Beklenen Gün Yaklaştı

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile 1 Temmuz itibarıyla girilecek tam normalleşme sürecinin detayları belli oldu

Beklenen Gün Yaklaştı
Beklenen Gün Yaklaştı Admin
Bu içerik 51 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından gönderilen genelgede kafe ve restoranların açılış-kapanış saatleri, kısıtlamadan dolayı ertelenmek zorunda kalan düğün ve nişan törenleri ile ilgili detaylar yer aldı. Geçen hafta gerçekleşen Kabine Toplantısında 1 Temmuz'dan itibaren uygulanacak olan normalleşme takvimini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, güzel günlerin yakın olacağının sinyalini verdi.

CİDDİ ADIMLAR ATILDI

Genelgede yer alan bilgilere göre hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı ileşehirler arası seyahatlerde uygulanan kısıtlamaları sona erecek. 1 Temmuz’dan sonra ülke genelinde sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanmayacak. Kafelerde uygulanan yeme içme kısıtlamaları da ortadan kaldırılarak normalleşme sürecinde ciddi bir adım atılacak.

KISITLAMALAR KALDIRILIYOR

İçişleri Bakanlığı ise 81 Valiliğine genelge yayınladı. Genelgede, “Salgının seyrinde yaşanan gelişmeler ile Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan 21 Haziran 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde ele alınarak; kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabı kapsamında aşağıdaki tedbirlerin 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren hayata geçirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. 01.06.2021 tarih ve 8878 sayılı genelgemizde belirtilen esaslar çerçevesinde halihazırda uygulanmakta olan sokağa çıkma kısıtlamaları (hafta içi ve hafta sonu dahil) 1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’e kadar sürdürülecektir. 1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’ten itibaren ise hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma ile buna bağlı olarak uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlamaları sona erecek ve belirtilen tarihten itibaren sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanmayacaktır.”

1 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

Genelgede, “Tüm iş kolları ve faaliyet alanlarında, salgınla mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde kendi iş kolu/faaliyet alanı için belirlenmiş tüm tedbir ve esaslara uyulması kaydıyla; Halihazırda faaliyetlerine ara verilmiş durumda olan tüm iş yerleri, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren tekrar faaliyet gösterebileceklerdir. Sektörün talebi doğrultusunda faaliyetlerine ara verilen sinema salonları, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren faaliyet göstereceklerdir. Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen masa ve/veya sandalyeler arasındaki mesafe kurallarına uyulmak kaydıyla, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren yeme-içme yerlerinin açık veya kapalı alanlarında aynı masada aynı anda bulunabilecek kişi sayısına dair kısıtlamalar uygulanmayacaktır. Kahvehane, kıraathane gibi kağıt, taş vb. oyunların oynandığı iş yerlerinde söz konusu oyunların oynanmasına/oynatılmasına dair mevcut kısıtlamalar 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren sona erdirilecek ve oyun oynanmasına/oynatılmasına müsaade edilecektir. Sokağa çıkma kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren tüm iş yerleri; ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre ilgili idare tarafından belirlenmiş olan açılış-kapanış saatleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecektir. Halihazırda konaklama tesislerinde saat 22.00’de, diğer yerlerde ise saat 21.00’de sona eren müzik yayınları (canlı icra edilenler de dahil), bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren saat 24.00’e kadar yapılabilecektir.Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kural ve esaslara uymak kaydıyla park, bahçe, kamp alanı, piknik/mesire alanı gibi yerlere dair ilgili genelgelerimizle getirilen ilave kısıtlamalar 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren kaldırılacaktır. Salgının yayılımı açısından çok ciddi risk oluşturması nedeniyle faaliyet konusu nargile salonu/kafesi olan iş yerlerinin faaliyetlerine yeni bir karar alınıncaya kadar ara verilmeye devam edilecek ve konaklama tesisleri de dahil olmak üzere hiçbir iş yerinde nargile servisi yapılmayacaktır” denildi. Genelgede ayrıca toplantılar, etkinlikler, nikah ve düğünler, toplu ulaşım tedbirleri ile ilgili konularda yer aldı. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#süleymansoylu #RecepTayyipErdoğan #koronavirüs #içişleribkanlığı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çimen mazbatasını aldı
Çimen mazbatasını aldı
Merhum Yurter, bugün toprağa verilecek
Merhum Yurter, bugün toprağa verilecek