Ailede mahremiyet eğitimi verildi

Afyonkarahisar Valiliği ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, “Ailede Mahremiyet Eğitimi” semineri düzenlendi

Ailede mahremiyet eğitimi verildi
Ailede mahremiyet eğitimi verildi Admin
Bu içerik 112 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

2021 Afyonkarahisar Aile Yılı kapsamında Akademide Aile Seminerlerinin 6.’sı olan etkinliğin moderatörlüğünü AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Meryem Şahin yaptı. AKÜ Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalından Arş. Gör. Fatma Betül Şenol ise “Ailede Mahremiyet Eğitimi” konusunu anlattı.

ESNEK BİR TANIMA SAHİP

Mahremiyet kavramının tanımını yaparak konuşmasına başlayan Şenol, mahremiyet kavramının esnek bir tanıma sahip olduğu için tanım açısından tam sınırlarının belirlenemediğini ve farklı anlamlar içerdiğini söyledi. Mahremiyet kavramının bir kişinin kendisine ait olan bir şeyi başkalarından koruması anlamına geldiğini ifade eden Şenol, “Bunun yanında mahremiyet, kişinin kendi sınırlarını belirlemesidir. Burada kişinin kendi sınırlarını belirlerken ve diğer kişilerle ilişki içerisindeyken, ilişkinin ne ölçüde olacağını belirlemesi ve karşısındaki kişinin sınırlarını belirlemesi anlamına da gelmektedir. Yani mahremiyeti, başkalarının sınırlarını ihlal etmeyen, kendi sınırlarını belirleyen duygusal ve düşünsel sosyal özerklik olarak tanımlamamız mümkündür. Kelime anlamı olarak baktığımızda ise Arapça bir kelime olduğunu görüyoruz. Türk Dil Kurumuna göre kısaca gizlilik olarak ifade edilmektedir. Mahremiyet, özel yaşam olarak da ifade edilmektedir. Özel yaşam olarak ifade edildiğinde ise kişilerin yalnız başına kalabildikleri, istedikleri gibi düşünebildikleri, başkaları ile hangi zaman ve koşullarda, ne ölçüde ilişki kuracaklarına kendilerinin karar verebildikleri bir yaşam alanı oluşturmalarıdır” diye konuştu.

ÇOCUKLARI OLUMLU ETKİLİYOR

Mahremiyetin, çocuklara erken yaşlarda öğretilmesi gereken bir konu olduğunu vurgulayan Şenol, “Bu doğrultuda da çocuklara verilecek mahremiyet eğitiminde ailede bunlara dikkat edilecek hususların bilimsel bir şekilde açıklanması ve desteklenmesi önem taşımaktadır. Mahremiyet eğitimi nedir diye baktığımızda akla ilk gelen cinsel eğitim olmaktadır. Halbuki mahremiyet eğitimi, cinsel eğitimden daha kapsamlı bir kavramdır. Mahremiyet eğitimi, cinsel bilgileri içermesinin yanı sıra kişilerin, bireylerin, çocukların kendi özel hayatının farkına varması, sosyal hayatın içerisinde kendi özel hayatını koruması ve diğer insanların özel hayatına saygı duyması, kendisi ve çevresi arasına sağlıklı sınırlar koyabilmesi gibi özellikleri barındıran, gelişimi olumlu yönde etkileyen bir eğitimdir” ifadelerini kullandı.

AHLAKİ VE KÜLTÜREL BOYUT

Mahremiyet eğitiminin çocuklarda sorumluluk bilincinin gelişmesine de katkı sağladığını ifade eden Şenol, “Mahremiyet eğitimi kapsamında çocuğun öğrendiği, yapması gerektiği ya da yapmaması gerektiği bir sürü görev ortaya çıkmaktadır. Bu noktada da küçük yaştan itibaren çocuklara yaşına, gelişim aşamasına ya da cinsiyetine uygun görev ve sorumluluklar verilerek çocuğun sorumluluk algısı gelişmiş olmaktadır. Mahremiyet eğitimi, ayrıca çocuğun vicdan gelişimine de katkı sağlar. Aslında vicdan gelişimi ile mahremiyet eğitimi karşılıklı olarak birbirini etkileyip gelişen bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuğun mahremiyeti ile ilgili değerlerini, davranışlarına yansıtabilmesi için vicdan gelişimin önemli bir yeri bulunmaktadır. Böylelikle bu eğitim sayesinde bireyin ihtiyaçlarına karar vermesi bu kararın insani, ahlaki ve kültürel boyutlarının birlikte ele alınması gerekiyor” diye konuştu. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#fatmabetülşenol #ailedemahremiyeteğitimi #kadın #AKÜ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Afyon halkı tedirgin
Afyon halkı tedirgin
Kazalar ucuz atlatıldı
Kazalar ucuz atlatıldı