplantısı’nda konuyla ilgili olarak açıklama yapan Başkan Erbaş, mevcut şartlara bakılarak teravih namazının evlerde kılınması yönünde karar aldıklarını dile getirdi.

Yaşanılan salgın tehlilesinin devam etmesi sebebiyle vaka ve vefat sayılarına bakarak hareket ettiklerini söyleyen Başkan Erbaş; ‘’ Yaptığımız çok yönlü değerlendirmeler ve Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere devletimizin yetkili organlarıyla yaptığımız istişareler neticesinde mevcut şartlarda teravih namazını camilerde değil evlerimizde kılmanın daha uygun olduğuna karar verdik.

Elbette gönlümüz istiyordu ki teravih namazlarımızı camilerimizde kılalım. Ancak salgın hastalık tehlikesi, teravih namazının uzun süre kapalı mekânda kalmayı gerektirmesi, belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız’’ dedi.

‘’Dikkatsiz ve Tedbirsiz davranamayız’’

Dikkatsiz ve tedbirsiz davranmak insan sağlığını tehlikeye düşürmenin vebalinin büyük olduğunu dile getiren Başkan Erbaş; ‘’ Biliyoruz ki Yüce dinimiz İslam’a göre ise insan sağlığı her şeyden daha önemli ve önceliklidir. Ramazan’a özel bir ibadet olan teravih namazını cemaatle kılmak da şart değildir. Münferiden yani tek başına da kılınabilir. Ayrıca evlerimizde çocuklarımızla cemaatle de kılabiliriz. Böylece bu salgın şartlarında evlerimizde çok güzel bir ibadet ortamı oluşturmuş oluruz.

İnşallah hep beraber evlerimizde ailemiz ve çocuklarımızla bu güzel ibadet yerine getirerek camilerimizde teravih namazında buluşamamanın hüznünü bir nebze de olsa gidermeye çalışacağız.Şayet bu süreçte salgının seyrine göre camilerimizde teravih namazı kılabilme imkânı olursa bunun da kararını alıp milletimizle paylaşacağız’’ ifadelerine yer verdi.

>>>ODAK HABER MERKEZİ

 

#odakgazetesi #RamazanıŞerif #alierbaş #diyanetişleribaşkanlığı #onbirayınsultanı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dua buyurunuz
Dua buyurunuz
Günlük 700 pide dağıtacak
Günlük 700 pide dağıtacak