DUYMADIĞIMIZ İLGİNÇ GELENEKLER

Dünyanın her noktasında uzun yıllar boyunca süregelen kültürler, her millete özgü geleneklerin de ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Kültürel farklılıklar dolayısıyla da bir toplumda oldukça normal kabul edilen herhangi bir gelenek, diğerinde büyük bir şaşkınlıkla karşılanabilir hale gelerek özgünlüğünü korumaktadır

DUYMADIĞIMIZ İLGİNÇ GELENEKLER
DUYMADIĞIMIZ İLGİNÇ GELENEKLER Admin
Bu içerik 48 kez okundu.

Hindistan- Bebek Atma

Hindistan'da yaklaşık 500 yıldır devam eden bu gelenek yeni doğan bebeklerin yüksek bir tapınağın tepesinden aşağıda ellerinde kumaş olan insanların üzerine atılşması olarak yaygınlığını koruyor. Her yıl Aralık ayının ilk haftasında gerçekleştirilen bu ritüelin bebeklere sağlık, refah ve şans getirdiğine inanılıyor.

Bosna Hersek- Evlilik Tartışması

Evlilik konusunda hmen hemen dünyanın farklı köşelerinde de olsa konuya ciddiyetle yaklaşan aileler evlenme çağına gelmiş gelin adayını isteyen damat adayını kız evine yemek yemeğe davvet ediyorlar. Kızın aile büyükleri damat adayı hakkında bir karara vardıktan sonra kahve ikramına geçiliyor. Şekerli kahve damat adayının evlilik için uygun görüldüğü, sade olması ise damat adayının reddedildiği anlamını taşıyor.

Finlandiya- Evlilik Tacı

Finlandiya'da evlenecek olan genç kızlar, kendi düğünlerinde el yapımı olan altın bir taç takıyorlar. Gelin düğünden sonra arkadaşları rasından seçtiği bekar bir kıza tacını veriyorSeçilen kızın, en kısa zamanda evleneceğine inanılıyor.

Türkiye- Kirli Cam

Türkiye'de çoğunluk olarak arabaların kirli camlarına çeşitli yazılar yazarak ve resimler çizerek bir gelenek halini alan bu durum, araba sahiplerini pek memnun etmiyor. Özellikle çocukların kirli camlara çeşitli yazılar yazmaları, ülkede bir gelenek olarak görülmeye başlandı bile

Hindistan- Ayakkabı Saklama

Türkiye'de olduğu gibi Hindistan'da da uygulanan bu gelenek gelinin kız kardeşlerinin damadın ayakkabısını saklaması ile gerçekleşiyor. Bahşiş karşılığı ayakkabısını geri alan damadın bu süreçte gösterdiği sabır da çok önemli.

>>>ODAK HABER MERKEZİ

#ilginçgelenekler #gelenekler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öncelik iş sağlığı ve iş güvenliği
Öncelik iş sağlığı ve iş güvenliği
Değişim Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Değişim Tüm Hızıyla Devam Ediyor