Sakarya Meydan Muharebesi 100 Yaşında

22 gün boyunca gece gündüz süren ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır" emrini verdiği, Kurtuluş Savaşının dönüm noktalarından birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi 100 yaşında

Sakarya Meydan Muharebesi 100 Yaşında
Sakarya Meydan Muharebesi 100 Yaşında Admin
Bu içerik 76 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

22 gün boyunca gece gündüz süren ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır" emrini verdiği, Kurtuluş Savaşının dönüm noktalarından birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi 100 yaşında.

‘Türk’ün Zaferi’ olarak tarihe geçen bu meydan muharebesi ulaşılan bilgilere göre 22 gün boyunca gece gündüz durmadan devam ettiği ve sonucunda düşman orduların tamamının yok edildiği bir savaştır. Anadolu’nun işgalinin ardından kurtuluş savaşının dönüm noktalarından birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi tarihin en büyük zaferleri arasında yerini almıştır.

BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Anadolu işgal edildikten sonra Türk ordusu Eskişehir muharebesi sonrasında Sakarya Nehri'nin doğusuna çekilerek yüz kilometrelik bölgeyi terk etti. Çekilmenin ardından Yunan kuvvetleri bu bölgelere gelerek halka zulüm etmeye ve umutsuzluğa sebep oldu. Durum böyleyken Meclis tarihi bir karar alarak Mustafa Kemal Atatürk’ü “Türk Orduları Başkomutanı” olarak görevlendirdi.

"TEKALİF-İ MİLLİYE EMİRLERİ"

Başkomutan olarak görevlendirilen Mustafa Kemal Atatürk Paşa ilk olarak yitip giden umutları canlandırmak ve ordu ihtiyaçlarını karşılamak için tüm halkı fedakarlığa çağırarak "Tekalif-i Milliye Emirlerini" çıkardı. Çıkartılan emirle birlikte orduya gereken kaynakların çoğu karşılanarak Sakarya Cephesine aktarıldı. Gerekli stratejiyi yapabilmek için 12 Ağustos 1921 tarihinde düşman hattının batı cephesine fazlasıyla yaklaşarak, düşmanın muhtemel hareketlerini belirledi.

YUNANLARIN TAARRUZU

13 Ağustos sabahı Yunan kuvvetleri ile hücuma geçerek saldırıya başladı. 10 gün süren ileri taarruz sonrasında 23 Ağustos günü ağırlığı Sakarya mevzisinin güney kanadına yönelten Yunan kuvvetleri topyekun hücuma kalktı. Verilere göre yaklaşık 100 kilometrelik bir cephede devam eden savaş tarihe en önemli meydan muharebeleri arasında yerini aldı.

EMİR GELDİ TARİHİ MÜCADELE BAŞLADI

Yunan Kuvvetlerinin gerek silah gerek sayı üstünlüğünden kaynaklı zaman zaman çekilmelere neden oldu. Farklı manevralar yaparak düşman kuvvetlerini püskürtmeye çalışan Türk ordusu büyük kayıplar verdi. Türk cephesinde zaman zaman savunmada kırılmalar olduğu gören ve savaşın yavaş yavaş kaybedildiği anlayan Mustafa kemal Paşa 26 Ağustos akşamı çizgiye bağlı cephe sistemini değiştirerek tarihe geçen emrini verdi: Mustafa Kemal Paşa, "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz"

ÇELİKTEN BİR KALE

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın emrini alan Türk Ordusu çarpışmanın şiddetini arttırarak günlerce çarpışmaya devam etti. Geri çekilmekte olan Türk birlikleri emri duyduktan sonra geriye dönerek ilk tutundukları yerde çarpışmaya geri döndü. Her geçen saatte hatta dakikada Mehmetçik şehit olmaya ancak Çelik bir kale gibi Yunan Kuvvetlerinin karşısında durmaya devam etti. 23 ile 30 Ağustos arasında devam eden, ancak bir sonuç alamayan Yunan Kuvvetleri kayıpları artmaya başlayınca kuvvetlerinin çoğunluğunu Haymana istikametine yönelterek saldırılarına oradan devam etti.

DÜŞMANIN TAMAMI YOK EDİLDİ

Nereden Taarruza geçerse geçsin başarılı olamayan Yunan Kuvvetleri bulundukları hatları savunmaya geçti. Türk ordusunun 10 Eylül sabahında başlattığı karşı taarruz karşısında ağır bir hezimete uğrayan Yunan birlikleri kuvvetlerin neredeyse tamamını kaybetti. 22 gün 22 gece devam eden Sakarya meydan Muharebesi 13 Eylül 1921’de düşmanın Sakarya Nehrinin doğusunda tamamen yok edilmesi ile sonuçlandı. Tarihin akışını değiştiren bu zafer Türk halkının kaybettiği umudunu tekrar canlandırarak esarete izin verilmeyeceğini tüm dünyaya ilan etti.

MAREŞAL RÜTBESİ VE GAZİ ÜNVANI

Bu büyük başarı sonrasında 19 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından Başkomutan ilan edilen Mustafa Kemal Paşa’ya “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanı verildi.

Aynı zamanda Türk ordusunun Yunan ordusunu hezimete uğrattığı Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanacağının müjdesi oldu.

Türk ordusunun, Yunan ordusunu hezimete uğrattığı Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanacağının en büyük müjdecisi oldu. ÖZEL HABER: TAYFUN ATMACA

#TBMM #mustafkemalatatürk #sakaryameydanmuharebesi #türkordusu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eroğlu’ndan hayırlı olsun ziyareti
Eroğlu’ndan hayırlı olsun ziyareti
Afyon’da 902 bin 919 kişi aşısını yaptırdı
Afyon’da 902 bin 919 kişi aşısını yaptırdı