NİHAİ YATIRIM TUTARI 1 TRİLYON 580 MİLYAR TL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Afyonkarahisar’da “12. Ulaştırma Şurası Ortak Akıl Konferansında” konuştu. Özel oturumda konuşan Bakan Karaismailoğlu Kanal İstanbul Projesi ve ülke ekonomisine dair çok önemli açıklamalarda bulundu

NİHAİ YATIRIM TUTARI 1 TRİLYON 580 MİLYAR TL
NİHAİ YATIRIM TUTARI 1 TRİLYON 580 MİLYAR TL Admin
Bu içerik 121 kez okundu.

NG Afyon Termal Otel’de gerçekleşen oturuma Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yanı sıra Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Afyon Ak Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyon Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AfyonAK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Afyon ve Bakanlığa bağlı kurumların bürokratları katılım sağladı.

5G GELİYOR

İletişim teknoloji alanında kısa zamanda hızlı çalışmaların yapılacağı ve en kısa sürede 5G teknolojisine geçiş yapılacağını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “TÜRKSAT 5A haberleşme uydusunu bu yılın başında uzaya fırlattık. Sırada TÜRKSAT 5B haberleşme uydusu var. TÜRKSAT 6A’nın tamamen milli imkânlarla test çalışmalarını art arda başarıyla yürütüyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüzde kendi uydusunu kendisi yapabilen dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerimizi alacağız” ifadelerini kullandı.

ULUSLARARASI KORİDORLAR

2013 – 2020 yılları arasında daha çok karayolları yatırımlarına önem verildiğini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, yapılan yatırım oranlarını daha da artırarak demir yolu altyapısını güçlendirmeyi ve uluslararası koridorlarda söz sahibi olmayı hedeflendiğini belirtti.

Bakan Karaismailoğlu; “Havayollarına 15,1 milyar dolar ayırarak, 26 olan havalimanı sayımızı 56’ya yükselttik. Yeni terminal binalarıyla kapasitemizi artırdık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın deyişiyle, havayolunu halkın yoluna dönüştürdük. THY dünya markası olurken İstanbul Havalimanı ile dünyanın transit merkezi haline geldik”dedi.

“İSTEMEZÜK ZİHNİYETİ”

Yatırımların sağladığı tasarruflar sayesinde ülke ekonomisine katkıda sağlandığını belirten Bakan Karaismailoğlu, ”İstemezük zihniyeti konuşadursun biz işimize bakıyor, işimize bakarak ülkemize sevdamızı ülkemize katkımızı göstermeye devam ediyoruz ve devam edeceğiz. Bakanlığımız ve ilgili kuruluşlarımız, hükümetin toplam yatırım bütçesinden, yapılan yatırımlar gelişen Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almasına yönelik planlarımızın bir parçasıdır. 2021 yılında 44,8 milyar TL ayrılan ödenek ile ülkemizin ve insanımızın âli menfaatleri doğrultusunda, ulaştırma ve altyapı yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Ulaştırma ve haberleşme alanlarının Türkiye’de kalkınmanın en temel dayanağı olduğunu bilerek, 2003 yılından bu yana alanımızda 1 trilyon 103 milyar lira yatırım yaptık. Yaptığımız ve devam eden projelerimizle birlikte toplam nihai yatırım tutarı 1 trilyon 580 milyar TL’ye ulaşacak” dedi. Ulaştırma ve haberleşme alanında yapılan yatırımlar sayesinde yılda toplam 14,5 milyar dolarlık tasarruf yapıldığını belirtti.

KANAL İSTANBUL PROJESİ

Son 50 yılda Türk boğazlarında 500'den fazla gemi kazası meydana geldiğini hatırlatan Bakan Karaismailoğlu,  Öte yandan çatışma senaryoları açısından Kanal İstanbul, en zor kısımlarda dahi İstanbul Boğazı'ndan 13 kat daha güvenli" dedi. >>>ODAK HABER MERKEZİ

 

#türksat #adilkaraismailoğlu #Kanalİstanbul #THY
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merhum Yurter, bugün toprağa verilecek
Merhum Yurter, bugün toprağa verilecek
Afyon halkı tedirgin
Afyon halkı tedirgin