TURİZM VE LEZZET FESTİVALİ’NE HAZIRIZ

14-17 Ekim tarihlerinde Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı ev sahipliğinde Zafer Meydanı’nda yapılacak olan 3. Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali için tanıtım toplantısı düzenlendi

TURİZM VE LEZZET FESTİVALİ’NE HAZIRIZ
TURİZM VE LEZZET FESTİVALİ’NE HAZIRIZ Admin
Bu içerik 100 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Gastronomi Konağı’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Gökmen Çiçek’in yanı sıra, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hamza Kalkan ve basın mensupları katıldı. Afyonkarahisar’ın tanıtımına katkı sağlamak, kaybolmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerin modern tekniklerle yeniden turizm tesislerinin mönülerinde yer almasını sağlamak amacıyla Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı ev sahipliğinde Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ile Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği organizasyonluğunda Gastro Afyon 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali düzenlenecek.

GÜZEL BİR AŞAMA KAT ETTİK

Düzenlenen tanıtım programının açılış konuşmasını Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar yaptı. Akar; “Valimizin himayelerinde ve Başkanımızın talimatlarıyla 2019 yılından bu yana gelinen süreçte güzel bir aşama kat ettik. Bu süreçte şehrimize gastronomi konağı kazandırdık. Pandemiden sonra ilk defa uluslararası bir gastronomi festivali yapmak arzusundaydık. Bu anlamda Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımıza bilgi vererek bu festivali usta ellerle Türkiye’de 32 bin üyesi bulunan Aşçılar Federasyonu ile yapmaya karar verdik. Desteklerinden dolayı Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e şükranlarımı sunuyorum” dedi.

TURİZM VE LEZZET FESTİVALİ

Aşçılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Hamza Kalkan ise festivalin içeriği hakkında detaylı bilgiler aktardı. Kalkan açıklamasında; “ 14-17 Ekim 2021 tarihleri arasında Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve Türkiye Aşçılar Federasyonu, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği organizasyonuyla lezzet festivalini yapmayı planlıyoruz. Desteklerinden ve emeklerinden dolayı başta Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e teşekkür ediyorum. Dernek olarak Afyon ve Türk mutfağı için ciddi çalışmalar yapıyoruz. 2012 yılında ‘yedi bölge, yedi lezzet’ adı altında ilk etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizi 2018 yılına kadar devam ettirdik. 2018 yılında bu etkinliğimizi Gastro Afyon adı altında uluslararası boyuta taşıdık. 2018 yılında Afyonkarahisar Valiliğimiz ve Belediyemiz öncülüğünde STK ve kuruluşlarımızla UNESCO çalışmalarımızı başlattık ve başvuru sonucunda UNESCO tescilini aldık. Geçen yıl pandemi nedeniyle festivalimizi gerçekleştiremedik. Bu sene inşallah iyi bir organizasyonla gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu etkinliğimize gastronomi tescilli yurt içi ve yurt dışından 35 şehrin temsilcileri, büyükelçilerimiz ve içerisinde gurmeler, yemek yazarlarının bulunduğu geniş katılımlı bir festivale hazırlanıyoruz. Dernek olarak üzerimize düşeni, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bundan sonra halkımızın özellikle gıda sektöründe bulunan firmalarımızın festivale destek çıkmasını bekliyoruz. Bu festival, diğer festivallerden çok farklı olacak. Beklenti çok yüksek. Afyonkarahisar’ımızın diğer alanlarda olduğu gibi gastronomi alanında da Türkiye’de adından söz ettiren bir şehir olacağını düşünüyorum. Desteklerinden dolayı Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e şükranlarımı sunuyorum” dedi.

TÜRKİYE’DE 3 ŞEHİRDEN BİRİSİYİZ

Gastronomi alanında tamamlanan süreci anlatan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise “ 31 Ekim itibariyle Afyonkarahisar’ımız dünyada 36, Türkiye’de üç şehirden biri olarak Gastronomi şehri ilan edildi. UNESCO’nun bizden istediği şartlar vardı.  Sağolsun arkadaşlarımız Belediyemizde müstakil bir gastronomi birimi oluşturdu. Bu alanda neler yapılabileceğinin istişaresini Üniversitemiz Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümünden Öğretim Üyesi arkadaşlarımızla birlikte yapıyoruz. Arkadaşlarımız gastronomi şehirlerinin festivallerine de katılarak yapılan çalışmaları yerinde gözlemlediler. Geçtiğimiz sene pandemiden dolayı festivalimizi gerçekleştirememiştik. İnşallah bu sene Valimizin öncülüğünde 14-17 Ekim tarihleri arasında çok muhteşem bir festival yapacağız. Şehrimizdeki gıda sektöründe olan işletmelerimizin gastronomi alanında aldığımız bu unvanı üretimlerine de yansıtmaları, marka değerlerini ön plana çıkarmaları için çaba sarf ediyoruz. On binlerce yıl önceden günümüze kadar gelmiş kadim bir kültüre sahip olan Afyonkarahisar; mutfak kültürü, yüzyıllardır kullandığı mutfak araç gereçleri ve yöresel tariflerinin korunarak nesilden nesle aktarımı açısından oldukça zengin bir kent. Biz de bu zenginliğimizi tanıtmak, şehrimizin marka değerinin farkındalığını artırmak için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Afyonkarahisar’ın marka değerlerini ön plana çıkararak şehrimizi mermerde, turizmde, spor turizminde olduğu gibi gastronomi alanında da hak ettiği yere getireceğiz. Bu yolda bizlere desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Valimiz Gökmen Çiçek’e de çok teşekkür ediyor herkesi festivalimize davet ediyorum” dedi.

GASTRONOMİ OLMAZSA OLMAZIMIZ

14-17 Ekim tarihlerinde Zafer Meydanı’nda yapılacak festival için düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan ve Afyonkarahisar’ın son zamanlarda yapılan organizasyonlarla Türkiye’de en çok sözü edilen şehirlerden olduğuna değinen Vali Gökmen Çiçek: “Afyonkarahisar’da kültür, tarih, spor ve gastronomi zaten olmazsa olmazımız. Yapılan bütün çalışmalar hem ulusal basında hem yerel basında Afyonkarahisar tüm Türkiye’de duyulmakta ve gıptayla izlenilen bir şehir haline dönüştürülmektedir. Biz Afyonkarahisar’da her gün yeni bir organizasyon yaparken gastronomi bizim olmazsa olmazımız, unutamayacağımız ve hiçbir zaman geride bırakamayacağımız bir unvanımız. Biz bunun yanına yeni unvanlar da ekleyeceğiz biliyoruz. Ama gastronomi unvanımız Türkiye’de ilk 3 il arasında olmamız, dünyada 36 şehir arasında olmamız bizlerin başımızın tacı olduğu gibi bizleri her yerde gururlandırmaktadır” dedi.

İYİ NİYETLE ÇALIŞIYORUZ

Afyonkarahisar’ın her alanda ilkleri yapmaya çalışan bir şehir olduğunu vurgulayan Vali Gökmen Çiçek: “Belki tam istediğimiz seviyede yapamadığımız şeyler de oluyor ama biz samimiyetle belediyeyle birlikte elimizi taşın altına koyarak iyi niyetle çalışıyoruz. Gece gündüz şehre ne katabiliriz bunun derdindeyiz. Belki bazen bunu yaparken kasıtlı olmayan yanlışlarımız da olabilir. Ama gerçekten bu şehri çok seviyoruz ve bu şehri bir adım öne getirmek için her şeyden fedakârlık yapmaya çalışıyoruz. Biliyorum sizler de gece gündüz çalışarak Afyonkarahisar’ı nasıl ileri getirebiliriz diye uğraşıyorsunuz. İnşallah bu festivali de başarıyla tamamlayarak bir başarı hikâyesini daha birlikte yazarız diyorum” dedi. Basın mensuplarından gelen soruların yanıtlanması ile toplantı sona erdi. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#gökmençiçek #gastronomi #mehmetzeybek #yürkiye #yöresellezzetler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bisikletten düşen genç yaralandı
Bisikletten düşen genç yaralandı
Yankıları Devam Ediyor
Yankıları Devam Ediyor