Rektör sunum yaptı

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş Nesiller Arası Eğitim, Bakım, İletişim Projesi hakkında bakanlık yöneticisine sunum yaptı

Rektör sunum yaptı
Rektör sunum yaptı Admin
Bu içerik 56 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

AFSÜ’nün hem okul öncesi çağındaki çocukların eğitimi hem de yaşlıların yaşam kalitesini yükseltmek adına yürütülecek ortak gelişimsel çalışmaları kapsayan Nesiller Arası Eğitim, Bakım, İletişim (NEBİ) Projesi hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan Koç’a sunum yapıldı. AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ile Sağlık, Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanı Filiz Özden Yılmaz tarafından rektörlük makamında yapılan sunumda, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü’de hazır bulundu.

TEKNOLOJİK TESİS OLACAK

Proje kapsamında Zafer Sağlık Külliyesi arazisinde, temel olarak üç birimin tasarlandığını belirten SKS Daire Başkanı Filiz Özden Yılmaz, bu birimlerden ilkinin Kreş ve Gündüz Bakımevi, ikincisinin yataklı yaşlılara hizmeti verecek olan Geriatri Merkezi ve üçüncüsünün de Gündüz Yaşlı Bakımevi olmasının planlandığını söyledi. Yılmaz, bu üç birim ile hem okul öncesi çağındaki çocuklara eğitim verilen hem de tıbbi bakıma ihtiyaç duyan ya da sosyal hayata katılmak isteyen yaşlılara AFSÜ’nün akademik ve teknolojik altyapısı ile hizmet veren bütünleşik bir tesis oluşturulacağını dile getirdi.

NEBİ PROJESİ GELİŞTİRİLDİ

Özellikle çalışan ebeveynlerin öz bakım becerileri sınırlı küçük yaş grubundaki çocuklarıyla ilgili ciddi pedagojik ve sağlıkla ilişkili sorunlar yaşandığını vurgulayan AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Okumuş, aynı sorunun evde kalan bakıma muhtaç yaşlı bireylerin rehabilitasyonu için de söz konusu olduğunu söyledi.AFSÜ olarak bu konudaki toplumsal ihtiyacı gidermek adına NEBİ projesini geliştirdiklerini belirten Prof. Dr. Okumuş, bakım ve rehabilitasyon ihtiyacı bulunan, şartlarının uygunluğu tespit edilmiş aile büyüklerinin psikolojik ve fiziksel ihtiyaçlarının karşılanabileceği ve bunun yanında sağlık bakım hizmetlerinin de yürütülebileceği bir Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile eş zamanlı olarak kurulacak Kreş ve Gündüz Bakımevinin ortak çalışmalar yürüteceğini kaydetti.

VERİLECEK DESTEK ÖNEMLİ

Projenin maliyeti ve sürdürülebilirliğiyle ilgili ön hazırlık sürecinin devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Okumuş şöyle konuştu, “NEBİ projemizin uygulanmasıyla ilgili hem akademik ve idari birimlerimizin ön çalışmaları belirli bir olgunluğa ulaştı. İlgili bakanlıkların, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün, Millî Eğitim Müdürlüğünün, diğer illerdeki ve Afyonkarahisar’daki paydaşlarımızın da bu projede vereceği destek çok önemli. Katılımcı bir anlayışla hedeflerimizi yetkililerle paylaşmaya devam ediyoruz. İnşallah belirlediğimiz takvim doğrultusunda en kısa sürede uygulamaya geçmeye hazırız” dedi. Sunumlarından dolayı Prof. Dr. Okumuş’a ve SKS Daire Başkanı Yılmaz’a teşekkür eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan Koç, gerekli tüm ön çalışmaların tamamlanmasının ardından hayata geçirilebileceğine belirttiği projenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#nurullahokumuş #NEBİ #AFSÜ #SSK
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çimen mazbatasını aldı
Çimen mazbatasını aldı
Merhum Yurter, bugün toprağa verilecek
Merhum Yurter, bugün toprağa verilecek