Advert
Advert
Advert

Önemli kararlar alındı

Afyonkarahisar Valiliği, ilimiz merkezinde yapılacak basın açıklamaları ve diğer yasaklar ile ilgili önemli karar aldı. İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Valilik tarafından onaylanan Afyonkarahisar’da basın açıklaması yapılacak yerler; Zafer Müzesi Yanı, İstasyon Gar Önü Meydanı, Kocatepe Parkı ve Atatürk Anıtı önü olarak belirlendi

Önemli kararlar alındı
Önemli kararlar alındı Admin
Bu içerik 57 kez okundu.

Afyonkarahisar Valiliği, ilimiz merkezinde yapılacak basın açıklamaları ve diğer yasaklar ile ilgili açıklama yaptı.  Afyonkarahisar Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Bu karar; ilimizde gerçek kişiler, tüzel kişiler ve platform benzeri tüzel kişilerden müteşekkil oluşumlarca, kamuoyu yaratmak veya protesto etmek amacıyla yapılacak olan basın açıklaması, stant kurulması, eğlence, konser gibi etkinlik düzenlenmesi, ses yayın aracı ile anons yapılması, kamuya açık alanlarda ateş yakılması vb. faaliyetinin kamu düzeni, kamu güvenliği, başkalarının hak ve hürriyetleri, genel sağlık, genel ahlak ve suç işlenmesinin önlenmesi açısından, yasalarda genel çerçevesi ortaya koyulmakla birlikte il yönetimince düzenlenmesine ihtiyaç duyulan hususları 2012/64 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda, ilimiz merkez hudutları içerisinde düzenlemektir” denildi.

BASIN AÇIKLAMASI YAPILMASI YASAK

Basın açıklaması yapılamayacak yerler ve diğer yasaklar ile ilgili alınan kararlar ise şu şekilde: Vatandaşların temel hak ve hürriyetlere dair uluslararası sözleşmeler, T.C Anayasası ve yasalardan kaynaklanan hak ve özgürlüklerini tam ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin temini ile ilimizde huzur ortamının, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması ve sivil toplum kuruluşları ile diğer gerçek ve tüzel kişilerin yapacakları basın açıklamaları, imza kampanyaları, stant açma, konser vb. etkinliklerin hayatın olağan akışını kesintiye uğratmadan demokratik bir ortamda, güvenli bir biçimde gerçekleştirilecek.  Bu amaçla, ilimizde düzenlenecek bahse konu etkinlik ve faaliyetlerin İçişleri Bakanlığının 02/11/2012 tarihli 2012/64 sayılı Genelgesinde belirtilen şartlara aykırı olarak gerçekleştirilmesi, Valilik, İl Emniyet Müdürlüğü ve bağlı birimleri ile adli ve askeri kurumlar ve müştemilatları içerisinde, bahçesinde ve girişlerinde bahse konu etkinlik ve faaliyetlerin düzenlenmesi, Yukarıda sayılan kurumlar dışında diğer kamu kuruluşlarının giriş, bahçesi ve çıkışlarını engelleyecek şekilde basın açıklaması yapılması ve diğer etkinliklerin düzenlenmesi.

MEŞELA VE YANICI MADDE TAŞINAMAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel okullar ile müştemilatları içerisinde, bahçesinde ve girişlerinde bahse konu etkinlik ve faaliyetlerin düzenlenmesi, İbadethaneler, hastaneler ve sağlık kuruluşları içerisinde, müştemilatında ve bahçesi ile giriş ve çıkışlarında basın açıklaması vb. etkinliklerin düzenlenmesi, (Sağlık çalışanları sendikaları ve görevlilerinin idari izinlerini almaları haricinde Devlet Hastanesi Bahçesi hariç), 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un ilgili hükümleri saklı kalmak şartıyla, propaganda, tanıtım ve satış yapmak amacıyla ses yükselten cihazlarla veya ses yayın araçları ile parklarda, cadde ve sokaklarda gezmek suretiyle konuşma yapılması, müzik çalınması ve anons yapılması, Kamuya açık alanlarda valiliğe bildirimde bulunmadan veya bildirimde bulunulmuş olsa bile çevreyi kirleterek, gürültü kirliliği oluşturarak, yaya ve araç trafiğini engelleyecek şekilde imza, tanıtım vb. amaçlarla stant açılması, Her türlü yasal veya yasal olmayan etkinlik, toplantı ve yürüyüşlerde meşale vb. yanmakta olan materyal taşınması.

DÜZENLENEN EYLEMLERE KATILMAK YASAK

Kamuya açık alanlarda, yollarda, cadde ve sokaklarda açıkta ateş yakılması ve ateş yakmak isteyenlere oto lastiği vb, materyal temin edilmesi veya satılması, Kamuoyu oluşturma, protesto etme veya kutlama yapmak amacıyla, trafiği aksatacak şekilde konvoy yapılması, konvoy esnasında taşkınlık yapılması ve araçların camlarında dışına sarkılması, Ulusal ve yerel spor müsabakaları öncesi, sırası ve sonrasında stadyum ve çevresi haricinde cadde ve sokaklarda toplu veya bireysel olarak bağırılması, toplu şekilde yürüyüş yapılması, Kamuya açık alanlarda veya özel mülkiyete ait olmakla birlikte kullanılmayan arsalar üzerine kamuoyu oluşturma, protesto gösterisi yapmak amacıyla (taziye amacıyla kurulan çadırlar hariç) çadır kurulması, Devlet büyüklerinin ilimize yapacağı ziyaretlerde protesto amaçlı pankart, döviz vb. açılması ve slogan atılması, Duvarlara yazı yazılması, dağıtılan bildirilerin etrafa saçılarak dağıtılması, pullama, trikleme ve kuşlama yapılması, Hayvanları kullanmak suretiyle basın açıklaması, toplantı, protesto gösterisi vb. eylemler yapılması, Kamuoyu oluşturmak veya protesto amacıyla kendini kafese hapsetmek, bir yere zincirlemek, kamuya açık alanlarda çıplak vaziyette dolaşılması, Traktör, iş makinası, kamyon ve diğer araçları kullanarak protesto gösterisi vb. eylemler düzenlenmesi ve düzenlenen bu eylemlere katılma. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#Afyonkarahisarvaliliği #emniyetmüdürlüğü #zafermüzesi #anıtpark #kocatepeyanı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çalışmalar tamamlandı
Çalışmalar tamamlandı
Yarım elma gönül alıyor
Yarım elma gönül alıyor