Advert

Sigorta sektörünün sorunu büyüme

Kanal 3 ekranlarında Bekir Özerdem’in hazırlayıp sunduğu Sigorta Gündemi programına katılmak üzere Afyonkarahisar’a gelen Ankara Sigorta Genel Müdürü Vefa Murteza, Ankara Sigorta Direktörü Gökhan Genç ve Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem ODAK’ı ziyaret etti

Sigorta sektörünün sorunu büyüme
Sigorta sektörünün sorunu büyüme Admin
Bu içerik 56 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem ile birlikte ODAK Gazetesini ziyaret eden Ankara Sigorta Genel Müdürü Vefa Murteza, ODAK’ın 27’in yaşını kutlayarak, başarılarının devamını diledi. Ankara Sigorta hakkında da bilgiler veren Murteza, “1936 tarihli Bakanlar Kurulu onayıyla kurulmuş ve 3.Cumhurbaşkanımız Celal Bayar o tarihte yönetim kurulu başkanlığını üstlenmiştir. Şirketin hissedarları; Türkiye İş Bankası, Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi, Etibank, Adapazarı Türk Ticaret Bankası ve Muvaffak İşmen’dır. İlk genel merkez Ankara, muamelat yeri İstanbul olarak kabul edilmiştir” dedi.

ÖZENLİ BİR ÇALIŞMA SERGİLİYORLAR

Sigorta sektörünün en büyük sorunlarından bir tanesinin büyüme sorunu olduğunu söyleyen Murteza, “Bugün baktığınız zaman çoğu bunu arkadaşlarımıza ilettiğimiz zaman sonuçta büyümeyle ilgili karşımıza sorun çıkıyor. Baktığımız zaman biraz dağınık yapı içerisinde olduğumuzu görüyoruz hukuki anlamda, son dönemlerdeki Sigortacılık Emeklilik Denetleme Düzenleme Kurumu’nun yapmış olduğu çok büyük adımlar var. Bu ciddi adımlar karşılığını mutlaka bulacak çok özenli bir çalışma sergiliyorlar” diye konuştu.

GAYRİ SAFİ İÇ HASILA HARETLENMELİ

Bu konuda sigorta şirketleri olarak onların her zaman destekçisi ve her zaman emirlerinde olduklarını ifade eden Murteza, “Biz penetrasyon olarak satış olayında biraz geride kaldık. Bu  geride kalmayı şöyle açıklaşabilirim, Türkiye’de bu oran 1,5, 1,4 şeklinde gidiyor.  Yani bugün ekonomik konjektörümüzdeki ekonomik olarak bize yakın ülkeler baktığımız zaman bu oranın 2,5’tan başladığını görüyoruz. Tabi buraya nasıl gelebiliriz öncelikle buraya gelebilmek için Türkiye’de gayri safi iç hasılanın da hareketlenmesi gerekiyor” dedi.

 

FOTO ALTI: Ankara Sigorta Genel Müdürü Vefa Murteza, Kanal 3 ekranlarında Bekir Özerdem’in hazırlayıp sunduğu Sigorta Gündemi programına katıldı.

ACENTEYI KISKACA ALINMAMALI

Sigorta şirketlerinin zaman kaybı yaşamak istemediğini belirten Murteza, “Biz şuanda o aşamada değiliz. Geçen yıldan bu zamana kadar yaklaşık yüzde 70 civarında acentemiz arttı. Ciddi bir artış içerisindeyiz. Biz o acentelerden şunu alıyoruz. Bizim eğitime ihtiyacımız var. Tamam, biz şirket olarak şunu yapacağız, bizden kim talep ederse önemli değil daha sonra bizimle çalışır veya çalışmaz. Önce bizlerin bir şey vermesi gerekiyor. Ben bir şey vermeden, “Ben büyük şirketim, bu kadar büyük boyutum var” deyip, acenteyi bir kıskaca almanın manası yok” dedi.

ANA HEDEF TRAFİK POLİÇESİ OLMAMALI

Penetrasyonu artırmak için ana hedeflerin trafik olamayacağını ifade eden Murteza, “Trafik zorunlu bir branş olduğu için bunu artırmak için benim trafiğe yaslanmam veya  sektör olarak baktığımız zaman bir şekilde oturtturulmuş bir trafik poliçe miktarı var sektörde. Bizim ulaşmak istediğimiz aslında trafik dışında kasko dışında yapılacak olan diğer ürünler. Bunları oturup bizim pazarlama ekibimize veya acentelerimize şunu anlatmamız gerekiyor. Hangi ihtiyaca göre bir gurupta, bir işadamlarının yanına gittiğiniz zaman trafik veya kasko dışında hangi ürünleri konuşmamız gerekiyor. Bunları artırırsak bizim penetrasyonumuz artacaktır” diye konuştu.

HERŞEY DİJİTALE DÖNÜYOR

Sigorta şirketlerinin trafik poliçelerini internetten satılmasına ve bu internetten satışın ana etkeninin acentelerin yetersiz olup olmadığı sorusuna şöyle cevap verdi Murteza, “Hayır yetersiz değil. Bu son dönemin moda, dijitalleşme dediğimiz olayla ilgilidir. Bugün kendi sigorta şirketimiz olarak söyleyebilirim. Dijital satışlarımızda bile acente bölümü var. Yani müşteri olaya gelip isteği acenteyi seçip poliçesini oradan alabiliyor.”  >>GÖKHAN KOCAASLAN

#bekirözerdem #ankarasigorta #vefamürteza #kanal3
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeni bina yapılacak
Yeni bina yapılacak
AŞI SIRASI SENDE
AŞI SIRASI SENDE