İş birliği protokolü imzalandı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Arasında, bilimsel araştırma, girişimcilik ve gençlerde bilimsel farkındalığın artırılmasına ilişkin İş Birliği Protokolü imzalandı

İş birliği protokolü imzalandı
İş birliği protokolü imzalandı Admin
Bu içerik 112 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

 

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla, İş Birliği Protokolü imza töreni gerçekleştirildi. Gençlik ve Spor Bakanlığının merkez binasında düzenlenen törende konuşan Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'mızla aramızdaki iş birliğini uzun süredir etkin bir biçimde pek çok alanda sürdürüyoruz, sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi.

ARKA PLANIMIZ GÜÇLENECEK

“Gençlik ve spor alanında bilimsel araştırma ve geliştirme projelerinin niteliğini artırmak, nitelikli insan kaynağı gelişimine katkıda bulunmak, gençlerin girişimciliğini desteklemek, bilime ilgisini artırmak, kişisel, bilimsel ve sosyal gelişimine katkı sağlamak konularında önemli çalışmalar gerçekleştirdik." ifadelerini kullanan Bakan Kasapoğlu, "Protokolle birlikte, spor araştırmaları alanında TÜBİTAK'la kapsamlı bir çağrı programına çıkılması ve spor alanında bireysel girişimciliğin desteklenmesi gibi Türkiye'de ilk olma niteliği taşıyan önemli çalışmalar başlatılacak. Bu program sayesinde, gençlerimizi yakından ilgilendiren önemli konu başlıklarında hem iş birliklerimiz hem de bilimsel arka planımız güçlenmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

1001 ÇAĞRI PROGRAMI

İşbirliği Protokolü ile hayata geçirilecek konulara ilişkin açıklamada bulunan Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi: “Dekanlarımız ile beden eğitimi ve spor yüksekokulu müdürlerimizi de davet etmemizin temel nedenini oluşturan 'Gençlik ve Spor Bakanlığı-TÜBİTAK Ortak Gençlik ve Spor Çağrı Programları', iş birliğimizin birinci maddesi. 'TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı' kapsamında, gençlik ve spor alanında yapılacak 1001 çağrı programının duyurusunu da yapıyoruz. 1001 çağrı programının öncelikleri, ülke ve sektör ihtiyaçları doğrultusunda süreçler işletilerek belirlenecek. Program, yüzde 50 eş finansman modeliyle işleyecek ve proje başvuru, değerlendirme ile izleme süreçleri taraflarca yürütülecek. Bilindiği gibi çağdaş toplumlarda bireylerin refahı pek çok diğer nedenle birlikte beden ve ruh sağlığıyla da ilişkilidir. Spor, bireylerin toplum ve sosyal sağlığı açısından yeteneklerinin gelişmesi, bu çerçevede hem beden hem de ruh sağlığını geliştiren, rekabetçi, dayanışmacı ve kültürel bir olgudur.”

2071 VİZYONUMUZ VAR

"Spor vizyonumuz son 19 yılda ciddi bir aşamayı, bir devrimi gerçekleştirdi." diyen Bakan Kasapoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın spora ve sporcuya verdiği önem ve güçlü liderliği ile vizyonumuz, hem teorik hem akademik hem de sportif anlamda geleceğe yön verecek bir biçimde alan açıyor. Bilimin, teknolojinin, akademinin, sporcunun ve üreticinin tek bir pencereden konuya yaklaşması ve spora ülke olarak bütüncül bir bakış açısı geliştirilmesi çok önemli. Bunu hep birlikte bugünkü gibi iş birlikleriyle, el ele vererek sağlayacağız. Sporda tesisleşme devrimiyle bugün pek çok alt yapı yatırımı gerçekleştirdik. Başarının bir alanda değil pek çok alanda gurur vesilesi olduğunu gördük. Uzun vadeli vizyonlarımız var. 2071 vizyonumuz var. İnanıyoruz ki gençlerimizin katılımıyla vizyonumuzu ortaya koyacağız. Yeni dönemin kodlarını, verimlilik, sürdürülebilirlik, bilimsellik ve katılımcılık oluşturuyor. Hizmete açtığımız tesislerde, salgına rağmen durmadık. Tesislerimizin 7/24 halkımızın hizmetinde olması, çok önem verdiğimiz konulardan biri.” şeklinde görüş belirtti.

PROJE SAYISI ARTACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, buradaki konuşmasında, protokolle bilimin ışığında, gençlik ve spor alanındaki nitelikli Ar-Ge projelerinin sayısını artırmayı ve bu alanda yetkin insan kaynağını daha da geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Protokol sayesinde çok boyutlu iş birliği mekanizmaları geliştireceklerini dile getiren Varank, bunların başında gençlere ve spora yönelik Ar-Ge çalışmalarının, TÜBİTAK'ın Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamına alınmasının geldiğini anlattı. Bakan Varank, bakanlıkların belirleyeceği önceliklere göre Gençlik ve Spor Çağrı Programı'nı hayata geçireceklerine işaret ederek, bu çağrılara başvurup başarılı bulunan projeleri yüzde 50 eş finansman modeliyle destekleyeceklerini, 2023'e kadar her yıl yeni bir çağrı açmayı planladıklarını bildirdi. İkinci olarak, TÜBİTAK'ın Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında, kurumların gençlik ve spor alanındaki projelerini destekleyeceklerini belirten Varank, burada da aynı finansman modeliyle çalışacaklarını kaydetti.

>>ODAK HABER MERKEZİ

#tübitak #mustafavarank #sanayiveteknoloji #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dilencilere Göz Açtırmadılar
Dilencilere Göz Açtırmadılar
TERCİH MARATONU HEYECANLANDIRDI
TERCİH MARATONU HEYECANLANDIRDI