HIZ TUTKUNLARI AFYONKARAHİSAR’DA BULUŞACAK

Dünyanın en önemli motokrosçularının yarıştığı Dünya Motokros Şampiyonası'nın Türkiye etabı (MXGP of TURKEY) Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 4-5 Eylül 2021'de Afyonkarahisar’da düzenlenecek. Organizasyonun lansmanı Güral Termal Otel’de yapıldı

HIZ TUTKUNLARI AFYONKARAHİSAR’DA BULUŞACAK
HIZ TUTKUNLARI AFYONKARAHİSAR’DA BULUŞACAK Admin
Bu içerik 97 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Hız tutkunları, Eylül ayında Afyonkarahisar'da düzenlenecek "Dünya MotokrosŞampiyonası"nda buluşacak. Dünyanın en önemli motokrosçularının yarıştığı Dünya Motokros Şampiyonası'nın Türkiye etabı (MXGP of TURKEY) Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 4-5 Eylül 2021'de Afyonkarahisar’da düzenlenecek. NG Afyon Otel'de gerçekleştirilen MXGP of TURKEY'inlansmanın  açılış konuşmasını Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar yaptı.

ÇOK BÜYÜK HAYALLER KURDUK

Sportif hizmet vazifesini hakkıyla gerçekleştirmek için çaba sarf eden mütevazı bir federasyon olduklarını belirten Bekir Yunus Uçar, "Çok büyük işler yapmanın hayalini her zaman kurduk ve bu hayalin peşinden koştuk. Haddimizi biliyoruz ama yaptığımız organizasyonlarla dünya arenasında İstiklal Marşı'nı okutan yetiştirdiğimiz sporcularla sınırları aşıyoruz çok şükür" dedi. Uçar, "Bu hayalin peşinden koştuk. Bugün de Allah'a hamdolsun çok güzel bir noktada bir araya gelme imkanını yakalamış olduk" ifadelerini kullandı. Dünya şampiyonası formatında 5 yarışın Eylül’ün ilk haftasında gerçekleştirileceğine dikkati çeken Uçar, 180 ülkeye yapılacak yayınlarla Afyonkarahisar'ın her türlü özelliği ve güzelliği ile yansıtılacağını ve yaşatılacağını belirtti. Uçar, söz konusu etkinlikler kapsamında 100 bin seyirciyi 5 gün boyunca misafir etmenin hayallerini kurduklarını dile getirerek, 10 bine yakın yabancı katılımcının iştirak ettiği organizasyon olmasını da umut ettiklerini bildirdi.

CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR

Hedeflerine yürümeyi kendilerine düstur edinmiş bir federasyon olduklarını dile getiren Bekir Yunus Uçar, şöyle konuştu, "Ülkemizdeki güzelliklerin mimarı olan saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın himayesinde bu organizasyonu gerçekleştiriyor olmanın da sorumluluğunu ve mesuliyetini de biliyoruz. Bu vesileyle Afyonkarahisar'a çok daha büyük katkılar sağlayacak organizasyonu da gerçekleştirmenin umudunu taşıyoruz. Benim bir hayalim daha kaldı. Hem milletvekilimiz hem de milli takımlar kaptanımız Kenan Sofuoğlu'nun talebelerinin Türk sporcuların burada yarışarak Afyonkarahisar'da şampiyon olduğu bir organizasyonu görmek istiyorum. Türkiye'de bir ilk olacak inşallah" dedi.

BİZİM İÇİN ARTIK BİR ŞEREF MESELESİ

Afyonkarahisar Valimiz Gökmen Çiçek de, motokros sporuyla beraber uluslararası organizasyonlara başladıklarını bunun için söz konusu şampiyonanın ilk göz ağrısı olduğunu söyledi. Afyonkarahisar'ın isminin bu nedenle sadece Türkiye'de değil tüm dünyada daha çok duyulacağını ifade eden Vali Gökmen Çiçek “Motokros bizim için artık bir şeref meselesi, bizim tacımız. Motokros gerçekten Afyonkarahisar'a çok yakıştı, özdeşleşti'' ifadelerini kullandı. Vali Çiçek, Dünya Motokros Şampiyonası ile birlik ve beraberlik içerisinde Afyonkarahisar'ı uçuracaklarını dile getirdi.

BÜYÜK İŞLER BAŞARDIK”

Gastronomi alanında yapılan çalışmalardan da bahseden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; “Afyonkarahisar; ‘Gastronomi Şehri’ ilan edildikten sonra ilk defa 81 ilimizin tüm vali ve belediye başkanlarına, TBMM İdare Amirliği’ne şehrimizin yöresel ürünlerinden oluşan 600 adet lezzet paketini, tanıtım broşürleri ile birlikte gönderdik. Bu etkinlik ile Büyükelçilerden ciddi dönüşler aldık. Bu kapsamda ilk kez Bangladeş Büyükelçisi, Afyonkarahisar’ımızı ziyaret ederek iş insanlarımız ve temsilcileri ile bir araya geldiler. Kosova Başkonsolosu ’da şehrimize gelirken Meksika Büyükelçisi de pandemi tedbirlerinin gevşetilmesi ardından güzide kentimize ziyaret gerçekleştirecek. Temmuz sonu Ağustos ayı içerisinde 130 ülkenin büyükelçisini de eşleri ile birlikte Afyonkarahisar’a davet edeceğiz” dedi.

SPORUN BAŞKENTİ OLDUK

Organizasyonda emeği geçenleri tebrik eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek son olarak “Turizme kazandırdığımız alanları tanıtarak şehrimizin ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bunu da başardığımızda esnaflarımız, iş insanlarımız ve Afyonlu hemşerilerimiz turizm potansiyelinin dinamiklerinden inşallah nasibini alacaklardır. Bu organizasyonumuzda emeği geçen belediye çalışanlarımıza, federasyon başkan ve yardımcılarına, katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven de, Afyonkarahisar'ın yaptıkları spor tesisleri ve buradaki organizasyonlarla sporun başkenti olduğunu kanıtladığını belirterek, yurtdışından bu spora ilgi duyan tüm sporcuları ve turistleri beklediklerini dile getirdi.

3,5 MİLYAR İZLEYİCİYE ULAŞIYOR 

Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası'na katılacak 16 yaşındaki motokros sporcusu Irmak Yıldırım da bu spora 14 yaşında başladığını, ailesinin katkısıyla aldığı eğitimlerle başarıya ulaşmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.Dünya Motokros Şampiyonası kapsamında dünya ve Avrupa klasmanında Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP), Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN), Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2), Avrupa Motokros Şampiyonası (MX2T) ve Avrupa Motokros Şampiyonası (MXOPEN) olmak üzere 5 yarış aynı anda yapılacak.Türkiye’de yapılacak yarışlara Yamaha, Honda, Kawasaki, KTM, Husqvarna, GasGas, TM ve Fantic gibi fabrika takımlarının da olduğu 25’i aşkın takımla 150’ye yakın yarışçının katılması bekleniyor.Dünya çapında çok popüler olan motokros yarışlarının en önemli yarışının Türkiye etabı olan MXGP of TURKEY, 7,3 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede 3,5 milyara yakın izleyiciye ulaşıyor. Dünyanın motokros yıldızları, bu yıl 18 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 6 etaptan oluşan MXWOMEN,13 etaptan oluşan MX2T ve MXOPEN’de kürsü için yarışacak.

100 BİNE YAKIN KATILIMCI BEKLENİYOR

Türkiye’nin 2021’deki en büyük etkinliği olması beklenen Türkiye MotoFest, bu yıl 5 güne çıkacak. 1-5 Eylül 2021 tarihlerinde yapılacak festival, Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden motosiklet tutkunlarına keyifli anlar yaşatacak.Türkiye MotoFest’e bu yıl 100 bine yakın ziyaretçinin katılması bekleniyor. Dünyanın en önemli motokros yarışı olan MXGP’nin Türkiye etabı bu yıl üçüncü kez yapılıyor.Geçen yıl salgın nedeniyle yapılamayan yarışın en son yapıldığı 2019’da MXGP of TURKEY'insadece yarışın yapıldığı haftada Türkiye ekonomisine 5 milyar liraya yakın katkıda bulunduğu açıklanmıştı. Türkiye’nin spor ekonomisi ve turizmi için en önemli etkinlik konumundaki MXGP of Turkey ve Türkiye MotoFest’in bu yıl Türkiye ekonomisine katkısının 5 milyar lirayı aşması bekleniyor.MXGP of TURKEY’in dünya çapındaki yayınları ve Türkiye MotoFest’ten yapılan haberler Türkiye’nin tanıtımına da büyük katkıda bulunacak. En son 2019’da yapılan MXGP of TURKEY ve Türkiye MotoFest’in sadece yayınlanan haberleri ve yayınlarının reklam değeri, 200 milyon avroya ulaşmıştı.Bu yıl yapılacak yarış ve festival, Türkiye ve dünyanın önemli yayınları tarafından takip edilecek. Böylece Türkiye’nin tanıtımına daha büyük katkı sağlanması hedefleniyor. Öte yandan bilet satışları da www.passo.com.tr adresinden bugünden itibaren satışa sunulmaya başlandı. Kombine biletler 0-6 yaş grubu için ücretsiz, yetişkinler için 100 lira, çocuklar için de 50 lira olarak uygulanacak.

>>ODAK HABER MERKEZİ

#motofest #ibrahimyurdunuseven #mehmetzeybek #MXOPEN
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merhum Yurter, bugün toprağa verilecek
Merhum Yurter, bugün toprağa verilecek
Afyon halkı tedirgin
Afyon halkı tedirgin