Advert

GASTRONOMİ ŞEHRİ AFYONKARAHİSAR

Kaymak, lokum, sucuk, haşhaş ve kaymaklı ekmek kadayıfı denilince ülkemizin akla gelen ilk şehri olan Afyonkarahisar da bu alanda ilk adımı 2019 yılında attı ve UNESCO’ya yaptığı ilk müracaatta gastronomi şehri unvanını elde etti

GASTRONOMİ ŞEHRİ AFYONKARAHİSAR
GASTRONOMİ ŞEHRİ AFYONKARAHİSAR Admin
Bu içerik 110 kez okundu.

GASTRONOMİDE BÜYÜK YOL KATETTİK

Ülkede turizm çeşitliliği açısından son yıllarda büyük önem kazanan ‘gastronomi turizmi’ özellikle bu alanda mutfak zenginliği olan şehirler için yeni gelişmelerin de önünü açtı. 2015 yılı sonunda UNESCO’nun gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olan Gaziantep, bu alanda diğer şehirler için öncü oldu. Daha sonra ise Hatay, bu ağa katılarak gastronomi turizmindeki yerini aldı. Kaymak ve sucuk denilince ise kala ilk gelen şehir olan Afyonkarahisar 2019’da UNESCO’ya dahil oldu.

TESCL LİSTESİ UZAYACAK

Afyonkarahisar, UNESCO’nun değerlendirmesinde bilinen lezzetlerinin yanı sıra 600’e yakın yöresel yemek çeşitliliği ile ön plana çıktı. Şehirdeki yönetimsel başarıyla birlikte, sürdürülebilirlik ve sosyal kalkınma noktasında başvuru aşamasında ortaya konulan hedefler de bu unvanın kazanılmasında etkili oldu.  Başvuru sürecindeki önemli bir nokta da Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesinin yürüttüğü çalışmalar oldu. Bu çalışmalar kapsamında konuşan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, UNESCO’ya dahil olan yöresel lezzet listesinin daha da uzayacağını söyledi.

>>>ODAK HABER MERKEZİ

 

#odakgazetesi #unesco #kültürellezzetler #yöresellezzetler #afyonkaymağı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte gelinlere 100 bin lira kaptırdı
Sahte gelinlere 100 bin lira kaptırdı
Bonzai ele geçirildi
Bonzai ele geçirildi