Advert

2021 arıcılar için sıkıntılı geçiyor

Mevsim normallerinin dışına çıkan 2020 yılı iklimi, çiçeklere zafiyet vererek, 2021 bal hasadının gidişatını büyük ölçüde etkiledi

2021 arıcılar için sıkıntılı geçiyor
2021 arıcılar için sıkıntılı geçiyor Admin
Bu içerik 65 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Arılar, 2021’in mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havasına kandı. Erkenden uyandılar. Üstüne Libya ve Suudi Arabistan’dan gelen toz bulutları yeni yeni açmakta olan çiçeklerin üzerine çöktü. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan 40 yıllık Bal ve Arı Ürünleri Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy: “2020 yılının düzensizliğini 2021’in ilk ayları da takip etti. Bu yıl ki hasat, üreticilerimizi derinden sarstı.” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Türkiye 2020 Yılı İklim Değerlendirmesi raporuna göre bütün mevsimlerin ortalama sıcaklıkları 1981-2010 normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bilindiği üzere başta tarım olmak üzere iklim, su kaynakları, sağlık, enerji ve ulaştırma olmak üzere hemen hemen tüm sektörlerin faaliyetlerine etki eden belirleyici bir faktör. İklimdeki değişimlerin izlenmesi, sektörlerin gelecekteki planlamalarında önemli bir yer tutmaktadır. 40 Yıllık Bal Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy “Biz arıcılar, 2020 yılında yaşanan kuraklık ve mevsim normallerinin üstüne çıkan sıcaklık sebebiyle bir hayli endişeliydik. 2020 yılının 10 ve 11. ayında beklediğimiz yağmur gelmeyince bitkiler kış uykusuna beslenerek giremedi maalesef, ve bir sonraki seneye gelişimlerini sağlayamadılar.” dedi.

“ARILAR 2021’İN HAVASINA KANDI”

Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy: “2021 senesinin şubatında havalar bilinen ısının üzerine çıkınca arılar maalesef erken uyandı. Baharın geldiğini düşünerek çiçeklere koştular. Üçüncü ayda soğuklar artınca yavaş yavaş oluşması gereken çiçekler oluşmadı. Sıcaklıkların dengesizliği devam etti ve dördüncü ayda fazla ısınan hava bu sefer de daha yeni tomurcuk açmış çiçekleri yaktı. Daha net ifade etmek adına örneklendirmek gerekirse haziranın ilk çeyreğinde 40 cm olması gereken arpa, buğday boyu maalesef 20 cm. Bu sene tarımda fena şeyler olacak demektir bu.” ifadelerini kullandı.

AFRİKA TOZU ÇİÇEKLERİN ÜZERİNE ÇÖKTÜ

Etabal YKB Ahmet Bağran Aksoy: “Artık 1500 -1600 metrenin altında çiçek yok çünkü sıcaklıklardan ötürü çiçekler hep yandı. Libya ve Suudi Arabistan’dan ha keza Afrika’dan gelen toz bulutları yeni yeni açmakta olan çiçeklerin üzerine çöktü, zarar verdi. Bütün olumsuzluklar birleşince arıcılar yer değiştirmek zorunda kaldı bu aylarda. Normalde kovanlar bu aylarda dolu olurdu fakat bu sene yok, çiçek yok, olmayınca da bal yok. Mevsim iyi olmadığından, arı nektar bulamadığından, çiçekler kuruduğundan dolayı arıcılarımız bal üretecek mera yayla bulmakta, arılarda nektar, polen toplayacak çiçek bulmakta zorlanıyor. Erzurum’da ki bir arıcım Sivas’a arıları taşıdı, bunun gibi daha bir sürü örnek yaşadık. Şimdilik arıcıların yüzde 20’si yer değiştirdi, sezon sonunda bu sayının yüzde 40 olmasını bekliyorum. Arılar yaşadığı bu sıkıntılar sebebiyle gelişme gösteremeyecek ve çiçek bulamadıkları için ürettikleri balı kendileri yemeye başlayacak. Bu da kovandaki verimi yüzde 40 oranında düşürecek.” dedi. >>>ODAK HABER MERKEZİ

#arıcılık #ahmetbağranaksoy #bal #ertabal
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehidimiz dualarla anıldı
Şehidimiz dualarla anıldı
Kabul mektubu geldi
Kabul mektubu geldi