Ahi demek güven demek

Afyonkarahisar Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif İl Başkanı Mahmut Emin Birliktir “Ahilik ahlakını ve terbiyesini tüm esnafımıza tanıtıp öğreteceğiz. Eskiden güvenilir insanlara Ahi denirdi. Bu kavramı herkes öğrenmeli” dedi

Ahi demek güven demek
Ahi demek güven demek Admin
Bu içerik 84 kez okundu.

Ahilik Haftası dolayısıyla Afyonkarahisar Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif İl Başkanı Mahmut Emin Birliktir Odak Gazetesine konuştu. Ahiliğin öneminden ve bu hafta yapılacak olan etkinliklerden bahseden Başkan Birliktir önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Birliktir, “Usta çırak ilişkisi ahilik kavramında önemlidir. Ustalık aslında çıraklıkta başlar. Çırakların ustalara saygısı çok önemli çünkü usta baba gibidir” dedi.

KOLAY KOLAY AHİ OLUNMAZ

Başkan Birliktir ile yaptığımız röportajda “Esnafımız Ahilik kavramını unutmaya başlamıştı. Bu sebeple her yıl Eylül ayında Ahilik Haftasını kutluyoruz. Bunun sebebi, Ahilik teşkilatı esnaf ve sanatkarın ilk teşkilatıdır. Eski zamanlarda esnaf ve sanatkarlar ahilik teşkilatına üye olur ve herhangi bir ticaret hatası yapıldığında çok ciddi cezalar verirlerdi. Güvenilir insanlara Ahi denirdi zamanında herkes hata yapabilir sonuçta. Ahi olabilmek için önce kalfalık kuşağı takılır sonra Ahi olunurdu, ancak kolay kolayda ahi olunmazdı” ifadelerini kullandı.

PABUCU DAMA ATILDI

Konuşmasının devamında Başkan Birliktir, geçmişten günümüze ahiliği değerlendirerek, “Eskiden ‘pabucu dama atıldı’ değimi vardı, şimdiki esnafımızın çoğu bilmez anlamını. Eğer bir esnaf müşterisinin kandırmış ise Ahiler gelip uyarıp ceza verilirdi. Tekrar tekrar müşterisini kandırırsa Ahiler esnafın yanına giderek ayağındaki bir pabucu alıp dükkanının damına atarlardı. Müşteriler çarşıda gezerken bir dükkanın üzerinde pabuç görürse o dükkana girmezlermiş. Ahilik bu denli güvenilir ve önemli bir husustur” dedi.

USTA BABA GİBİDİR

Başkan Birliktir, usta kalfa ilişkisinin önemine değinerek, “Ahilik terbiyesinde kalfanın ustaya ustanın müşteriye saygısı önemlidir. Usta baba gibidir, kalfasına hem ahlakı hem işi hem de iş terbiyesini öğretir. Ahilik haftasının amaçlarından biriside bu aslında. Çeşitli etkinlikler aracılığıyla esnaflara bu ahlak anlatılıyor.

AHİLİK AHLAKI BOZULAN ESNAFLARIMIZ OLABİLİR,

Başkan Birliktir konuşmasının devamında günümüz esnafından bahsederek Ahilik kavramını unutmuş olanlar vardır illaki. Bu arkadaşlara Ahilik ahlakını hatırlatmak bizlerin görevidir. Güzel etkinlikler hazırladık bu hafta için. Bu ahlakı tekrar kazandırırsak hem toplum olarak hem esnaf olarak karşılıklı güven tazelemiş oluruz. ÖZEL HABER: TAYFUN ATMACA

#mahmuteminbirliktir #ahilikhaftası #esnafgelenği #ahilikteşkilatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gizemli Şehir Hayran Bıraktı
Gizemli Şehir Hayran Bıraktı
Dünyanın En Değerli Gözdesi
Dünyanın En Değerli Gözdesi