Advert
Advert

GAZİ MTAL TANITILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile TOBB ETÜ arasında, 2019 yılında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında Afyonkarahisar’da pilot okul seçilen, Protokol Yürütme Kurulu’nun çalışmaları ile 2 yılda büyük bir atılım yapan Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, veli ve öğrencilere tanıtıldı

GAZİ MTAL TANITILIYOR
GAZİ MTAL TANITILIYOR Admin
Bu içerik 75 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Video konferans yöntemiyle düzenlenen ve ATSO’nun Youtube sayfasından yayınlanan tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, “26 Şubat 2019 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokol kapsamında ilimizden Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi pilot okul olarak seçildi. Biz de hemen İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Yalçın’ın da yer aldığı Protokol Yürütme Kurulu’nu oluşturduk. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, uzun zamandır mesleki eğitim konusunda etkin rol almak istiyordu. Çünkü okulda verilen eğitim ile iş dünyasının beklentileri arasında belirgin farklar vardı. 2019 yılında protokolün imzalanması ile iş dünyası-eğitim dünyası birlikteliği için büyük bir adım atılmış oldu. Protokol başarılı olursa, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nin tamamının Birliğimize devredilmesi söz konusu olacak. Bu konuda TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Türk özel sektörünün ufkunu açan, şirket bazında bile sorunların çözülmesinde yardımcı olan, Oda ve Borsalara her zaman destek olan Sayın Hisarcıklıoğlu, devrim niteliğindeki bu kararın alınması için büyük uğraş vermiştir” dedi.

HEM ÖĞRETEN, HEM ÜRETEN OKUL

Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hakkında kısa bir değerlendirme yapan Gül, “Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için ‘Hem Öğreten, Hem Üreten Okul’ sloganını kullanıyoruz. Okulumuz, güncel gelişmeleri ve teknolojiyi yakalayan bölümlerinin yanı sıra ülkemizin ihtiyaçlarına cevap veren alanları ile önemli bir eğitim yuvasıdır. Okulumuzda Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Kimya Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı, Raylı Sistemler Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanlarında öğrencilerimiz eğitim görmekteler. Robot teknolojisinin her alanında yaygın şekilde kullanıldığı Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı’nın yanı sıra İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği ve Kimya Teknolojisi, Raylı Sistemler Alanları ilimizde yalnızca Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bulunuyor. Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Kimya Teknolojisi ve Mobilya ve İç Mekân Tasarımı alanlarımızda üretim yaparak, öğrencilerimizin bilgilerini pekiştirdiğimiz gibi döner sermayeye de katkı sağlıyoruz. Okulumuz, özellikle Kovid-19 döneminde yaptığı dezenfektan ve hijyen ürünleri ile döner sermaye cirosunu bir önceki yıla göre artırarak Türkiye’deki mesleki ve teknik liseler arasında ilk 20’ye girdi. Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrenciler, edindikleri bilgi ve deneyim ile kolayca iş bulabilir; kendi işlerini kurabilirler. Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz ‘Teknisyen’ unvanını elde ediyor; İşyeri Açma Belgesi’ni alıyor.  Ayrıca öğrencilerimiz alanları ile ilgili 2 yıllık meslek yüksekokullarını tercih ettiklerinde ek puan alıyorlar. Ayrıca Teknoloji Fakülteleri’nde sadece mesleki ve teknik liseler için ayrılan yüzde 30’luk kontenjandan da puanlama sistemine göre yararlanıyorlar” ifadelerini kullandı.

GELECEK MESLEKİ EĞİTİMDE

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın da mesleki eğitimin önemine dikkat çekerek “Ülkelerin geleceği mesleki eğitimdedir. Üreten bireyler ve üreten toplumlar güçlü ülkeleri, güçlü devletleri oluştururlar. Dünyada gelişmiş ülkelere baktığımızda bunu net bir şekilde görmekteyiz. Son yıllarda özellikle Milli Eğitim Bakanlığımız ile sanayicilerimizin birlikte yaptığı toplantılar neticesinde mesleki eğitimin tekrar güçlendirilmesinin önemi ortaya konuldu.  Bu kapsamda hem Milli Eğitim Bakanlığımız, hem de sanayiciler meslek liselerinin gelişimini sağlama adına, katma değer sağlama ve toplumu bir üretim mekanizması hâline getirme adına önemli kararlar aldılar. Geçen yıl da Meslek Liseleri Yılı ilan edildi” dedi. Konuşmaların ardından Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet İvecen, sözü okulun Psikoloji ve Rehber Öğretmeni Fikriye Merve Yaman’a verdi. Yaman’ın okul hakkındaki ayrıntılı sunumundan sonra Youtube sayfası üzerinden sorulan sorular cevaplandırarak toplantı sona erdi.

>>ODAK HABER MERKEZİ

 

 

#Metinyalçın #etü #tobb #eğitim #millieğitimmüdürlüğü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erenler Temizleniyor
Erenler Temizleniyor
Bitcoin Dudak Uçuklattı
Bitcoin Dudak Uçuklattı