Hedef Türk milletiydi

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesinin 61. Yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda darbedeki hedefin Türk Milleti olduğunu, Türkiye’yi durdurma ve sindirme girişimi olduğunu ifade etti

Hedef Türk milletiydi
Hedef Türk milletiydi Admin
Bu içerik 58 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, yayınladığı mesajda “Milletin hür iradesi örgütlü bir şekilde gasp edilmiştir. 61 yıldır ne yazık ki maşalar dışında sorumluları belirlenememiştir” diyerek sorumluları lanetledi ve şunları kaydetti: “27 Mayıs Askeri Darbesi’nin ya da daha açıklayıcı olması bakımından milletin hür iradesinin örgütlü şekilde gasp edilmesinin üzerinden 61 yıl geçti. Türk siyasetinin ve Türk aydınlanmasının en temel gayretlerinden biri olarak demokrasinin teşkili için verilen bir asırlık mücadelenin sonucunu almak şerefine erişmiş, kişilerin, dar kitlelerin tahakkümüne karşı çıkarak milletin egemenliğini gaye edinmiş demokratlara vatan ve millet sevgisinin hesabının sorulduğu gündür bugün”

İLK SİYASİ CİNAYET

“Türkiye’nin ilk siyasi cinayetlerinin kararı bugün alınmıştır” diyen Uysal, “Altmış bir yıldır, sorumlusu olarak ancak birkaç “maşa”nın gösterilebildiği, hedefi ve nedenleri düşünüldüğünde ülkemizin ilk siyasi cinayetlerinin planlandığı 27 Mayıs, bugün dahi sancılarını çektiğimiz bir düzlemin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.  14 Mayıs seçimleri, tarihte Demokrat Parti iktidarının başladığı gün olarak belirtilmesine rağmen taşıdığı anlam itibariyle ikinci kez Samsun’a çıkıştır. Atatürk 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basarak vatanın istiklali için öykünülecek bir ateş yakmış, Demokratlar ise 14 Mayıs’ta yakılan o ateşin şevk ve heyecanı ile bu Aziz Millete müreffeh bir istikbal için kapı açmıştır. Bandırma Vapuru işgal güçleri tarafından arandıktan sonra Anadolu’ya silah değil, hürriyet için ideal ve iman taşıdıklarını söyleyen Atatürk gibi, demokratlar da iktidara aynı hürriyet aşkı ile ideal ve iman taşımıştır. Neticesinde ise millet demokratları iktidara taşınmıştır.

MİLLETİ CEZALANDIRDILAR

Uysal, “Darbeciler, millet iradesine öfke duyarak milleti cezalandırmıştır. Tam 10 yıl, bu minval üzere çalışan Demokratlar, 27 Mayıs’ta tarihin en aciz, en hain, en habis ruhlu çetesinin saldırısına muhatap olmuştur. Lakin içeride maşa kullanarak darbe yapanlar, millete karşı duydukları, milletin iradesine karşı duydukları öfke dolayısıyla Demokrat Parti iktidarını da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı düşmanlıklarında araç kabul etmişlerdir. Amaç milletin cezalandırılması, amaç 14 Mayıs’ta yeniden canlanan 1919 ruhunun yok olmasıdır. Ne acıdır ki milleti egemenliğine, memleketi de berekete kavuşturan demokrasi, bu alçak teşekkül ve halefleri için sadece ve sadece bir kılıf vazifesi görmüştür. Başta 27 Mayıs olmak üzere sonraki her silahlı ya da silahsız müdahalede bu alçak nesebin dilinde hep “demokrasi” olmuştur. Demokrasi, biz demokratlar ve milletimiz için ulvi bir ideal, bu hain anlayış içinse mücadele edilmesi gereken bir haldir” dedi.

RAHMETLE ANIYORUM

“27 Mayıs’taki suç şebekesini, vatan ve millet düşman çeteyi bir kez daha lanetliyorum” diyen Uysal, “Vesilesiyle 27 Mayıs’taki suç şebekesini, vatan ve millet düşman çeteyi bir kez daha lanetliyorum. Başta partimizin kıymetli isimlerini, abide şahsiyetlerini rahmetle anıyorum. Çelikten bir irade ile darbeci çeteyi yok varsaymış 3. Cumhurbaşkanımız ve Kurucu Genel Başkanımız Celal Bayar’ı, darbecilere karşı verdikleri milli mücadelede milleti için korkmadan şehadete yürüyen Başbakanımız Ali Adnan Menderes’i ve aziz bakanları Fatin Rüştü Zorlu’yu, Hasan Polatkan’ı şükranla, minnetle ve rahmet duaları ile anıyorum.”>>ODAK HABER MERKEZİ

#gültekinuysal #demokratparti #askeridarbe #aliadnanmenderes
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Herşey Milli sporcular için
Herşey Milli sporcular için
Cumhurbaşkanı ile hatıra fotoğrafı
Cumhurbaşkanı ile hatıra fotoğrafı