MAYIS AYI İHRACATI ARTTI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın 2021 yılı Mayıs ayı ihracat rakamları hakkında açıklama yaptı. Serteser, “İlimizin Mayıs ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 72,5 artmıştır” dedi

MAYIS AYI İHRACATI ARTTI
MAYIS AYI İHRACATI ARTTI Admin
Bu içerik 75 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

 ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser yaptığı açıklamada, “Geçen yıl Mayıs ayında 18 milyon 347 bin dolar olan ihracatımız, bu yıl aynı ayda 31 milyon 648 bin dolara çıkmıştır. 2021’in ilk 5 ayında da ihracatımız geçen yılın ilk 5 ayına göre yüzde 24,9 artmıştır. Geçen yılın ilk 5 ayında 121 milyon 867 bin dolar olan ihracatımız, bu yılın ilk 5 ayında 152 milyon 157 bin dolara yükselmiştir” dedi.

96 ÜLKEYE İHRACAT

Afyonkarahisar’dan yapılan ihracatta ülke sayısının da arttığına dikkat çeken Serteser, “Geçen yıl Mayıs ayında ilimizden 73 ülke ve 1 Serbest Bölge’ye ihracat gerçekleştirilirken bu yılın Mayıs ayında 96 ülke ve 2 Serbest Bölge’ye Afyonkarahisar’dan ürün gönderilmiştir. İhracatımızdaki ve ihracat yaptığımız ülke sayısındaki artış, pandeminin olumsuz etkilerinden kurtulmaya başladığımızı gösteriyor. Zor şartlara rağmen üretimden, istihdamdan ve ihracattan vazgeçmeyen sanayicilerimize ve iş insanlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ABD, ÇİN, FRANSA

Serteser, Afyonkarahisar’dan yapılan ihracatta öne çıkan ülkeler hakkında da şu bilgileri verdi:“2021 yılının Mayıs ayında Afyonkarahisar’dan en çok Amerika Birleşik Devletleri’ne ürün satışı yapılmıştır. ABD’ye ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 123 artmış ve 6 milyon 149 bin dolar olmuştur. İlimizden yapılan ihracatta ikinci sırayı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 121’lik artış ve 5 milyon 380 bin dolarlık dışsatım ile Çin Halk Cumhuriyeti almıştır. Afyonkarahisar’dan yapılan ihracatta üçüncü sırayı Fransa almış, bu ülkeye gerçekleştirilen ihracat yüzde 162’lik artışla 4 milyon 126 bin olarak gerçekleşmiştir.”

MERMER SEKTÖRÜ YÜKSELİŞTE

Afyonkarahisar’ın ihracatında ilk sıradaki sektörleri hakkında da değerlendirmede bulunan Serteser, “Çoğunluğu mermer olan madencilik ürünleri, Mayıs ayında da lokomotif görevi üstlenmiştir. Bu sektör, geçen yıla göre yüzde 124’lük bir artışla 23 milyon 111 bin dolarlık ihracata imza atmıştır. İkinci sırada yer alan demir ve demir dışı metaller sektöründe yüzde 50’lik bir artış gerçekleşmiş ve 1 milyon 750 bin dolarlık ihracat yapılmıştır. Çoğunluğu yumurta olan su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün ihracatında da yüzde 98’lik bir artış yaşanmış ve bu sektörün ihracatı 1 milyon 405 bin dolara yükselmiştir” diye konuştu. Afyonkarahisar, 2021 yılı Mayıs ayında ihracat yapan iller arasında, geçen yıla göre iki basamak gerileyerek 32. sırada yer aldı.  >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#hüsnüserteser #atso #ihracat #pandemi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Herşey Milli sporcular için
Herşey Milli sporcular için
Cumhurbaşkanı ile hatıra fotoğrafı
Cumhurbaşkanı ile hatıra fotoğrafı