AFYONKARAHİSAR BU GURUR SENİN

Afyonkarahisar'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümü, Zafer Meydanı'nda düzenlenen coşkulu törenle kutlandı

AFYONKARAHİSAR BU GURUR SENİN
AFYONKARAHİSAR BU GURUR SENİN Admin
Bu içerik 136 kez okundu.

Törene Vali Vekili Mehmet Keklik, Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Burcu Köksal, Gültekin Uysal, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, Hava, Kara ve Deniz Kuvvetlerinden gelen misafir Komutanlar, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

KURTULUŞ COŞKUSU BİRKEZ DAHA YAŞANDI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Vali Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek adına gönderdiği kutlama mesajı okundu. Ellerinde Türk Bayrakları ile meydanı dolduran Afyonkarahisarlılar kentin kurtuluş coşkusunu bir kez daha yaşadı.

MEHMETÇİĞİMİZ ZAFERE ULAŞMIŞTIR

Törende konuşan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Bizlere bu şanlı zaferi armağan eden Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, bu uğurda canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum. Kahraman Türk Ordusu 26 Ağustos Sabahı 05:00’te top atışlarıyla başlattığı Taarruzla Yunan Komutan Tripokis’in 6 ayda aşılamaz dediği istihkamları saatler içinde yerle bir etmiştir.  Düşman ordusunu ilk anda hezimete uğratan Mehmetçiklerimiz dünyada eşine az rastlanır beş gece beş gündüz süren bir savaşla zafere ulaşmıştır” dedi.

AYDINLIK OLDUĞUNUN EN ÖNEMLİ İŞARETİDİR

“Tarihe tanıklık eden zafer şehrimizde verilen amansız mücadele, milletçe elde ettiğimiz başarılar ve ülkemizin geldiği seviye, her zaman yolumuzun açık ve aydınlık olduğunun en önemli işaretidir” diyen Başkan Zeybek, “Hep ileri ve büyük atılımlar gerçekleştiren istiklal ülkesi Türkiye’miz geleceğe umutla bakarak; güven ve istikrarla yoluna devam etmektedir. Belediye Başkanı olmaktan onur ve gurur duyduğum Afyonkarahisar’ım; kurtuluşun şanlı ve şerefli müjdesine nail olmuş bir şehirdir.” Diye konuştu.

KURTULUŞUN İLK İŞARETİ OLMUŞTUR

26 Ağustos sabahı Kocatepe’den atılan kararlı adımlar Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlandığını ifade eden Başkan Zeybek, “Cumhuriyetimizin, tam bağımsızlık ve egemenliğimizin temelleri şehrimizden atılmış; Türk ulusu bağımsızlık mücadelesinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya haykırmış ve göstermiştir.  Şairin "Türk Milleti'nin yeniden doğduğu yer" diyerek tarif ettiği Afyonkarahisar; Büyük Zafer'le birlikte işgal altındaki tüm topraklarımızın kurtuluşunun ilk işareti olmuştur” ifadelerini kullandı.

HER ZAMAN GURUR YAŞIYORUZ

Afyonkarahisarlılar Kocatepe İle ve o'nun sembolize ettiği her şeyle gurur duymakta ve bu haklı gururu her zaman taşımaktadır. 27 Ağustos 1922 sabahı bu toprakların ezeli ve ebedi vatanımız olduğu tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir. 30 Ağustos, hain emeller peşinde olan sömürgecilerin; milletimizi esir etme,  Türkiye’yi parçalayıp hayalî devletler kurma planlarının Kocatepe’den, Afyonkarahisar’dan ve Dumlupınar’dan geri dönmesidir. Büyük taarruz ile işgalci birlikleri vatan topraklarımızdan söküp atan milli birlik ruhu, mücadele, hırs ve azim hala aynıdır” dedi.

ZAFER MEŞALESİ HİÇ SÖNMEYECEK

“Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Arabıyla şehadet şerbetini içmek için Afyon cephesine koşan, sancak yere düşmesin diye canlarını hiçe sayan bu kahramanların torunları olarak bizler; birlik ve beraberliğimize sahip çıkmalıyız” diyen Başkan Zeybek, “Türk milletinin bağrından çıkan peygamber ocağı Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tüm mensuplarına bu mutlu günde Afyonkarahisarlılar adına şükranlarımı sunmaktan büyük bir onur duyuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Kocatepe’de yanan zafer meşalesinin hiçbir zaman sönmeyeceğini belirtmek istiyorum. Bizlerin, aziz milletimizin birlik ve bütünlüğüne; zafere olan inancından, korkusuzca dik duruşundan kimsenin kuşkusu olmamalıdır” diye konuştu.

HEP BİRLİKTE TÜRKİYE OLALIM

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un sözlerini hatırlatan Başkan Zeybek, “Girmeden Bir millete tefrika düşman giremez, toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez. Onun için bir olalım, iri olalım, diri olalım, hep birlikte Türkiye olalım. Fitnecilere fırsat vermeyelim. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi kardeşliğimizi daim etsin.  Afyonkarahisarımızın ve büyük taarruzun 99. yılı kutlu olsun, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi.

HALK OYUNLARI RENK KATTI

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in konuşmasının ardından gösterilere geçildi. Kutlamalara Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası 19. Zafer Halk Oyunları Festivaline katılmak üzere ilimize gelen ekipler renk kattı. Kutlamalar, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Mehteran Takımı’nın büyüleyici gösterisi ile sona erdi. Mehteran gösterisi vatandaşlar tarafından büyük beğeni toplarken, uzun süre alkışlandı. >>GÖKHAN KOCAASLAN/TAYFUN ATMACA

#mehmetzeybek #zaferhalkoyunları #veyseleroğlu #aliözkaya #ibrahimyurdunuseven
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eroğlu’ndan hayırlı olsun ziyareti
Eroğlu’ndan hayırlı olsun ziyareti
Afyon’da 902 bin 919 kişi aşısını yaptırdı
Afyon’da 902 bin 919 kişi aşısını yaptırdı