Afyon’da yıllık 5 milyon litre tıbbi etil alkol üretilecek

Orman ve Su İşleri eski Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, üniversite sanayi işbirliği ile Afyonkarahisar’a kurulacak olan ve 35 milyon TL’ye mal olacak Tıbbi Etil Alkol Tesisinin temelinin atılacağının müjdesini verdi

Afyon’da yıllık 5 milyon litre tıbbi etil alkol üretilecek
Afyon’da yıllık 5 milyon litre tıbbi etil alkol üretilecek Admin
Bu içerik 335 kez okundu.

Orman ve Su İşleri eski Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, düzenledikleri basın toplantısında Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesine yaklaşık 35 milyon TL’ye mal olacak olan Tıbbi Etil Alkol Tesisinin yapına başlandığının müjdesini verdi. Tesiste yıllık 5 milyon litre tıbbi etil alkol üretecek.

320 BİN TON TIBBİ ETİL ALKOL KULLANILDI

Düzenlenen basın toplantısında konuşan AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “Pandemi başlangıcında burada göreve başladıktan sonra çok ciddi bir ihtiyaç haline gelince bu işin üzerine gittik. Oda dezenfektan ihtiyacı idi. Biz kendimiz üretmek için yollar aradık. Ancak o zaman gördük ki, ülkede bir etil alkol sıkıntısı var. Araştırdığımızda konuyu ülkemizde yıllık 220 bin ton etil alkol üretildiği ve tıbbi etil alkol kullanıldığını gördük. Bunun yaklaşık  110 bin tonu ülkemizde üretilirken 110 bin tonunun ise dışarıdan ithal edildiğini öğrendik. Bu rakamlar pandemi döneminde 320 bin tona çıkmış durumdaydı” dedi.

 

                

 

İŞİN OLABİLECEĞİNE KARAR VERDİK

“Biz Üniversite olarak ne yapabiliriz, üzerimize düşen bir görev var mıdır? Diye yaklaşık 1,5 yıldır konu üzerinde çalışıyoruz” diyen Rektör Okumuş, “Bununla ilgili bir fizibilite raporu hazırladık. Ülkemizde bu üretimi yapan firmalar ile görüştük, tesislere gittik ve bu işin olabileceğine karar verdikten sonra harekete geçtik. Tıbbi amaçlı etil alkol ülkemizde temelde 3 ham maddeden üretiliyor. Buğday, şeker pancarı ve onun ürünü olan melastandan üretiliyor. Bir başka üretim yolu da patates ama ülkemizde patatesten etil üreten herhangi bir tesis yok. Yurtdışında çok fazla kullanılmasına rağmen ülkemizde kullanılmıyor” diye konuştu.

OSB’YE KURULACAK

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak sanayi-üniversite işbirliği kapsamında Afyonkarahisar’a  tıbbi etil alkol üretim tesisi kurmak için yola çıktıklarını belirten Okumuş, “Bununla ilgili 1 yıldan beri çalışıyoruz. Afyonkarahisar Valimiz Gökmen Çiçek konuyu çok iyi biliyor. Bir çok işadamları ile görüştük. Afyonkarahisar Milletvekilimiz bizlere destek verdiler.  Son aşamada da son 10 gün öncesinde de bir yatırımcı ile beraber üniversite sanayi işbirliği içerisinde ilimiz Organize Sanayi Bölgesinde yıllık 5 milyon litre tıbbi etil alkol üretecek tesisin inşaatına ve yapımına başlandı. Yaklaşık 35 milyon TL’lik yatırım olacak” dedi.

5 AY İÇERİSİNDE İLK ÜRÜNÜ ALACAĞIZ

5 ay içerisinde çeşmeden etil alkol almaya başlayacaklarını ifade eden Okumuş, “Tesisimiz Türkiye’de ilk olacak. İçerisinde nişasta olan her maddeyi kullanabilecek özellikte olacak ve temelde üretimde firmalar patates kullanacak. Patates hem ana maddesi normal, hemde çürük patates atıkları kullanılabilecek. İlimize istihdam sağlayacak. Bunun yanı sıra patatesin üretimin fazla olduğu dönemde patatesin ticari anlamda ilimize katkısı olacak. Bunun yanında şeker pancarı ile buğdayda dönemsel olarak kullanılabilecek. İnşallah 5 ay içerisinde ilk ürünü görmüş olacağız” dedi.

        

TEKNİK DESTEK VERİYORUZ

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesinin tesise çok büyük katkısının olduğuna dikkat çeken Rektör Okumuş, “Hem bilimsel hemde teknik destek veriyoruz. Bunun karşılığında tesiste bir ARGE Merkezi ve bizim eczacılık öğrencilerimiz için araştırma merkezi olarak ta  görev yapacak, yaptığımız anlaşma gereği üniversitemize de bütün bu hizmetler karşılığında bir miktar katkıda sağlamış olacak. Tesisimizin bir başka özelliği temiz enerji kullanan tesistir. Yaklaşık 2 bin 500 metrekare çatı alanına tamamen güneş enerji sistemi döşenmeye başlandı. Kendi enerjisini yıllık 1000 KW’lık enerji üretim kapasitesine güneş enerji sistemi eklenmiş oluyor” diye konuştu.

AÇILIŞINI BİRLİKTE YAPACAĞIZ

Afyonkarahisar ve Sağlık bilimleri Üniversitesi adına güzel bir tablo olduğunu belirten Rektör Nurullah Okumuş, “Üniversite-Sanayi işbirliğinin en güzel örneklerden bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Üniversitenin görevlerinin sadece eğitim sağlık hizmeti sunmak değil, bunun yanında ilim, istihdamına katkıda  bulunmak, sanayinin gelişimine katkıda bulunmak olduğunu düşünüyorum. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesi olduğunu düşünüyorum. İnşallah Bakanlarımız ve Valimiz ile birlikte açılışını yaparız” dedi.  >>GÖKHAN KOCAASLAN

 

#nurullahokumuş #etilalkol #gökmençiçek #AFSÜ #veyseleroğlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Herşey Milli sporcular için
Herşey Milli sporcular için
Cumhurbaşkanı ile hatıra fotoğrafı
Cumhurbaşkanı ile hatıra fotoğrafı