Allah bir daha yaşatmasın

Bir grup FETÖ mensubunun 15 Temmuz 2016 tarihinde kalkıştığı darbe girişiminde Gazi olan Mehmet Akboğa o gece yaşanan olayları ODAK’a anlattı

Allah bir daha yaşatmasın
Allah bir daha yaşatmasın Admin
Bu içerik 65 kez okundu.

Üstünden 6 yıl geçmesine rağmen darbe girişiminin izlerini hala taşıyan Afyonkarahisar Gazisi Mehmet Akboğa, 12 Temmuz günü İstanbul’a çalıştığı firma ile görüşme yapmak için gittiğini, ancak görüşme yapılmadığı için 15 Temmuz gününe kadar beklediğini belirtti. Gazi Akboğa “Ben 12 Temmuz günü görüşme yapsaydım ertesi gün dönecektim. Rabbim bana gazilik unvanını nasip ettiği için bekledik ve o gece gazi oldum” dedi.

“ÖĞRENİNCE KOŞTUM”

15 Temmuz günü işlerini bitirip ertesi gün Sinanpaşa’ya bağlı Tınaztepe beldesine döneceği belirten Gazi Akboğa, akşam saatlerinde bir arkadaşının araması üzerine darbe olduğunu öğrendiğini ve haberi alır almaz kaldığı yerden çıktığını belirtti. Akboğa, “Kaldığımız yer Bayrampaşa’da Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne çok yakın bir yerdi, hemen oraya gitmeye karar verdim. Müdürlüğe giderken yolu tanklarla kestiklerini fark ettim. Yolda gördüğüm taksiye binip Emniyet Müdürlüğü’ne gittim. Gittiğimde arkadaşlarımı ve halkın orada toplandığını gördüm. Oradaki Polislerden bir tanesi yüksek sesle Valilik binasının basıldığını söyledi. Herkes bir anda valiliğe koşmaya başladı. Tahmini 3 bin kişiydik. Binanın önüne geldiğimizde 40 bin kişi olduk” dedi.

SUİKAST YAPILACAK DEMİŞLER

Gazi Akboğa, “Binanın önünde 50 tane asker vardı görebildiğim kadarıyla. Binanın önünde kalabalığı görünce bir anda binanın duvarlarına saklandılar siper aldılar. Aralarında rütbeli sadece uzman çavuş vardı, yanındakiler Erdi. Çocuklara Vali’ye suikast yapılacak denmiş o çocuklar ondan dolayı orada bekliyorlarmış. Orada bulunan askerlerle konuşup silahlarını bıraktırdık. Durumu anlatınca kendileri bıraktılar zaten. Bizde silahları bir araya toplayıp polislerin gelmesini bekledik, gelen ekiplere silahlara teslim ettik” dedi.

“ÖNCÜ KUVVET BİZ VARDIK”

Gazi Mehmet Akboğa Valilik binasını güvene alındıktan sonra Belediye Binasının basıldığı haberi geldiğini ve kalabalığın oraya yönlendirildiğini belirtti. Akboğa, gelen haber üzerine orada bulunan kişilerle birlikte kestirmeden Belediye Binasına gittiklerini ifade etti. Gazi Akboğa, ”Belediye binasının orada öncü olarak ilk biz vardık. Sayımız 20 kişi civarındaydı ve 15 tanesi yaşlıydı. Aramızdakilerden bir tanesi Bin Başıydı herhalde askeri kimliğine askerlere göstererek ‘Ben sizin komutanınızım bırakın silahları’ dedi. Oradaki askerlerden bir tanesi ‘yaklaşma’ deyince hep bir birlikte adım attık onlara doğru” dedi.Belediye binasında yaşanan olayları anlatan Gazi Akboğa, “İlk adımı atar atmaz üstümüze mermi yağdırmaya başladılar. O sırada benim koluma plastik mermi gelmiş tabi o anda fark etmedim. Belediye önündeki askerlerde plastik mermi varmış. Yanımdakilerden bir tanesi ‘Gözüm’ diye bağırdı bende hemen kollarımla yüzümü kapattım. Plastik mermiyi yediğim anda kolumdan kopan et parçası sol gözüme yapışmış ama o anda hissetmedik hiç bir şey” dedi.

“KOLLARIMDA CAN VERDİ”

Ateş altında kalmalarına rağmen hep birlikte tek yürek olup askerlerin üzerine koşmaya başladıklarını ifade eden Gazi Akboğa, “Orada toplanan kalabalıkla birlikte hep beraber askerlerin üstüne koşmaya başladık, bize ateş etmeye devam ediyorlardı ama kimse geri durmadı. Biz koşarken fark etmedik ama Belediye Binasının üzerinde keskin nişancılar varmış onlar gerçek mermi ile bize sıkmaya başladı. O sırada hiç unutmuyorum o anı Ahmet isimli bir genç vardı sonradan öğrendim adını bir anda vurulup kollarıma yığıldı hemen önümde koşuyordu. Kollarımda bana baktı gözlerime ‘ağabey ben ölüyorum’ dedi ve dediği gibi şehit oldu kollarımda” dedi.

“2 DEFA VURULDUM AMA HİSSETMEDİM”

Kolların can veren gençten sonra yaşadıklarını anlatan Gazi Akboğa, “İyice gözüm döndü o anda, askerin üzerine atladım elindeki silaha yapıştım almaya çalıştım boğuştuk. Benim boğuştuğum askerin arkasında yüzbaşı varmış, aradan bacağına sıktı tabancasıyla ama boğuşma esnasında ben tekme atıldığını sandım yine hissetmedim. Kolumda bir ağrı vardı ama vurulduğum aklıma bile gelmedi. Orada bulunan askerleri ve komutanları etkisiz hale getirdikten sonra binanın içine girmeye çalıştık. Belediye Binasının kapısına tekme attım. Başım dönmeye başladı sonra yığıldım yere kan kaybından gözlerim karardı. Kapının önünde yığılınca çevredekiler beni arkaya götürdüler. Kendimden geçince hastaneye kaldırdılar beni ama bütün hastaneler doluydu. En son bir hastaneye girdik tedavimiz yapıldı çok şükür iyiyim. Sol gözümde görme kaybı var biraz onun dışında problemim yok. Allah bize o günleri tekrar göstermez inşallah, olursa yine çıkarım yine dururum karşılarında” dedi.

>>>ODAK HABER MERKEZİ

#mehmetakboğa #GAZİ #15temmuz #FETÖ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dilencilere Göz Açtırmadılar
Dilencilere Göz Açtırmadılar
TERCİH MARATONU HEYECANLANDIRDI
TERCİH MARATONU HEYECANLANDIRDI