AFSÜ’de eğitimler sürüyor

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde özel bireylerin ihtiyaçları, sorunları ve talepleri konusunda farkındalık kazandırmak amacıyla etkinlikler gerçekleştirildi

AFSÜ’de eğitimler sürüyor
AFSÜ’de eğitimler sürüyor Admin
Bu içerik 72 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Engelsiz AFSÜ Birimi tarafından Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Bolvadin Sağlık Hizmetleri MYO iş birliğiyle düzenlenen çevrim içi etkinliklerde, hem sosyal hayata katılımda bariyerlerle karşılaşan özel bireylerin özgüven ve sebatla elde ettikleri başarılara dikkat çekildi hem de dezavantajlı bireyler için yeni teknolojiler ile tasarlanan ürünler tanıtıldı.“Dezavantajlı Bireylere Yönelik Adaptif Ürünlerin Üretimi” başlıklı etkinlikte, Türkiye’nin ilk yerli üretim belgesine sahip ve büyük ölçekte seri üretim yapan üç boyutlu yazıcı üreten teknoloji şirketi Zaxe’nin Genel Müdürü Dr. Emre Akıncı, dezavantajlı bireylere yönelik ürünlerin üretimi hakkında Öğr. Gör. Dr. Yunus Emre Kundakcı’nın sorularını yanıtladı.

ÜÇ BOYUTLU YAZICILAR

Üç boyutlu (3D) yazıcıların ek bir kalıba gerek olmadan hızlı bir şekilde dayanıklı ürünler tasarlamaya elverişli ortam sağladığını belirten Dr. Akıncı, adaptif ürünlerin ihtiyaca bağlı olarak PLA veya ABS filament ile üretildiğine değinilerek ürünler hakkında bilgi verdi. Üç boyutlu yazıcıların yakın gelecekte ülkemizde de yaygınlaşacağını; birçok telefon üreticisinin üç boyutlu tarayıcıları telefon kamerasına bütünleştirmeye başladığını ifade eden Dr. Akıncı, öğrencilerin üç boyutlu yazıcılar ile şimdiden tanışması gerektiğini vurguladı.Üç boyutlu yazıcılar ile sağlık sektöründe çeşitli ürünlerin halihazırda tasarlandığını ve yenilerinin de tasarlanabileceğine dikkat çeken Dr. Akıncı, fizyoterapi ve rehabilitasyon araç ve gereçlerinin de bu yazıcılar ile üretilmesi için deneyimli bir ekip ile çalışmalar yürütülebileceğine değindi.

ÜNLÜ İSİMLERDEN YARDIM

3ddonate.com projesinin hikâyesini de katılımcılar ile paylaşan Dr. Akıncı, Ergoterapist İsmail İşler’in üç boyutlu yazıcılar ile ilgilenmesi sonrasında bu adaptif ürünleri kendi ofisinde tasarlamaya ve üretmeye başladıklarını söyledi. Sayfanın tanıtımı için sosyal medyadan birkaç ünlü isimden de yardım aldıklarını belirten Dr. Akıncı, ilk iki haftada 155 ihtiyaç sahibi bireyin form doldurduğunu söyledi. 30’a yakın adaptif ürünün dezavantajlı bireylere ücretsiz gönderildiğini kaydeden Dr. Akıncı, ürettikleri konserve açacağı, masa kalemliği, tekerlekli sandalye joystick büyütücü, karton bardak tutucu, anahtar tutucu, uyarlanabilir kalem tutucu, pet şişe kapağı açacağı, el içi şişe kapağı açma aparatı, çatal/kaşık tutma aparatı gibi ürünlerin yaygın kullanım alanı olduğunu söyledi.Günlük yaşam aktiviteleri sırasında oldukça yardımcı olabilecek ürünler ürettikleri ve bu üretilen adaptif materyallerin herkesin kullanabileceği şekilde tasarlamaya özen gösterdiklerinden bahsetmiştir. Teknolojiyi insanın ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kullandıklarını ve 3D yazıcı teknolojisi ürettiklerini ve bunu önemli bir insanlık yararına kullandıkları için oldukça mutlu olduklarını belirtti.

>>ODAK HABER MERKEZİ

#AFSÜ #MYO #3DYAZILIM #Zaxe
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Herşey Milli sporcular için
Herşey Milli sporcular için
Cumhurbaşkanı ile hatıra fotoğrafı
Cumhurbaşkanı ile hatıra fotoğrafı