“Afyonkarahisar büyük zaferin açılan son kilidi”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Büyük Taarruzun 99. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Şuhut İlçesinde düzenlenen programlara katıldı. Düzenlenen programda konuşan Bakan Yardımcısı Yavuz, “Afyonkarahisar büyük zaferin açılan son kilidi, milli mücadelenin ve Kurtuluş Savaşı’mızın en parlak sayfası haline geldi” dedi

“Afyonkarahisar büyük  zaferin açılan son kilidi”
“Afyonkarahisar büyük  zaferin açılan son kilidi” Admin
Bu içerik 106 kez okundu.

Büyük Taarruzun 99. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Şuhut İlçe Stadyumunda düzenlenentörende konuşan Afyonkarahisar Vali Vekili Mehmet Keklik, “Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde necip milletimizin destansı mücadelesi ile dünya tarihine altın harflerle kazınan ve kurtuluş mücadelemizin dönüm noktası olan Büyük Taarruzun son hazırlıklarının yapıldığı Şuhut İlçemize ve Zafer Haftası kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisi olan Kurtuluş Savaşını zafere götüren ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Büyük Taarruz emrinin verildiği Kocatepe 99 yıl sonra aynı coşku ve heyecana ev sahipliği yapıyor” dedi.

BAĞIMSIZLIK ATEŞİ YAKILDI

Bu yıl düzenlenen programa çok büyük destek ve katkı veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı’ya ve emeği geçen herkese teşekkür eden Keklik, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusu 99. Yıl önce bugün dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından birini yazarak işgal güçlerini yurttan kovmak için bağımsızlık ateşini Büyük Taarruzu başlatarak yakmıştır” diye konuştu.

“İNANÇ İLE GERÇEKLİĞE ULAŞMIŞTIR”

“Sakarya şahlanışı ile bu inanç gerçekliğe ulaşmıştır” diyen Keklik sözlerine şöyle devam etti: “Ancak düşman kuvvetlerinin bu topraklardan tamamen temizlenmesi için son bir hamle gerekiyordu. Bu hamlenin adı Büyük Taarruzdu. İşte zafere giden o yol, bugün bulunduğumuz Şuhut Çakırözü Kocatepe’ye giden kutlu yoldur. Türk ordusunun taarruzu ile 6 ayda düşmez denilen Afyon mevzileri 15 saat içerisinde darmadağın oldu. Düşmanı kesin ve hızlı bir sonuç alacak şekilde vurmanın planı üzerinde bulunduğumuz bu topraklarda yazıldı” dedi.

KUŞATMA HAREKATLARINDAN BİRİSİ OLMUŞTUR

Eldeki imkanların sınırlı olduğunu vurgulayan Vali Vekili Mehmet Keklik, “Olası bir olumsuzlukta ecdadımızın yeniden taarruz etme şansı neredeyse yoktu. Büyük Taarruz içinde ciddi riskler barındıran uygulaması oldukça zor, katı bir disiplin isteyen plana sahipti. Bununla birlikte Büyük Taarruz yine askerlik tarihinin en büyük baskın ve kuşatma harekatlarından birisi olmuştur. İşte bu kuşatma harekatını yapabilmek için 4. Kolordu 14 Ağustos’u 15 Ağustos’a bağlayan gece yürüyüşe başladı.”

 

BİRKEZ DAHA İLAN ETTİK

Afyonkarahisar Vali Vekili Mehmet Keklik’in konuşmasının ardından konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, ülkemizin varlığını ve bağımsızlığını bir kere daha tüm dünyaya kabul ettirdiğimiz Malazgirt’te başlayan yolculuğun asla durulamayacağını bir kez daha ilan ettiğimiz Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muhaberesinin 99. Yıldönümünde Kültür ve Turizm Bakanlığımız adına sizleri selamlıyorum” dedi.

 

TÜM ETKİNLİKLERE DAVET ETTİ

Yavuz, etkinliği farklı tarihlerde farklı şehirlerde vatandaşlarla buluşturmaya devam edeceklerini ve Büyük Taarruzun izinde 25 Ağustos'ta Afyonkarahisar'da, 27 Ağustos'ta Kütahya'da, 29 Ağustos'ta Uşak'ta ve 30 Ağustos'ta İzmir'de birlikte olacaklarını söyledi. Zafer meşalesini gelecek kuşaklara gurur ve güvenle taşımak istediklerini kaydeden Özkan Yavuz, “Aziz şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal'in şahsında bir kez daha anmak, bu vesile ile birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek için sizleri, gerçekleştirecek tüm etkinliklerimize davet etmek istiyorum” diye konuştu.

KONSER DÜZENLENDİ

“Afyonkarahisar büyük zaferin açılan son kilidinde ve buradaki mücadelenin, Kurtuluş Savaşımızın en parlak sayfası haline geldi” diyen Yavuz, sözlerine şöyle devam etti: “Yunan işgali sahasının dışarısında kalan Şuhut İlçemiz ise 25 Ağustos 1922’de Batı Cephesi Karargahının buraya taşınması ile Kurtuluşumuzun karargahı oldu. Tarihimizin bu gururlu ve şeref dolu bu günlerini türküler ve destanlar ile dopdolu coşkulu bir programla yeniden yaşatmak, halkımızla değerli sanatçılarımızı buluşturarak, “Zafer Yolu Varoluş Destanı” konseri düzenledik” dedi.

Ayakta alkışlandı

Konuşmaların ardından İzmir Devlet Türk Dünyası ve Müzik Topluluğu tarafından “Zafer Yolu Varoluş Destanı” konseri verildi. Konserdeki halk oyunları ile anlatılan milli mücadele kesitleri büyük ilgi gördü ve katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

Düzenlenen programa Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Vali Vekili Mehmet Keklik, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in eşi Sümeyra Çiçek, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Afyonkarahisar Milletvekilleri AK Partili Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, CHP'li Burcu Köksal, MHP'li Mehmet Taytak, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

>>GÖKHAN KOCAASLAN/TAYFUN ATMACA

 

#aliözkaya #ibrahimyurdunuseven #gültekinuysal #burcuköksal #mehmetzeybek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eroğlu’ndan hayırlı olsun ziyareti
Eroğlu’ndan hayırlı olsun ziyareti
Afyon’da 902 bin 919 kişi aşısını yaptırdı
Afyon’da 902 bin 919 kişi aşısını yaptırdı