Zafer için koştular

Kayıhan Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen ve geleneksel hale gelen Afyonkarahisar İhsaniye Kayıhan Frig Vadileri Rahvan At Yarışları Zafer Koşusu yoğun bir katılımla gerçekleştirildi

Zafer için koştular
Zafer için koştular Admin
Bu içerik 84 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Büyük Taarruz’un 99. Yıldönümü vesilesi ile geleneksel hale gelen Afyonkarahisar İhsaniye Kayıhan Frig Vadileri Rahvan At Yarışları’nın 6’ncısı Zafer Koşusu olarak düzenlendi. Kayıhan Belediyesi’nin öncülüğünde organize edilen yarışları Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Nurullah Kaya, MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan, Rahvan At Federasyonu Asbaşkanı Mustafa Küçükmeral, İlçe ve Belde belediye başkanları, at tutkunları ve çok sayıda vatandaş izledi.

ATALARIMIZIN YADİGARI

Zafer Koşusu’nun açılış konuşmasını yapan Kayıhan Belediye Başkanı Ömer Şahin;  “Atlar eski çağlardan bu yana insanlığa hizmet eden önemli vasıtalardır. Atalarımız, Orta Asya’dan, Anadolu’ya, buradan da Avrupa’ya atları yetiştirerek nice zaferlere imza atmışlardır. Rahvan atları bizim kültürümüzün en önemli motiflerinden birisidir. Yaşamış olduğumuz Kayıhan Beldemiz de kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Frigya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’dan kalma birçok tarihi eser ve özellikle Osmanlı döneminden kalma birçok türbeler de bulunmaktadır.  Büyük Türk milletinin kıyamete kadar özgür ve bağımsız yaşayabilmesinin de en önemli faktörü köklerine ve kültürüne bağlı, çağın gereği olan ilimde ve bilimdeki yeniliklere açık bireyler yetişmesiyle mümkündür. Atalarımızın yadigarı olan rahvan at kültürünü yaşatmak, bölgemizi turizme kazandırmak ve bu vesileyle tanıtımına katkı sunmak için geleneksel hale getirdiğimiz yarışlarımız hayırlar getirsin” dedi.

AFYON ANADOLU’NUN KİLİDİ

Rahvan at yarışları öncesinde konuşan MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’da Ağustos ayının Türk milleti için zafer ayı olduğuna değinerek başladığı konuşmasında; “Bu sene 6.sını düzenlediğimiz "Afyonkarahisar İhsaniye Kayıhan Frig Vadileri Rahvan At Yarışları Zafer Koşusu'nda" sizlerle bir arada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Tarihi Frigyalılar devrine kadar uzanan bu güzel topraklar, 1071 Malazgirt Zaferi'nden sonra Türk boylarının yurdu olmuş, o ruhun insanları orta Asya'dan beraber geldiğimiz rahvan atlarından hiç vazgeçmeden bu kadim geleneği sürdürmüşlerdir. Milletleri millet yapan tarihleridir, gelenekleridir.  Bu ay Türk milletinin zafer ayıdır.  1071'de Malazgirt Zaferi ile açılan kapılar, 1922'de Kocatepe'de, bu topraklarda kilitlenmiştir.  26 Ağustos 1071 Anadolu'nun anahtarı, 26 Ağustos 1922 Anadolu'nun kilididir. Afyonkarahisar, kurtuluşun ve cumhuriyetin kazanıldığı ve kurulduğu topraklardır. 26 Ağustos'ta Kocatepe'de başlayan Zafer Etkinliklerini dolu dolu büyük bir coşkuyla, büyük bir mutlulukla, yaşanmışlıkları idrak ederek kutluyoruz. Geçmişte ve günümüzde özellikle Türk kültür çevrelerinde yetiştiği bilinen Rahvan Atlarını yetiştirme ve yarıştırma geleneğini tüm zorluklara rağmen günümüze kadar ulaştıran ve bu organizasyona katkı sağlayan, burayı şereflendiren tüm hanımefendilere, beyefendilere ve gençlerimize şükranlarımı sunuyorum. At murattır, Cenab-ı Allah hepinizin hayırlı muratlarını nasip etsin” ifadelerini kullandı.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL

Zafer Koşusu’na iştirak eden MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman ise yaptığı konuşmasında; “Büyük Taarruz’un 99. Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen bu güzel organizasyonun hazırlanmasında emeği geçen Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, at sahiplerine, jokeylerine ve iştirak eden tüm konuklara teşekkür ediyorum. Zafer koşusunun kazasız belasız nihayetlenmesi için dua ediyor, bütün at sahiplerimiz ve jokey kardeşlerimize başarılar diliyorum” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından yarışlar başladı. Dereceye girenler ödüllendirildi. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#ismetbüyükataman #MHP #mehmettaytak #kayıhanbelediyesi #rahvanatyarışları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eroğlu’ndan hayırlı olsun ziyareti
Eroğlu’ndan hayırlı olsun ziyareti
Afyon’da 902 bin 919 kişi aşısını yaptırdı
Afyon’da 902 bin 919 kişi aşısını yaptırdı