Advert

Dijital platformlar özgür yayıncılık imkanı sunuyor

Geleneksel medyaya alternatif olarak daha özgür yayıncılık imkanı sağlayan dijital platformlarda sunuculuk yapmak, pandemi sürecinin başladığı günden bu yana ilgi görüyor

Dijital platformlar özgür yayıncılık imkanı sunuyor
Dijital platformlar özgür yayıncılık imkanı sunuyor Admin
Bu içerik 87 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Üsküdar Üniversitesi Medya PR Birimi Yöneticisi - Gazeteci Şaban Özdemir, pandemi döneminde ön plana çıkan dijital ortam sunuculuğu hakkında bilgiler verirken;  sunuculukta dikkat edilmesi gereken önemli noktaları paylaştı. Pandeminin yaşamı ve birçok yaşam alışkanlığını değiştirip dönüştürdüğünü kaydeden Şaban Özdemir, “Özellikle sosyal medyada yayıncılık çok gelişti. Instagram ve Youtube yayınlarının yanı sıra zoom üzerinden yapılan yayıncılık da oldukça popüler hale geldi. Dijitalleşmenin kaçınılmazlığıyla birlikte bireyler dijital platformlarda, sosyal medya hesaplarında daha görünür olmaya başladı. Popülaritesi bir süredir artarak devam eden dijital platformlara ilgimiz pandemiyle çok daha katlandı. Günlük yaşamımızın önemli bir kısmını şimdi bu platformlarda geçiriyoruz.” diye konuştu.

GÜNÜN BÜYÜK KISMI DİJİTAL PLATFORMLARDA GEÇİYOR

Özdemir, dijital mecralarda kimi zaman üretilen içeriklerin tüketilmesi kimi zaman ise tüketilecek içerik üretimiyle kendimize yer bulduğumuzu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:  “Pandemiyle birlikte evlerinden çıkamayan, tam kapanmayla birlikte dijital platformlar haricinde çok da fazla bir seçeneği kalmayan bizlerin dışarıya açılan belki de en önemli iletişim kanalı bu platformlar oldu. Instagram, twitter, youtube, whatsapp, cloudhouse gibi sosyal medya platformlarını yoğun şekilde kullanırken Zoom, Skype, Google Hangout Meet, Microsoft Teams gibi mecralarda gün içerisinde onlarca konferans, seminer, iş toplantıları ve eğitimlere katılıyoruz. Bu çoğu zaman bir zorunlulukken bazen de keyifli bir aktiviteye dönüştü. Özetle güne ilk uyandığımız andan, güne gözlerimizi kapadığımız vakte kadar zamanımızın önemli bir kısmını çok daha fazla bu platformlar üzerinde yaşar olduk.”

DİJİTAL ORTAMLARDA DAHA ÖZGÜR YAYINLAR YAPILABİLİYOR

Pandeminin ilk günlerinden bugüne özellikle saatler 21:00’i gösterdiğinde instagram ve youtube üzerinden gerçekleştirilen canlı yayınların televizyon yayınlarına rakip olacak ölçekte sürdürüldüğünü belirten Özdemir, “Çok önemli konular yine önemli kişilerle telefon ve bilgisayar ekranlarına taşınıyor. Çok sayıda gazeteci de özel konuklarıyla kamuoyunu bilgilendirmelerini daha özgür olduklarını düşündükleri bu mecralardan takipçileriyle buluşturuyor. Moderatörlük ve sunuculuk üzerine geçmişten deneyimi olsun ya da olmasın birçok kişi kendi platformlarından görüntülü içerikler aktarıyor. Kimi eline aldığı mikrofonla kamuoyunun nabzını tutuyor, kimi canlı yayınlarla gündemin öne çıkan başlıklarını takipçileriyle paylaşıyor” dedi.

İLGİ GÖREN İÇERİKLER MADDİ KAZANÇ DA SAĞLIYOR

Vatandaş gazeteciliğinden bahsederken günümüzde de vatandaş televizyoncularından, spikerlerinden ve sunucularından bahsedilmeye başlandığını söyleyen Özdemir, “Sunuculuk işini profesyonelce yapan kişiler kadar amatörce yapanlar da gündeme ilişkin ya da gündem dışı konularda ürettikleri içeriklerini takipçilerine iletebiliyor. İlgi gördükçe de bu platformlardan maddi kazanç elde etme imkanına erişebiliyor. Başarıyla sürdürenler olduğu gibi başarısızlıkla sonuçlanan girişimler de göze çarpıyor. Öyle ki bu girişimler bireysel çabalardan çok daha öteye geçerek kurumsal medya platformlarına dahi döndü. Kimi oluşumlar dijital platformlarda bir TV kanalı mantığıyla oluşturdukları haftalık yayın akışını dijital platformdaki takipçi, abonelerine sunuyor. Ve oldukça da ilgi görüyorlar.” diye konuştu.

DİJİTAL SUNUCULUKTA BİRÇOK ZORUNLULUK ORTADAN KALKIYOR

Medya ve PR Birimi Yöneticisi Şaban Özdemir, geleneksel medya araçlarına göre zaman ve mekan sınırını ortadan kaldıran söz konusu dijital platformların sunuculuğa ilişkin de bazı dönüşümleri beraberinde getirdiğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:  “Örneğin bir program ya da ekrana çıkacak sunucu, spiker ya da moderatör; kılık kıyafet, saç, makyaj gibi hazırlıklarını, daha özgür olduklarını düşündükleri bu platformlarda önemsemeyebiliyor. Geleneksel medya kuruluşlarının aksine kişiler genel yayın politikaları çizgisinde çok daha esnek davranabiliyor. Yayın ya da içeriğinin seyrini özgürce belirleyebiliyor. Zaman baskısının da yine bu platformlarla ortadan kalkmış olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Kişiler dilediği içeriği, dilediği uzunlukta, dilediği formatta kurgulayabiliyor. Sadece bireyler değil kimi kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, dernekler, üniversiteler, özel girişimler de kendi platformlarında kendi sunucuları, moderatörüleri, spikerleri ile seslerini duyurabiliyor. Bu da bu alanda çok daha fazla sunucuya, spikere ve moderatöre olan ihtiyacı artırdı. Bu alanda kariyer planı olan kişilerin ekran önünden ekran arkasına kadar nitelikli bir eğitimle başarılı kariyer planlaması yapabilir.” >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#Şabanözdemir #pandemi #dijitalplatform #ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehidimiz dualarla anıldı
Şehidimiz dualarla anıldı
Kabul mektubu geldi
Kabul mektubu geldi