Bu gurur Afyonkarahisar’ın

Spor şehri Afyonkarahisar Motokros’unformulasıMXGP’nin ilk kez aynı haftada yapılan iki etap yarışlarına ev sahipliği yaptı.Afyonkarahisar'da düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası'nın 9. ayak organizasyonunda (MXGP Of Afyon) çeşitli kategorilerde mücadeleler verildi

Bu gurur Afyonkarahisar’ın
Bu gurur Afyonkarahisar’ın  Admin
Bu içerik 91 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Dünya Motokros Şampiyonası'nda ilk kez bir şehir adına yarış düzenlendi.Afyon Motor Sporları Merkezi'ndeki organizasyonun son gününde Dünya Gençler Motokros Şampiyonası'nın (MX2) birinci yarışı yapıldı. Gençler kategorisinde yarış saat 15.00'te başladı. Türkiye'yi ve Afyon’u gururlandıran şampiyona oldukça heyecanlı anlara sahne oldu. Kıyasıya rekabetin yaşandığı yarış boyunca adeta nefesler tutuldu. İlk yarışı Fransız MaximeRenaux kazanırken, ikinciliği aynı ülkeden TomVialle elde etti, İtalyan MattiaGuadagnini ise üçüncü oldu. Şampiyonada MXGP 2. Yarış saat 16.00’da başladı. Dünyanın en iyi pistinde mücadele veren motor yarışçıları zorlu parkurda adrenalin dolu anlara da imza attı. Afyon Motor Sporları Merkezi'ndeki organizasyonda Dünya Gençler Motokros Şampiyonası'nın (MX2) ikinci yarışı yapıldı. TomVialle birinci tamamladığı yarışmada ikinciliği Fransız MaximeRenaux, üçüncülüğü de JedBeaton aldı. Düzenlenen törenle dereceye girenlere kupaları Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ve Milletvekillerimiz Ali Özkaya ile İbrahim Yurdunuseven tarafından verildi.

120’DEN FAZLA SPORCU

Dünyanın çeşitli bölgelerinden ve ülkelerinden 120’den fazla sporcunun katıldığı şampiyona; kupa sahiplerinin belirlendiği yarışların ardından son buldu. Yarışçılar, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in destekleri ile yapılan dünya standartlarının üstünde olan Motor Sporları Merkezi’nde ki ödüllü pistte kıyasıya bir mücadele verdi. Afyon Motor Sporları Merkezi'nde yarış heyecanı hafta boyunca devam etti. Dünya Şampiyonası yarışları Afyonkarahisar ev sahipliğinde gerçekleştirilirken, son yarışlar ise bugün tamamlandı. Dünya Motokros Şampiyonası'nın 9. ayak organizasyonunda MXGP Of Afyon, çeşitli kategorilerde verilen mücadeleler ardından şampiyonlara ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

YARIŞLAR MÜKEMMELDİ

Yarışların tamamlanmasının ardından açıklama yapan Milletvekili Ali Özkaya; “Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in önderliğinde yapılan MXGP Motokros yarışlarının son günündeyiz. Dünyanın en iyi pisti seçilen Afyonkarahisar padokları bütün dünya ile buluştu. Oldukça mükemmeldi yarışlar, festivallerde çok eğlenceliydi. Emeği geçenlere, Belediye Başkanımıza, Kültür Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Dünya Afyonkarahisar’da buluştu” dedi. Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise; “Bir haftadır süren organizasyonun son günündeyiz. MXGP TURKEY ve MXGP AFYON’u büyük bir başarı ile sonuçlandırıyoruz. 125 den fazla ülkede milyarlarca insanın seyrettiği motor sporları yarışı etkinliklerinde bir başarıya imza atıldı. Bu kapsamda başta Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek olmak üzere Federasyonumuza teşekkür ediyorum. Afyonkarahisar bir kez daha büyük bir şehir olduğunu, gastronomide de sporda da her alanda birinci olduğunu ispatladı. Önümüzdeki etkinliklere bakıyoruz, bizi seyretmeye devam edin.” ifadelerini kullandı.

GURURLU VE MUTLUYUZ

Motor Sporları Merkezi’ndeki son yarışları yakından takip eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek açıklamasında; “Her yıl devam eden Dünya Motokros Şampiyonasının ilk defa iki ayağını da Afyonkarahisar’da gerçekleştirdik. Gururlu ve mutluyuz. MXGP Şampiyonası “Güvenli ülke Türkiye” sloganıyla korona ile verdiği mücadele sayesinde İtalya’da değil şehrimizde yapıldı. Bu yolda bizlere destek çıkan federasyonumuza teşekkür ediyorum. Profesyonel bir organizasyonla hem yarışları hem de festivallerimizi halkımızla buluşturduk. Avrupa Gençler ve Dünya Motokros Şampiyonasını artık noktalıyoruz. Şehrimiz oldukça heyecanlı ve renkli, eğlenceli anlara ev sahipliği yaptı. Sporcularımıza hayatlarında başarılar diliyorum, katkı verenlere emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Bundan sonra da Kadim şehrimiz Afyonkarahisar uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaya devam edecek.” diye konuştu.

YÜZDE YÜZ YERLİ VE MİLLİ

TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in spor alanında başarılı çalışmasına dikkat çekerek; “Dünya çapındaki bu organizasyonun en önemli özelliği 100de 100 yerli ve milli kaynaklar ile yapıldı. Bu tesisler, buradaki pist hizmetleri Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yapıldı. Dünyanın en iyi alt yapı ödülüne sahip parkurunun olduğu alanda yarışları düzenledik. Valiliğimiz de bizlere destek oldu, konaklama ve idari hizmetleri vermek noktasında destek çıktı. Teknik ekibi, jürisi, yarış yönetimi ve hakemlerde Türkiye’de yetişmiş olan insanlar tarafından yapıldı. 150 binden fazla misafirin ağırlandığı Afyonkarahisar artık bir dünya markası. Önümüzdeki yıllarda da 500 bin misafiri ağırlama hedefinde olacağız. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

MXGP of TURKEY ve MXGP of AFYON

Dünyanın en çok izlenen yarışlarından biri olan Dünya Motokros Şampiyonası’nın 8’inci etabı MXGP of TURKEY ve 9’uncu etabı MXGP of AFYON dünyada ilk kez aynı hafta içinde yapıldı. MXGP of TURKEY 4-5 Eylül’de ve MXGP of AFYON 7-8 Eylül’de “Dünyanın En İyi Pisti” ödüllü Afyon MotorSporları Merkezi’nde koşuldu. Dünyanın en iyi motokrosçularının yarışacağı yarışlar 7.3 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede yayınlanarak 3.1 milyar izleyici tarafından izlendi. MXGP of TURKEY ve MXGP of AFYON yarışları Türkiye’de ise TRT SPOR ve TRT SPOR YILDIZ’dan canlı canlı yayınlandı.

DÜNYA’NIN GÖZÜ AFYON’DA

Şampiyonayı Amerika, ABD, Afrika Avrupa’dan çeşitli ülkeler de takip etti. Öte yandan önümüzdeki günler ve hafta boyunca da şampiyonanın tekrarı ve organizasyondan geriye kalanlar; FOX Latin Amerika, Redbull TV MX Dünyası, Afrika AXP, Arnavutluk Kreator TV, Avusturya Kreator TV, Baltics TV3 Sport, Bosna Kreator TV, Hırvatistan Kreator TV, Finlandiya MTV Fransa Automoto TV, Macaristan Kreator TV, Kosova Kreator TV, Karadağ Kreator TV, Kuzey Makedonya Kreator TV, Portekiz SPORT TV, Romanya Bak Spor, Sırbistan Kreator TV, Slovenya Sport TV ve İspanya Movistar’da yayınlanmaya devam edecek. >>ODAK HABER MERKEZİ

#motokros #MXGPofAfyon #TMF #mehmetzeybek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gizemli Şehir Hayran Bıraktı
Gizemli Şehir Hayran Bıraktı
Dünyanın En Değerli Gözdesi
Dünyanın En Değerli Gözdesi