Başkan hizmetleri sıraladı

Afyonkarahisar ve merkeze bağlı köylerin muhtarlarını AFBEL Termal Otel’de ağırlayan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, son iki yılda gerçekleştirdiği, yatırımları, kültürel ve sosyal faaliyetleri detaylarıyla anlattı

Başkan hizmetleri sıraladı
Başkan hizmetleri sıraladı Admin
Bu içerik 97 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Toplantıda Belediyeyi ortak akılla yöneteceği sözünü hatırlatan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek muhtarlara seslendi. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, mücavir alan sınırları içerisinde bulunan mahalle muhtarları ile merkeze bağlı köylerin muhtar ve aileleriyle bir araya geldi. AFBEL Termal Otel’de gerçekleşen toplantıya AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz, Belediye Başkan Yardımcılarımız Murat Öner, Benol Kaplan ve Süleyman Karakuş, Birim Müdürleri, Afyonkarahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Suat Uygur ile çok sayıda mahalle muhtarı katıldı.

“MUHTARLARIMIZIN EMRİNDEYİZ”

Toplantının açılış konuşmasını AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay yaptı. Mahalle muhtarlarıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden AK Parti İl Başkanı Uluçay, muhtarların, bulunduğu mahallede veya köyde devletin tüm kurumlarını temsil ettiğini hatırlattı. Toplumda çok önemli işlevi olan ve yerel yönetimin temel taşını oluşturan muhtarlık müessesesinin vatandaş ile seçilmiş-atanmış yöneticiler arasında köprü görevi gördüğünün belirten Uluçay, “Muhtarlarımızın emrindeyiz” dedi.

ÇALIŞMALARI DETAYLARIYLA ANLATTI

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise toplantıda göreve geldiği 2019 yılından bu yana belediyenin, yatırımlarında gelinen aşama, kültürel ve sosyal faaliyetlerin içinde bulunduğu detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Muhtarlardan gelen talep, öneri ve sorunların her daim takipçisi olduklarını ifade eden Belediye Başkanım Mehmet Zeybek; “Pandemiden dolayı sizlerle neredeyse 1,5 yıla yakındır geniş katılımlı böyle bir toplantı gerçekleştirememiştik. Ancak bu süreçte gücümüz nispetinde taleplerinizi yerine getirmeye gayret sarf ettik” dedi.  “Belediye’yi ortak akılla yöneteceğiz” sözünü hatırlatan Zeybek Başkan; “Sizler belediyenin yürüyen ayağı, tutan eli, gören gözüsünüz. Bizlerin farkına varmadığı eksikleri mahalle de bire bir yaşıyorsunuz. Eksiğimiz mutlaka vardır. Eksiklerin giderilmesi noktasında 58 mahallemizin tamamını ziyaret ettik, tamamladık. Bu Cuma’dan itibaren ikinci tura başlıyoruz. Talepleri alarak yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi. 

“AŞILAMADA İLK BEŞ ÜLKEDEN BİRİYİZ”

Pandemiden dolayı zor bir süreçten geçildiğini hatırlatan Başkanı Zeybek, “Zor bir dönem geçirdik. Maskeden kurtulamadık. Güçlü bir devlete, güçlü bir hükümete sahibiz. Sağlık Bakanımız ve bilhassa Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve kabinesinden Allah razı olsun. Dünyada aşılama oranlarında ilk beş ülkeden biriyiz.  Bu ay sonu itibariyle aşılama, 20 yaş altına düşürülecek.  Sizin de bildiğiniz gibi aşılamalar tüm Türkiye’de sadece Sağlık Ocaklarında değil, Zafer Meydanımızda da aşılama çalışması yapılıyor” dedi.

“OTELLERDE İFTAR AÇMADIK”

Maske, hijyen ve gıda noktasında pandemi sürecinde halkın yanında olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; “Bu süreçte mahallelerimizin ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştık. Maske, hijyen ve gıda noktasında gücümüz nispetinde sizlerle ortak hareket ettik” dedi.Afyonkarahisar’a hizmet yolunda gece gündüz demeden çalışmaya devam ettiklerine vurgu yapan Başkan Zeybek, “Halkımız ile aramızda köprü vazifesi gören siz değerli muhtarlarımızla uyum içerisinde çalışıyoruz. Memleketimize hizmet etme noktasında bir ve beraberiz.2019 yılında Ramazan Ayını doya doya geçirdik. Bu süreçte Ramazan Ayı boyunca otellerde iftara katılmadık. Mahalle sakinlerimizle iftar yaptık. 95 bin hemşehrimizle buluştuk. Bu sene ve 2020’yi evlerimizde geçirdik. Rabbim beterinden korusun. 2021 yılının ilk altı ayında yaptığımız çalışmaları anlatmak için sizlerle biraraya geldik. Katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

MEKANİK OTOPARK GELİYOR

Başkan Zeybek, “BAĞ-KUR binasını katlı otoparka dönüştüreceğiz. Şehir merkezindeki eski BAĞ-KUR binasının yakım çalışmalarını tamamladık.  220 kapasiteli son teknoloji yapacağımız mekanik otopark, bölgenin trafik sorununu çözecek” dedi. Millet Bahçesi ile ilgili bilgi veren Başkan Zeybek, “Toplamda 236 bin metrekare olan Millet Bahçesi içerisinde Millet Kıraathanesi (1200 metrekare) çocuk oyun alanları, spor aletleri, fitness, meyve bahçeleri, piknik alanları, bisiklet yolları, kent donatıları, tematik ve hoş kokulu bahçeleri, kamelyaları ve dinlenme alanlarıyla Afyonkarahisarlıların vazgeçemediği muhteşem bir eseri şehrimize kazandıracak olmanın heyecanını yaşıyoruz.Seçim vaatlerimizden olan Millet Bahçesi Projesi’nde önemli bir aşama daha kaydedildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan tahsis yazısı geldi. Garnizon Komutanlığımızın içerisinden geçen demir yolu hattı sınır olmak kaydıyla DSİ tarafında kalan 80 bin metrekarelik kısım Millet Bahçesi olacak.Seçim vaatlerimizden olan Hobi Bahçesi projemizi hayata geçirdik.  Devlet Parkı’nda 229 adet hobi bahçesi oluşturduk. Noter huzurunda çekilen kura ile hak sahipleri belirlenerek yer teslimleri yapıldı”

GÖNÜLLER YAPIYORUZ

“Gönül Belediyeciliği ve hizmet yolculuğunda vatandaşlarımızın yanında olup, onların istek ve taleplerini dinliyoruz” diyen Başkan Zeybek, “Seçildiğimiz günden bu tarafa her hafta Cuma namazlarımızı farklı camilerde kılarak vatandaşlarımızla hemhal oluyoruz. Bugüne kadar tüm mahallelerimize ulaşarak ortalama 200 bin vatandaşımızla bir araya geldik. Sorunları yerinde görüyor, anında çözüyoruz” dedi.

ATA SPORU YAŞATILACAK

Anıtpark Cafe ve asfaltlama çalışmaları ile ilgili bilgi veren Başkan Zeybek, “Zafer Meydanı’na vatandaşlarımızın sosyal yaşamına katkıda bulunacakkafe için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Proje bedeli 570 bin TL olacak. Anıtpark Kafe, 200 metrekare alan üzerine çelik yapı ve giyotin cam sistemi ile yapılmıştır.2019 Nisan ayından itibaren şehrimizin muhtelif mahallelerinde; 693 bin ton temel malzeme, 168 bin ton sıcak asfalt ile 126 kilometre yol yaptık.Ata sporu olan okçuluğun yeni nesillere sevdirilmesi ve öğretilmesi amacıyla kolları sıvadık. Unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizi yeniden hatırlatarak, değerlerine sahip çıkıyoruz. Bu amaçla, mülkiyeti Devlet Demiryollarına ait, Afyon Şehir İstasyonu sahası içinde yer alan taşınmazı kiralayarak Ata sporu olan okçuluğu bu binada yaşatacağız. Binanın restorasyonu için Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan 2 milyon TL’ likhibe ödenek alınacak”

ORGANİK ATIKLARDAN ELEKTRİK ÜRETİMİ

Başkan Zeybek, “Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi'ne yapılan dev yatırımı hizmete aldık. 100 milyonluk yeni yatırımla 'Biyometanizasyon Tesisi', Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisi ve Elektrik Üretim Tesisleri ile Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi hem çevreye hem de ekonomiye sağladığı katkı ile yıllık 32 bin ton kömür ithalatının önüne geçecek.Çevre hizmetlerinde kullanılmak üzere yaklaşık 11 milyon TL tutarında 31 yeni aracı belediye araç filosuna katarak dev bir yatırıma imza attık.Sosyal gastronomi alanında engelli bireylerimize yönelik Türkiye’de bir ilk olan Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi'nin ihalesini yaptık. Yatırım bedeli 2 milyon TL olan projenin tamamlanmasıyla birlikte şehrimizde bulunan dezavantajlı grupların (otizmliler, ortopedik engelliler, downsendromlular vb.) eğitim ve istihdamı sağlanacak.Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Tesisi’nde yapımını tamamladığımız Güneş Enerji Santralinde yıllık 1500 megawattsaat elektrik üretiliyor. Çevre dostu santral, 10 bin konutun ihtiyacı karşılayacak kapasitede olurken, tesisimizde üretilen enerji, Enerji Bakanlığına satılarak birliğin kullandığı enerjiden mahsuplaşılıyor” dedi..

KADIN KÜLTÜR EVLERİ

Belediyenin yürüttüğü çalışmaları tek tek sıralayan Başkan Zeybek, “Şehrimizin ihtiyaç duyulan muhtelif mahallelerine 2019 Nisan ayı ile 2021 Haziran ayı itibarıyla 31 bin 186 metre ana boru su hattı, 5 bin 313 metre abone su hattı döşendi. Kanalizasyon ve Yağmursuyu hattı çalışmalarında ise yağmursuyu şebeke hattı 14 bin 962 metre,  kanalizasyon şebeke hattı ise 19 bin 388 metre döşendi. Şehrimize yatırımcı kazandırmak adına yaptığımız girişimlerde Katlı Pazaryeri binasında 400 kişiye istihdam sağlayacak tekstil fabrikası hizmete alındı. Tesis, Kapalı Pazar Yeri binasının üst katlarında kuruldu. Seçim vaatlerimizden olan “İstihdam Ofisini de hizmete aldık.Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek'in talimatlarıyla şehrimizdeki ilçelerin tamamında başlatılan "Kadın Kültür Evleri Projesi’ne bir destek de Belediyemizden geldi” dedi.

ALT GEÇİT YAPILIYOR

Karayolları alt geçiti ile ilgili de bilgiler aktaran Başkan Zeybek, “Şehir trafiğini rahatlatma adına Karayolları Kavşağı’na yapacağımız alt geçit için çalışmalara başladık. Kısa süre önce ihalesi yaptığımız yatırım bedeli 14 milyon TL olan Karayolları altgeçit projesi öncesi bölgede alt yapı çalışmaları devam ediyor. Bugüne kadar yapılan altgeçitlerin en hızlısını yaparak halkımızın kullanımına açmayı hedefliyoruz.Şehrimizin farklı birçok yerinde, mahalle aralarında kokoreç ve köfte satışı yapan esnafı bir araya toplayarak Türkiye’de bir ilke imza atıyoruz. Yatırım bedeli 500 bin TL olan, 22 dükkânın yer aldığı çarşı da esnafımız bundan böyle, mahalle aralarında değil, daha nezih hijyen bir ortamda vatandaşlarımıza hizmet verecek.Seçim vaatlerimiz arasında bulunan geleceğimizin teminatı yavrularımızın ruhsal, zihinsel ve fiziksel gelişimleri için düşündüğümüz Çocuk Kreşlerinin ilkini Afyonkarahisar Devlet Hastanemizin yanında bulunan araziye yapacağız. Yatırım bedeli 1.6 milyon TL olan kreşimizde, bilimsel temalı oyun bahçeleri ve kum havuzları olacak. Kreşimiz Çocuklarımızın el kol becerilerinin ve zihinsel aktivitelerinin gelişmesine katkı sağlayacak” dedi.

KUZEY KOLLEKTÖR HATTI TAMAM

Başkan Zeybek, “Atıksu Arıtma Birliği ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında yapımına başlanan Afyonkarahisar Kuzey Atıksu Toplama Hattı inşaatı tamamlandı. Yatırım bedeli yaklaşık 50 milyon TL olan kolektör hattı Afyonkarahisar Belediyesi, Atıksu Arıtma Birliği Teknik Ekibi ve DSİ Teknik Heyeti ile imzalanan protokolle devreye alındı.Rekreasyon ve park alanı düzenleme çalışmalarına geride bıraktığımız sürede büyük hız verdik. 2019 Mart ayından bu yana şehrimizin dört bir yanına 145 Bin metrekare yeşil alan, 36 adet park 750 bin adet kışlık, 750 bin adet yazlık çiçek dikerek Afyonkarahisar’ı adeta bir yeşil vadi ve çiçek bahçesine dönüştürdük” dedi.

SAHHİPATA’YA SPOR SALONU

Sahipata Spor Salonu ile ilgili konuşan Başkan Zeybek, “Sahipata Mahallesi’ndeki Kapalı Spor Salonu inşaatının tamamlanması konusunda Gençlik Spor Bakanımız Muharrem Kasapoğlu her türlü desteği veriyor. İnşaatın tamamlanması konusunda 10 milyon TL hibe alınacak.Seçim vaatlerimiz arasında bulunan Sokak SağlıklaştırmaProjelerine büyük önem vererek Eski Afyon olarak bilinen tarihi konaklarımızı aslına uygun hale getirmek adına çalışmalarımızı tüm hızıyla yürütüyoruz. Yatırım bedeli 12 milyon TL olacak sokak sağlıklaştırma çalışmalarımız tamamlandığında bölgeye yeni bir çehre kazandıracağız.Seçim vaatlerimizden olan Kocatepe Spor Kompleksinde hizmete sunulacak Spor Lisesi’nde zemin etüt çalışmalarına başlandı. 16 derslik, 8 idare odası, 3 fen laboratuvarı, 1’er adet resim, müzik dersliği, çok amaçlı salon, beden eğitimi salonu, kütüphane, rehberlik servisi ve kantini ile Türkiye’nin en donanımlı Spor Lisesini şehrimize kazandıracağız” dedi.

ÜST GEÇİTLER YAPILIYOR

Modern Şehir Kütüphanesi yapacaklarını dile getiren Zeybek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Bölge ve Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde 2. Vakıf İşhanı yıkılarak yerine Millet Kıraathanesi (Modern Kütüphane) yapacağız.Seçimlerden önce söz verdiğimiz gibi yaya trafiğini rahatlatma adına engelli bireylerin, yaşlıların ve çocukların ulaşımlarını güvenli hale getirmek adına Atatürk Caddesi okullar bölgesine 1,8 milyon TL yatırım bedelli aynı anda 16 kişinin binebileceği asansörlü üst geçiti hizmete açtık, ikinci üst geçitin ihalesini gerçekleştirdik.Yatırım bedeli 2,3 milyon TL’dir. Öğrencilerin, uzaktan eğitime kolay erişebilmeleri için başlattığı 'Askıda Tablet- TV' kampanyasında başarıyla tamamladık. Covid 19 ile mücadele kapsamında temizlik ve dezenfeksiyon çalışmaları şehrimizin dört bir yanında aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ

Başkan Zeybek, “Afyonkarahisar'da her yaştan insanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalarımızda evlerinden çıkamayıp yalnızca yakın aile bireyleri ile birlikte olan engelli kardeşlerimizi unutmuyoruz. Engelli kardeşlerimiz için bu güne kadar 63 adet akülü 58 adet tekerlekli sandalye dağıttık. Bu sürecin ardından toplu bir dağıtım daha yapacağız.Sosyal belediyecilik anlayışı gereği bakıma muhtaç kişilere yönelik Evde Bakım Hizmetine devam ediyoruz.Gastronomi alanında 2019 UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nadahil olduk. Dünyada Gastronomi Marka Şehir unvanını alan 36 şehirden biri olmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Şehrimizin tescilli meşhur lezzetleri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Milletvekillerine, Büyükelçilere, 81 İl Valisine ve Belediye Başkanlarına Gastronomi şehri Afyonkarahisar’dan lezzet paketi dağıttık” dedi.

AFYON MUTFAĞINI DÜNYA TANITTIK

Başkan Zeybek, “TV8'de yayınlanan, milyonlarca izleyici kitlesine sahip MasterChef Türkiye programının Zafer Haftası Özel Bölümü, Gastronomi Alanında UNESCO'nun 'Yaratıcı Şehirler Ağı'nadahil olan Afyonkarahisar'da çekildi. TV 8 verilerine göre yayınlanan programımız yaklaşık 40 milyon izleyici kitlesine ulaşırken, Youtube ve sosyal medya mecralarında da büyük yankı uyandırdı.Coğrafi işaret tescili için başvuruda bulunduğumuz birçok ürünümüzün Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından tescil belgesini aldık. Covid-19 nedeniyle karantinada bulunan vatandaşlarımızın bağışıklık sisteminin güçlendirmek amacıyla hazırladığımız vitamin destek paketlerini her gün yaklaşık ortalama 80 aileye ulaştırdık.Pandemi dolayısıyla evlerinden çıkamayan vatandaşlarımıza bayramı ayağına getirdik.  23 Nisan, 19 Mayıs gibi ulusal bayramlarımız ile dini bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban Bayramında halkımızın özel sürprizler hazırladık.Bir Osmanlı geleneği olan zimem defteri uygulamamızı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Muhtelif Mahallelerimizde bakkallarımızın zimem (veresiye) defterlerini hayırseverlerimizin desteğiyle satın alarak ihtiyaç sahiplerine bir nebze daha destek olduk, olmaya da devam ediyoruz” dedi.

ARABADA SİNEMA- KONSER

Kültürel ve sanatsal etkinliklere de önem verdiklerini dile getiren Başkan Zeybek, “Kültürel ve Sanatsal faaliyetlerimize pandemi günlerinde de ara vermeden devam ediyoruz. Şehrimizde bir ilki gerçekleştirerek COVID-19 tedbirleri kapsamında sinema salonlarına gidemeyenler için  açık hava sineması etkinliği ile arabada konser etkinliği düzenlendik.Afyonkarahisar, “Gizemli Şehir Afyon” gezisi kapsamında Türkiye genelinden ATV ve UTVmeraklılarını ağırladı. Afyonkarahisar Valiliği, Belediyemiz ve Anadolu Motor ve Doğa Sporları Kulübü tarafından organize edilen “Gizemli Şehir Afyon” gezisinin şehrimizin tanıtımı adına büyük ilgi gördü.  Önümüzdeki süreçte de doğa sporlarına desteğimiz artarak devam edecek.Şehrimizde çölyak hastası vatandaşlarımıza, glütensiz ürünlerin yer aldığı gıda paketi desteğinde bulunuyoruz. Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin katkılarıyla, glütensiz gıda temininde sıkıntı yaşayan çocuklarımıza bundan böyle rutin olarak gıda paketi desteğinde bulunuyoruz.Kültürel ve sanatsal değerlerimizi yaşatmak gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Kültür Sanat Akademisi çalışmalarına aralıksız devam ederken, enstrüman kurslarında seçmeleri yaptık” dedi.

PAŞA CAMİİ’Nİ İBADETE AÇTIK

Başkan Zeybek, “Afyonkarahisarlılar’ın hasretle beklediği Paşa Camii tarihimizin en önemli dönüm noktalarından olan biri olan İstanbul'un Fethi'nin 567. Yıl dönümünde ibadete açtık. Ecdadın mirasına sahip çıkarak Paşa Camii’nin yapımına destek olan tüm hayırseverlerimize teşekkür ederiz. Halkımızın talepleri doğrultusunda ibadethanelere desteğimiz devam edecek.COVID-19-tedbirleri kapsamında gerek hafta içi gerekse hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yiyecek ve içecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarını unutmuyoruz. Veteriner İşleri Müdürlüğümüzce görevlendirilen personelimiz tarafından mama dağıtıyoruz.Afyonkarahisar İli Çevre Hizmetleri Birliği, üyesi olan 59 belediye ve İl Özel İdaresi’ne çöp konteyneri desteğinde bulunduk . Toplamda 1280 adet çöp konteyneri alımı yapan Birlik, konteynerleri üye belediyelerine ulaştırarak hizmetlerine sundu. Böylelikle Birliğin üye belediyelerine son 1 yıl içerisinde yapmış olduğu maddi destek 13 milyon lirayı geçti” dedi. >>ODAK HABER MERKEZİ

#mehmetzeybek #covid19 #türkpatent #UTV #Çölyakhastalığı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dilencilere Göz Açtırmadılar
Dilencilere Göz Açtırmadılar
TERCİH MARATONU HEYECANLANDIRDI
TERCİH MARATONU HEYECANLANDIRDI