Advert
Advert
Advert

Gastronomi şehrimiz Sevcan'la Lezzet Yolunda

“Sevcan'la Lezzet Yolunda" haftaya kaymağı, sucuğu ve Cumhuriyet tarihindeki önemiyle akla gelen gastronomi şehrimiz Afyonkarahisar’dan başladı

Gastronomi şehrimiz Sevcan'la Lezzet Yolunda
Gastronomi şehrimiz Sevcan'la Lezzet Yolunda Admin
Bu içerik 151 kez okundu.

Show TV’nin yurdumuzun ağızlarda tat bırakan lezzetlerini ve görülmeye değer tarihi yerlerini ekrana taşıyan programı "Sevcan'la Lezzet Yolunda" haftaya kaymağı, sucuğu ve Cumhuriyet tarihindeki önemiyle akla gelen gastronomi şehrimiz Afyonkarahisar’dan başladı.  Halk oyunları ekibinin yöresel danslarıyla izleyenleri karşıladığı programda sevilen ses sanatçısı Sevcan Orhan, şehrin simgelerinden Utku Anıtının hikayesini ve Tarihi Konaklar bölgesinin mimari güzelliklerini seyirciler ile paylaştı.

 

 

YÖRESEL YEMEKLER YAPILDI

Çarşıda ise esnafla keyifli bir sohbet eşliğinde keçeciliğin inceliklerini dinleyen Sevcan Orhan, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in katkıları, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Şef Hamza Kalkan koordinasyonunda Afyonkarahisar’ın yöresel yemeklerinden Patlıcan Böreği, Afyon Kebabının püf noktalarını izleyiciler ile paylaştı.

 

TATLILAR DAMAK ÇATLATTI

Afyonkarahisar’da 3 kuşak hizmet veren tatlıcı Bekir Pancar’da Ramazan sofralarının vaaz geçilmezi  Toprak kasede Güllaç’ı, kaymaklı ekmek kadayıfı, Vişneli ekmek kadayıfı ve kabak tatlısının tanıtımını Sevcan Orhan ile paylaştı.  Afyonkarahisar gezisinde Sevcan Orhan seslendirdiği türkülerle renk katarken, izleyiciler ekrana kilitlendi.

 

LEZZETLİ MUTFAĞA SAHİBİZ

Programda konuşan Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Şef Hamza Kalkan,  Afyonkarahisar’ın Gaziantep ve Hatay’dan sonra UNESCO Tescili alan Gastronomi alanında Türkiye’de 3 Dünyada 36 şehir olduğunu dikkat çekerek, “Afyonkarahisar’ın ön plana çıkan ürünlerimiz sucuk, lokum, kaymak, haşhaş ön planda tanınır. Ama bunların dışında da Afyonkarahisar’da özellikle hamur işlerinden başlayarak etlerden diğer yemek çeşitlerine kadar gerçekten çok lezzetli ve zengin mutfağa sahiptir” dedi.

PATATESLİ EKŞİ MAYALI KÖY EKMEĞİ BAYATLAMAZ

Patatesli ekşi mayalı köy ekmeğinin tanıtımını yapan Şef Kalkan, “Patatesli ekşi mayalı köy ekmeğimiz aynı zamanda coğrafi işareti almış olduğumuz ürünümüzdür. Ekmeğin bayatlaması neredeyse sıfırdır. Mercimekli bükmemiz Ramazan sahurlarında çok tercih edilen bükmemizdir” diye konuştu. >>GÖKHAN KOCAASLAN

 

#Sevcan'laLezzetYolunda #UNESCO #mehmetzeybek #kültürellezzetler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çalışmalar tamamlandı
Çalışmalar tamamlandı
Yarım elma gönül alıyor
Yarım elma gönül alıyor