İlimize mavi yakışır

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2021 yılı Ağustos ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu

İlimize mavi yakışır
İlimize mavi yakışır Admin
Bu içerik 129 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Sizlerle bir kez daha video konferans yöntemiyle bir araya geliyoruz. İnşallah yüzyüze toplantılarımızı da yapacağımız günler gelecektir. Bunun için bilim insanlarının yaptığı uyarılara kulak vermekte fayda var: Lütfen koronavirüs aşılarını olmaya özen gösterelim. Bu küresel salgından, en azından şimdilik, aşı haricinde bir korunma yöntemi bulunmuyor. İlimize ve ülkemize aşılamada ‘mavi’ yakışır, diyorum. Temmuz ayındaki toplantımızdan bu yana sevinçli günlerimiz de oldu, üzüntülü günlerimiz de oldu. Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Sayın Ahmet Karakol’un değerli annesi Rasime Karakol, hayatını kaybetti. Karakol Ailesi’ne başsağlığı, merhume Rasime Karakol’a rahmet diliyorum. Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Hacı Sait Evrenkaya’nın oğlu Mehmet Evrenkaya, evlendi. Yine Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Yücel Albay’ın oğlu İhsan Albay da dünyaevine girdi. Ayrıca Meclis Üyemiz Sayın Mehmet Gümüşkanat’ın kızı Yağmur Gümüşkanat önümüzdeki günlerde evlenecek. Yine TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyemiz Sayın Mehmet Cemil Çıldır da dünyaevine girecek.Evrenkaya, Albay, Gümüşkanat ve Çıldır ailelerini tebrik ediyor; Mehmet Evrenkaya ve eşine, İhsan Albay ve eşine, Yağmur Gümüşkanat ve eşine, Mehmet Cemil Çıldır ve eşine saadetler diliyorum” dedi.

FUAR BEREKETLİ OLSUN

İzmir fuarı hakkında da açıklamalarda bulunan SErteser, “Malumunuz olduğu üzere 26’ncı İzmir Marble–Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı başladı. Bu Fuar’a ilimizi temsilen katılan firmalarımızın işlerinin bereketli olmasını diliyorum. Fuara Odamızı temsilen iştirak eden ve stant ziyaretlerinde bulunan Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Sayın Adnan Demirel’e de ayrıca teşekkür ediyorum. 2009 yılından bu yana İzmir Mermer Fuarı’na Meclis Başkanımız ve ben, ya birimiz, ya ikimiz birden her yıl katıldık; firmaları ziyaret ettik, tebrik ettik; sorunlarını dinledik. Bu yıl, İzmir Mermer Fuarı’nın düzenlendiği tarihlerde ilimizde Zafer Haftası kutlama programı ve Balon Festivali gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Bu nedenle için Fuar’a biz katılamadık; bizi temsilen Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Sayın Adnan Demirel Fuar’a iştirak etti. Biliyorsunuz, ülkemiz Temmuz ayının sonunda başlayan yangın felaketlerinin ardından Ağustos ayında da sel afetiyle zor günler yaşadı. Hepimizi derinden yaralayan yangın ve sel felaketlerinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz, ülkemizin her ihtiyaç duyduğu anda olduğu gibi yine elini taşın altına koydu ve büyük bir kampanya başlattı. Biz de Odamız olarak bu kampanyaya destek olduk. Allah, bir daha ülkemize afet yaşatmasın” dedi.

DÜNYA ÇAPINDA BİRİNCİYİZ

“Sayın Valimiz Gökmen Çiçek, sel felaketleri dolayısıyla koordinasyonu sağlamak amacıyla Kastamonu’da görevlendirildi” diyen Serteser, “Sayın Valimizin Kastamonu’da yaptığı çalışmalar da takdir topladı. Bir taraftan şunu unutmamak gerekir: Batı dünyasında uzmanlar, artık “Ateş Çağı” kavramı üzerinde duruyor. Bu kavram, özellikle Akdeniz İklimi yaşanan ülkelerde söndürülemeyen yangınlar ve buna bağlı olarak ekoloji sisteminin değişmesi önermesine dayanıyor. Aslında yaşadığımız olaylar, uzun süredir gündemde olan iklim krizini de gözler önüne seriyor. Ülkemizde deprem, yangın, sel başta olmak üzere bütün afetlere yönelik kapsamlı planlamalar yapılması; bu planlamalar doğrultusunda riskli alanlar tespit edilmesi; riskli alanlarda belirlenen çerçeve dışında yapılaşmaya izin verilmemesi gerekiyor. Tabii iklim krizi denilince, akıllara Avrupa Birliği’nin 2019’dan bu yana tartıştığı Yeşil Mutabakat geliyor. Biz Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak Yeşil Mutabakat’ın içeriğinde yer alan yenilenebilir enerji, çevre dostu yerleşke ve bina özelliklerimizle rüştümüzü ispat ettik ve bildiğiniz gibi, BREEAM’in dünya çapındaki yeşil binalar arasında gerçekleştirdiği yarışmada birinci olduk. Şimdi, malumunuz olduğu üzere Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde de çalışmalar yürütüyoruz. Merkez 2’nci OSB’nin Yeşil OSB olması için yoğun bir uğraş vereceğiz. Merkez 2’nci OSB’ye yatırım yapmak isteyen firmaların Yeşil Mutabakat’a azami uyumu konusunda ısrarcı olacağız. Bu noktada, bir gelişmeyi de sizinle paylaşmak isterim: Merkez 2’nci OSB için Müdür atamasını yaptık. Alanında tecrübeli bir isim olan, Çevre Mühendisi Osman İnanır, Merkez 2. OSB Müdürü oldu; hayırlı uğurlu olsun” dedi.

BELİRSİZLİKLER KARŞIMIZDA

“Bunlara ek olarak ülkemizin maruz kaldığı düzensiz göç ve küresel koronavirüs salgınının seyri, adeta belirsizlikler bütünü olarak karşımızda duruyor. Avrupa’daki bazı düşünürler, son yıllarda ‘Radikal Belirsizlik’ nitelemesi üzerine yorum yapmaya başladı” diyen Serteser, “Radikal Belirsizlikten kasıt, gelecekte hangi ihtimallerin hangi sonuçlar doğuracağının tahmin edilemez hâle gelmesi. Ülkemizin Radikal Belirsizlik kıskacına düşmemesi için Hükümetimiz, iş dünyası ve tüm kesimlerin elbirliği yapması gerekiyor. Bunun yolu da yatırım ortamının iyileştirilmesi, yapısal ekonomik reformarı, hukuk reformu, fiyat istikrarının sağlanmasından geçiyor. Dün, Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Emre Gölü’nde düzenlenen Balon Festivali’ne katıldık. Zafer Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen Balon Festivali’nin, ilimiz turizmi için son derece büyük bir adım olduğu düşüncesindeyim. Balon turizmi gelişirse, ilimiz özellikle yabancı turistlerin de gözdesi olacaktır. Bu konuda emeği geçen başta Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

ATSO Başkanı Serteser, “Malumunuz olduğu üzere Büyük Taarruz’un 99’uncu yıldönümünü idrak ettik. 25 Ağustos’u 26’sına bağlayan gece, Çakırözü’nden başlayan, Kocatepe’de son bulan büyük Zafer Yürüyüşü gerçekleştirildi. Şimdi asfalt olan o yollardan yürüyerek çıkarken zorluk çekiliyor. Ancak Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki kahraman ordumuz, 1922 yılı koşullarında o büyük alanı bir çırpıda aşarak taarruza geçti. Sadece bu kıyaslama bile, ne kadar büyük bir mücadele sonucunda bağımsızlığımıza kavuştuğumuzu gösteriyor. Milli Mücadelemizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve kahraman askerlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Yine milletimize Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Savaşı’nın da 950’nci yıldönümünü kutluyor; Sultan Alparslan ve ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Bu vesile ile, daha önce birkaç kez dile getirdiğim bir konuyu da burada, sizin huzurunuzda yeniden söyleyeceğim: Büyük Taarruz emrinin verildiği Kocatepe, Çanakkale ve Malazgirt kadar kıymetlidir. Devlet büyüklerimizin Çanakkale ve Malazgirt’e verdiği önemin, Kocatepe’ye de vermelerini istirham ediyorum. Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100’üncü yılı olan 2022’de devlet büyüklerimizi Afyonkarahisar’da görmekten gurur duyacağımızı da vurgulamak istiyorum. Odamız olarak Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100’üncü yıldönümünde yapılacak etkinliklere destek vermeye hazırız”

SPONSORLARA TEŞEKKÜR

ATSO üyelerini spor oyunlarına davet eden Serteser, “Sözlerime son verirken bir hatırlatma yapacağım: Geleneksel hâle getirdiğimiz ATSO Spor Oyunları’nı bu yıl 15’inci kez düzenleyeceğiz. ATSO Spor Oyunlarımız, 365 Oda-Borsa içinde geleneksel hâle gelen tek spor oyunudur. Bildiğiniz gibi geçen yıl pandemi şartları dolayısıyla bu güzel faaliyetimize ara vermek zorunda kalmıştık. Pandemi dolayısıyla bu yıl takım sporları olan futbol, basketbol ve voleybol branşlarında müsabaka düzenleyemeyeceğiz. 15. ATSO Spor Oyunlarımızda 100 Metre-400 Metre Koşu, Ok Atma, Ayak Tenisi, Ayran İçme, Halat Çekme, Penaltı Atışı, Hedef Vurma, Tavla, Dart, Bowling ve Masa Tenisi kategorileri yer alacak. Ok Atma, Hedef Vurma ve Ayak Tenisi branşları, ilk kez bu yıl ATSO Spor Oyunlarımızda yer alacak. 15.ATSO Spor Oyunlarımızın açılış töreni, il protokolünün de katılımı ile 29 Ağustos 2021, pazar günü, saat 17.30’da gerçekleştirilecektir. Sizleri Açılış Törenimize davet ediyoruz; katılımınız bize mutluluk verecektir. 15. ATSO Spor Oyunlarımıza Yönetim Kurulumuzun tamamı sponsor olarak destek verdi. Yönetim Kurulu Üyelerimize, sponsor olarak destek olan Meclis Üyelerimize ve 15. ATSO Spor Oyunlarımızın tüm sponsorlarına teşekkür ediyorum”

HABER: BETÜL ÖZDEMİR

 

#ATSO #hüsnüserteser #ATSOsporoyunları #pandemi #gökmençiçek #mehmetzeybek #BREEAM
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bisikletten düşen genç yaralandı
Bisikletten düşen genç yaralandı
Yankıları Devam Ediyor
Yankıları Devam Ediyor