Advert
Advert
Advert

7 KOCALI AFYON

Termalin, Mermerin, Lezzetin, Sporun, Tarihin, Yumurtanın, Sağlığın ve pek çok değerin Başkenti olarak övündüğümüz Afyon maalesef Bölge Müdürlükleri açısından 7 Kocalı Hürmüz gibi

7 KOCALI AFYON
7 KOCALI AFYON Admin
Bu içerik 140 kez okundu.

Karayollarından İller Bankasına, Telekom’dan Havaalanına, Devlet Su İşlerinden Orman’a, Kültür Varlıklarını Koruma’danRölöve ve Anıtlar Müdürlüklerine, Kalkınma Ajansından İller Bankasına kadar hemen her konuda Afyon diğer İllere bağlı vaziyette.

AK Parti’nin kurulduğu günden bu güne kadar hep birinci parti olduğu Afyon’a hep bol vaatler verilmekte, ama Bölge Müdürlükleri verilmemekte.

KARAYOLLARINDA MAĞDURUZ DA MAĞDURUZ

Afyon karayolları ağı açısından Türkiye’yi Güneyden Kuzeye, Doğudan Batıya bağlayan bir merkezde olması ve bin 28 km Karayolu ağına sahip olmasına rağmen iki farklı Bölge Müdürlüğüne bağlı bulunmakta. Antalya ve Konya Bölge Müdürlüklerine bağlı olan Afyon, bunun sıkıntısını yıllardır çekmekte.

Türkiye’de şu anda 18 Bölge Müdürlüğü bulunmakta. Aslında 1979 yılında Afyon-Gaziantep ve Kars Bölge Müdürlükleri kurulması sağlanmış fakat akabinde 12 Eylül Askeri Darbesinin ardından bu Bölge Müdürlükleri iptal edilmişti. Ulaştırma Bakanlığına getirilen Ahmet Arslan kendi bölgesi olan Kars’a Bölge Müdürlüğünü kurdurmuş olmasına rağmen, Afyon ve Gaziantep için bir çalışma halen yapılmadı.

AFYON’A EN AZ 600 KİŞİLİK İLAVE İSTİHDAM DEMEK

12 Eylül Askeri Darbesinin mağduru olan Afyon, daha sonraki yıllarda karayolları açısından hep ihmal edildi. AK Partinin iktidara gelmesiyle birlikte her dönemde AK Parti Afyon’dan hep birinci parti olarak çıkmasına rağmen, Karayolları Bölge Müdürlüğü konusunda AK Parti Milletvekilleri de bir çalışma yapmadılar. Karayollarının İlimizde kurulmuş olması en az 100 teknik personel ve 500 işçi istihdamı anlamına gelirken, yatırımcı bir kuruluş olması nedeniyle her bölge müdürlüğünün en az 1 milyar TL bütçesi olduğu, bunun en azından %20’sinin de o İl içerisinde harcandığına dikkat çekiliyor. şu anda Karayollarına tahsisli 94 bin m2’lik bir alanının da olduğuna dikkat çekilirken, bu alanın Karayolları Bölge Müdürlüğü kurulması için yeterli olduğu belirtiliyor.

150 KM LİK ÇEMBER ATILIYOR, BÖLGE KURULUYOR

Karayolları Bölge Müdürlüğü olunabilmesi için 150 km lik bir çember atılıp bu çember içinde kalan alana bir bölge müdürlüğü kurulduğunu ifade eden ilgililer, ‘Afyon Antalya’ya 280 km, Ankara’ya 250 km, Konya’ya 240 km, Bursa’ya 280 km mesafede. 150 km lik bir çember içerisinde kalan alana bölge müdürlüğü kurulması her açıdan gerekli olduğundan dolayı, Afyon Bölge Müdürlüğünü hak eden illerin en başında gelmektedir. Afyona Bölge Müdürlüğü kurulduğu takdirde 4 Bölge Müdürlüğünün işi de rahatlamış olacak, devletimizde önemli bir tasarruf elde edecektir. Bu Afyona katma değeri yüksek bir yatırım anlamına da gelecektir’ dediler. Afyon Bölge Müdürlüğü olduğu takdirde Kütahya, Uşak ve Emet’te Afyon’a bağlanmış olacak, Dinar’a şube kurulacak.

ORMAN VE DSİ ISPARTA’YA, TELEKOM ANTALYA’YA BAĞLI

Afyon yıllardan bu yana Devlet Su İşleri için Isparta’ya, Telekom için Antalya’ya, Kalkınma Ajansı için Kütahya’ya, İller Bankası için Eskişehir’e, Orman için Isparta ve Eskişehir’e bağlı bulunuyor. Zafer Bölgesel Havaalanı da ilk aşamada üç İlin ortak havaalanı olarak adlandırılmasına rağmen, sonrasında hep Kütahya Bölgesel havaalanı olarak adlandırıldı ve resmiyette de Kütahya’ya bağlandı.

Türkiye’nin en önemli merkezinde bulunan Afyon’un yıllardır bölge müdürlükleri konusunda ihmal edildiğine dikkat çeken hemşerilerimiz, ‘Afyon AK Partinin kurulduğu yer. Yıllardır her seçimde birinci parti yaptık. Ama fasa fiso Bölge Müdürlükleri dışında yatırımcı bir Bölge Müdürlüğümüz yok. Bu güne kadar da siyasilerimiz bu konuyu hep ihmal ettiler’ dediler.

İKİ YATIRIMCI BAKANLIK AFYONDA İDİ, AMA BÖLGE GELMEDİ

Abdülkadir Akcan Karayollarını, Veysel Eroğlu’da Orman ve Devlet Su işleri Bölge Müdürlüklerini Afyon’a kurdurabilirdi. Şimdi biz Afyon olarak yatırımcı Bölge Müdürlüklerinin tamamını Afyona istiyoruz. Herkes farklı partileri tutabilir, ama bu konuda tüm Afyon Milletvekilleri ve Afyon siyaseti ile Afyon halkı bir olmalıdır. Bu yatırımcı Bölge Müdürlüklerini Afyon hak etmektedir. AK Parti bir çok hizmet getirdi Afyon’a, inkar etmiyoruz. Ama Karayolları, Devlet Su İşleri, İller Bankası, Kalkınma Ajansı, Telekom, Orman Bölge Müdürlükleri Afyon’da olmalıdır. Meteoroloji ve Milli Parklar çok önemli ise onları da Isparta’ya versinler, oradakileri buraya getirsinler. Becayiş yapalım. Afyon Milletvekillerinin tamamını bu konuda yek vücud görmek istiyoruz’ dediler.

TARİHİ ESER VE TARİHİ ALANLARIMIZ VAR, BAŞKA YERE BAĞLIYIZ

Afyon’un tarihi eserler ve tarihi alanlar açısından bölgenin en önemli merkezi olduğuna dikkat çeken hemşerilerimiz bu konuda da Afyon’un ihmal edildiğini ifade ettiler. Afyon Kültür varlıkları açısından bölgenin en zengin ili olmasına rağmen, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna sahip değil. Eskişehir ve Kütahya’da ayrı ayrı Bölge Koruma Kurulları olmasına rağmen, Afyona Koruma Bölge Kurulu kurulmayarak, Eskişehir’e bağlı bulunuyor. Aynı şekilde Rölöve ve Anıtlar Müdürlükleri dağılımında da Afyon ihmal edilmiş bulunuyor. Kütahya’da Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü var, Afyon’da yok. Afyon bu konu ile ilgili olarak ta Konya’ya bağlı bulunmakta. Çevre İllere nazaran daha fazla tarihi alan ve esere sahip Afyon’un bu konuda da ihmal edilmiş işleyişte de sıkıntı yaratıyor.

ATTİLA DÖNEMİNDE AFYON’A BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ KURULMUŞTU

İsmet Attila’nın Maliye Bakanlığı dönemine atıfta bulunan hemşerilerimiz, ‘İsmet Attila Maliye Bakanlığı döneminde Afyon’a tüm imkanlarını seferber ederek hem Bölge Müdürlükleri kurdurmuş, hem de Müdürlükler kurdurmuştu. TCDD Devlet Demiryolları 7. Bölge Müdürlüğü, Emekli Sandığı Bölge Müdürlüğü, Türkiye’nin neredeyse yarısından fazlasına hizmet veren TCDD Loko Bakım, 1. Sınıf Gümrük İl Müdürlüğü, Emniyet Çevik Kuvvet Müdürlüğü, Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, TASİŞ Müdürlüğü, 18 İl’e hizmet veren Köy Hizmetleri Makina İkmal Müdürlüğü İsmet Attila zamanında Afyon’a kazandırılmıştı. Afjet’tenSanjet’e, ATSO’dan Borsa’ya, Üniversite’den Belediyelere kadar pek çok konuda hem maddi, hem de arazi tahsisleri ile İsmet Attila Bakanlığının hakkını vermiş bir hemşerimizdi’ dediler.

CUMHUR İTTİFAKI AVANTAJIMIZI İYİ KULLANMALIYIZ

Milli Savunma Bakanlığının askeri açıdan Afyon’u iyi değerlendirdiğine dikkat çeken hemşerilerimiz, ‘Askeri Lojistik Merkezi Afyon’dadır. Türkiye’nin pek çok yerinin lojistik desteği Afyon’dan sağlanmaktadır. Askerler bir işi yaparken kılı kırk yararlar. Milli Savunma Bakanlığının bu konuda Afyon’u merkez yapması boşuna değildir. Diğer Bakanlıklarında aynı hassasiyette olması Devletimizin tasarrufu açısından da önemlidir. İsmet Attila’dan sonra Afyon üç Bakan daha gördü. Tüm Bakanlarımız elbette İlimize hizmet ettiler. Ama Bölge Müdürlükleri konusunda şimdi Cumhur İttifakında yer alan 4 Milletvekilimiz bu avantajımızı iyi değerlendirmeli, diğer iki Milletvekilimizde kendilerine destek olmalıdır. Afyon kazanmalıdır’ dediler.

ÖZEL HABER/GÖKHAN KOCAASLAN

 

#TCDD #Devletsuişleri #termal #mermer #lokum #yumurta #kültürellezzetler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çalışmalar tamamlandı
Çalışmalar tamamlandı
Yarım elma gönül alıyor
Yarım elma gönül alıyor