Advert

Tarihin kapıları aralanıyor..

Sinanpaşa İlçesi, Bahçelievler Mahallesi'nde tescilli Sinanpaşa Höyüğü'nün güneybatısında, Sinanpaşa belediyesince yapılan kanalizasyon çalışması esnasında Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait arkeolojik bir yerleşim alanı olduğu tespit edilen alanda, Apollon olduğu düşünülen heykel bulundu

Tarihin kapıları aralanıyor..
Tarihin kapıları aralanıyor.. Admin
Bu içerik 85 kez okundu.

Heykelin bulunması sonucu çalışma durdurularak Sinanpaşa Kaymakamlığı, Kolluk kuvvetleri ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne durumun bildirilmesi sonucu Müze Müdürlüğü uzmanlarınca alanda inceleme yapıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müze Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan incelemede alanın Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait arkeolojik bir yerleşim alanı olduğu tespit edilmiş, heykel Müze müdürlüğüne taşınmıştır. Ayrıca söz konusu alanın tesciline ilişkin dosya hazırlanarak Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne iletilecektir. Kanalizasyon çalışması da Kurul Kararı alınıncaya kadar ki süreçte durduruldu. Konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile valilik makamı bilgilendirildi.Yaklaşık 1 metre uzunluğunda olan heykelin baş ve diz altından eksik olduğu görüldü. Söz konusu kırıklar eski olup parçaları bulunamamıştır. İlk verilere göre Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen heykelin muhtemelen Apollon olduğu düşünülüyor.

MEDENİYETLERİN BEŞİĞİ AFYON

Konuya ilişkin bilgiler veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır: "İlimiz medeniyetlerin beşiğidir. O medeniyetin izleri yani sosyal yaşantısı, ekonomisi ve kültürü bir tarihsel yapı, bir heykel, kap, gündelik hayatta kullanılan iş aleti olarak ortaya çıkmaktadır. Tarihi mekanları Cumhurbaşkanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı izinli kazılar yapılarak ortaya çıkardığımız gibi vatandaşımız, resmi kurumları çalışma yaparken de ortaya çıkabilmektedir. Sinanpaşa da ortaya çıkan heykelde bu şekilde ortaya çıkmıştır. Heykel yapılan işlemlerden sonra müze seksiyona kazandırılacaktır" dedi.

>>ODAK HABER MERKEZİ

 

#sinanpaşa #mehmettanır #apollon #müzemüdürlüğü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehidimiz dualarla anıldı
Şehidimiz dualarla anıldı
Kabul mektubu geldi
Kabul mektubu geldi