Advert

Yeni kararlar alındı

İçişleri bakanlığı tarafından yeni yapılan açıklamaya göre kademeli normalleşme tedbirleri genelgesi yayımlandı.Genelgeye göre yeni kısıtlamaların kapsamının şu şekilde olacağı açıklandı

Yeni kararlar alındı
Yeni kararlar alındı Admin
Bu içerik 81 kez okundu.

Kademeli normalleşme döneminde hafta içi 21:00- 05:00 arası, hafta sonları ise Cuma günü saat 21:00'den Pazartesi günü saat 05:00 kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya devam edecek. Çalışan vatandaşlara uygulanan muafiyetler devam ederken bu muafiyeti kötüye kullananlara adli ve idari yaptırım uygulanacak. 18 yaş altı kişilerin sokağa çıkma yasağı ise kaldırıldı. İki doz aşısını yaptıran  65 yaş üstü kişiler de artık sokağa çıkabilecek . Aşı hakkı olan ancak halen aşı yaptırmayan  65 yaş üstü kişiler ise yalnızca 10:00- 14:00 saatleri arasında dışarı çıkabilecekken 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanamayacaklar.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirler arası seyahat kısıtlamaları ise sürüyor. Uçak, tren, otobüs gibi toplu taşımayla seyahat etmek isteyen vatandaşlardan, seyehat izni alması istenmeyecek, bilet veya rezarvasyon kodunu ibraz etmesi yeterli olacağı açıklandı.Hastaneden taburcu olan yada birinci derece yakınına refakat eden vatandaşlar, askerlik hizmetini tamamlayıp yerleşim yerine dönecek olanlar özel araç ile seyahat edebilecekler.

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler hafta içi 07:00-20:00 saatleri arası gel-al ve paket servis, 20:00-24:00 saatleri arasında yalnızca paket servis yapabilecek. 17 Mayıs - 1 Haziran tarihleri arasında; gazino, taverna, birahane, nargile kafeler, sinema salonları, internet kafeler ve halı saha gibi yerler işyerlerinin faaliyetleri durdurulmaya devam ediyor. Alışveriş merkezleri hafta içi 10:00-20:00 saatleri arasında hizmet verirken hafta sonları ise tamamen kapalı olacağı belirtildi.

Ayrıca tam kapanmanın geçerli olduğu hafta sonları, marketlerde temel ihtiyaçlar dışındaki ürünlerin satışı yapılamayacak olup pazar yerleri ise  hafta içi 07:00-19:00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında  10:00-16:00 saatleri arası mesai sistemi devam ediyor.

>>>ODAK HABER MERKEZİ

 

#covid19 #tamkapanma #kademelinormalleşmetedbirlerigenelgesi #içişleribakanlığı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeni bina yapılacak
Yeni bina yapılacak
AŞI SIRASI SENDE
AŞI SIRASI SENDE