Her zaman sahadayız

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, “Bulaşıcı hastalıkları önlemek ve salgın riskini azaltmak için afet ve olağandışı durumlarda çevre sağlığı olarak sahadayız”

Her zaman sahadayız
Her zaman sahadayız Admin
Bu içerik 92 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Halk Sağlığı Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, “Ülkemizde her yıl halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak amacıyla 3-9 Eylül tarihleri ‘Halk Sağlığı Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Halk Sağlığı Haftasının 2021 yılı teması “Afet ve Olağandışı Durumlarda Çevre Sağlığı Hizmetleri” olarak belirlenmiştir.“Çevre Sağlığı”, hızla artan dünya nüfusu, hızlı kentleşme ve endüstrileşme, kaynakların kontrolsüz bir şekilde kullanılması ve tüm bu süreçler sonucunda ortaya çıkan zararlı etkenlerin belirlenmesi, tüm canlıların sağlığını kontrol etmek ve bu zararlı bileşiklerin en aza indirilmesi amacıyla gerekli önlemlerin alınmasını hedefleyen bir bilim dalıdır. Afetlerde toplum sağlığını etkileyebilecek zararlı etkenlerin belirlenmesi, çevresel koşulların kontrol altına alınarak, başta salgınlar olmak üzere, pek çok sağlık risklerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir” dedi.

DENGE BOZULUYOR

“Afetlerde ve diğer dönemlerde verilen çevre sağlığı hizmetleri arasında nitel farklılık yoktur” diyen Korkmaz, “ Ancak; afetlerden sonra, fizik ve sosyal çevrede var olan ekolojik denge bozulabilmekte, nüfus kitleler halinde yer değiştirebilmekte, çevre ve sağlık bakım hizmetleri alt yapısı hasar görerek bu hizmetler kesintiye uğrayabilmekte, çevrede özel birtakım kirlenmeler oluşabilmekte ve bütün bunlar toplum yaşamını riske edebilmektedir. İklim değişikliğine bağlı olarak doğal afet sayısındaki artışlar, birçok çalışma tarafından ortaya konmuş bir gerçektir. Özellikle iklim değişikliğinden dolayı daha da kötüleşen, sıklığı ve şiddeti artan afetler, neden oldukları can kayıplarının yanında ekonomik, sosyal ve çevresel kayıpları da beraberinde getirmektedir.Dünyada 1995-2015 yılları arasında iklim-hava kaynaklı doğal afetlerden nüfusun en fazla etkilendiği olaylar olarak bakıldığında sel afeti %56 ile birinci sırada, kuraklık %26 ile ikinci, fırtına %16 ile üçüncü ve aşırı sıcaklıklar %2 ile dördüncü sırada yer almaktadır” dedi.

DEPREM KUŞAĞINDAYIZ

Uzm. Dr. Korkmaz, “Deprem kuşağında yer alan ülkemizde meydana gelen depremlerle birlikte, iklim değişikliğinin etkileri ve buna paralel olarak insan kaynaklı çıkan yangınlar ve son dönemde yaşanan sel felaketleri ülkemizi bir dizi afet ve olağandışı durum ile karşı karşıya bırakmıştır. Halk sağlığının korunması açısından sel, yangın, deprem vb. afet ve olağandışı durumlarda toplu yaşam alanlarında karşılaşılabilecek bulaşıcı hastalıklar konusunda yapılacak müdahale ve bilgilendirmeler hayati önem taşımaktadır. Hedef; çevre sağlığı müdahaleleri ile hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyerek yaşanması muhtemel kayıpların önüne geçmektir. Son yıllarda ülkemizde yaşanan afet ve olağan dışı durumlar, çevre sağlığı hizmetlerinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu vesile ile Halk Sağlığı Haftası’nı kutluyor; yaşadığımız afet ve olağan dışı durumların etkilerinin bir an evvel silinmesini ve bir daha yaşanmamasını temenni ediyor; sağlıklı bir gelecek diliyorum” dedi.

>>ODAK HABER MERKEZİ

 

#serhatkorkmaz #deprem #sağlık #çevresağlığı #halksağlığıhaftası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çalışmalar devam ediyor
Çalışmalar devam ediyor
Çöl yalnız bırakmıyor
Çöl yalnız bırakmıyor