Esnafımıza destek olalım

Ahilik Haftası kutlamaları, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) toplantı salonunda düzenlenirken “Yılın Ahi”si seçilen Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mahmut Emin Birliktir’ekaftanı giydirildi

Esnafımıza destek olalım
Esnafımıza destek olalım Admin
Bu içerik 63 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Ahilik Haftası kutlamaları, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Oditoryum Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Vali Gökmen Çiçek, Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Burcu Köksal, Belediye Başkan Vekili Fatih Şapçı ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, ESOB Başkanı Abdülkadir Konak, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve esnaflar katıldı.

İHTİYACI ORANINDA DESTEKLENMELİ

Programda ilk olarak konuşan ESOB Başkanı Abdülkadir Konak, Ahilik ve Ahilik Haftası hakkında bilgiler verdi. Konak’ın konuşmasının ardından CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, pandemiden en çok esnafın etkilendiğini söyleyerek, “Kapanmalar neticesindeki esnaf elindeki ve avucundaki birikimini harcamıştır. Umuyorum ki, önümüzdeki dönem yeni bir kapanma olmaz. Çünkü esnafın ayakta kalacak hali kalmadı. Eğer böyle bir şey olursa önümüzdeki dönemde esnafın yeterli hatırı sayılır ve gerçekte ihtiyacı oranında bir destekle desteklenmesi gerektiğini belirtmek istiyorum” dedi.

ESNAFIMIZA PARA KAZANDIRALIM

“Özellikle pandemi döneminde birlik, beraberliğe ve esnaflarımızın ayakta kalmaya ve nefes almaya ihtiyacı var” diyen Milletvekili Köksal, “Görüyorum ki, sahada birçok esnaf arkadaşımız maddi sıkıntılar ile boğuşuyor. Bazı esnafımız işyerlerini açamadı. Ben buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen alışverişimizi yerel esnaftan yapalım. Çünkü orta direktir esnaf ve şehrin, ülkenin temelidir. Onu ayakta tutalım. Esnaflarımızın para kazanmalarını sağlayalım” diye konuştu.

KEŞKE DAHA FAZLA DESTEK VEREBİLSEYDİK

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise, esnaflıktan işadamlığa geçenlerin hepsinin birlik, beraberlik ve kardeşliği ortaya koyduğunu söyleyerek, “Hükümet olarak pandemi döneminde esnafa çok ciddi katkılarda bulunduk bunu inkar etmeyelim. Yeterli mi değil. Biz fazlasını vermek isterdik ama neticede bir devlet yönetiyoruz. Netice itibariyle bir kesime değil, tüm kesime hitap ediyoruz. İnan ki hem vergi taksitlendirmeleri hem de hibe destekler vatandaşlarımızı bir nebze olsa elini rahatlattı. Keşke daha fazla destek verebilseydik” dedi.

ALIŞVERİŞİ YEREL ESNAFTAN YAPALIM

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal’ın  “Alışverişimizi yerel esnaftan yapalım” çağrısına katıldığını ifade eden Milletvekili Yurdunuseven, “Lütfen küçük esnafımızı, bakkalımızı destekleyelim. Bizim şuanda hükümet olarak bir çalışmamız var. İnşallah bu şekillenince paylaşacağız. Özellikle süper marketlerin her türlü malı satmasına karşıyım ben. Yani bir süper markette kırtasiyeden, beyaz eşyasına, giysisinden yiyecek ve içeceğine kadar her şeyin satılması bana göre yanlıştır. İşte siz esnafların kalkınması bu yolda olacak” diye konuştu.

800 BİN TL CİRO YAPTI

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek,Ahiliğinin kültürümüzde ayrı bir yeri olduğuna değinerek, Ahiliğin medeniyetimizin en önemli ayırt edici özelliği olduğunu söyledi. Ahiliği Ticaret Odaları ve Esnaf Odaları ile birlikte yaşatmaya çalıştıklarını söyleyerek, “5 ay önce Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ve Afyon Eğitim Vakfı ile birlikte sadece Afyonkarahisar’ın değeri olsun diye albikere.com internet sitesi kurduk. Burada Afyonkarahisar’lı esnaflarımız tüm Türkiye’ye ürünlerini satmasını hayal ettik. Bunu başara bilir miyiz diye ümit ettik. Bu sektörde çok büyük paralar harcanması gerekiyor ama çok büyük paralar harcamadık. Ama bir inançla yola çıktık. Hiçbir fark gözetmeden bir toplantı ile bunu duyurduk. Şuanda 4 aylık sürede 800 bin TL ciro yaptı” dedi.

80 BİN TL PARAMIZ BİRİKTİ

“800 bin TL’nin 500 bin TL’si dışarıdan ilimize geldi” diyen Vali Gökmen Çiçek sözlerine şöyle devam etti: “800 tanede esnafımız var. Bu 800 esnaftan sadece 500 tanesi Afyonkarahisar’dan diğer 300 tanesi farklı illerden. Bu aldığımızın yüzde 10’nunu da öğrencilere burs olarak veriyoruz. Şunda burs olarak 80 bin TL paramız birikti. Yapılan her alışveriş esnafımızı katkı sağlamakta hem de Afyonkarahisarlı bir öğrenciye burs olarak geri dönmektedir” diye konuştu.

ESNAFIMIZA DESTEK OLSUNLAR

Her akşam ciroyu kontrol ettiklerini vurgulayan Vali Gökmen Çiçek, “Bazen 70 bin TL, 30 bin TL, 3 bin TL oluyor. Bunun sadece eğitim bursu değil, gelen dışarıdan paranın Afyonkarahisar’daki esnafa geliyor olması beni mutlu ediyor. Hazır burada herkesi yakalamışken bir çağrıda bulunmak istiyorum. Salonda bulunan herkes albikere.com alışveriş sitemizden bir alışveriş yapsınlar ve esnafımıza destek olsunlar” dedi.

BİRLİKTİR YILIN AHİSİ SEÇİLDİ

Konuşmaların ardından Vali Gökmen Çiçek’e esnaf dostu ve esnafa verdiği desteklerden dolayı Ahilik Kaftanı ESOB Başkanı Abdülkadir Konak ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser tarafından takdim edildi. Ardından Vali Gökmen Çiçek, Yılın Ahi'si seçilen Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mahmut Emin Birliktir’e kaftanı ve plaketini verdi.

YILIN ESNAFLIKTAN SANAYİCİLİĞE YÜKSELEN İŞ ADAMI

ATSO tarafından hazırlanan Yılın Esnaflıktan Sanayiciliğe Yükselen İş Adamı plaketi ise AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven ile CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal tarafından ATSO Meclis Üyesi ve TOBB Delegesi AdnanDemirel’e takdim edildi. ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci de ESOB’a bağlı Odalar’ın Ahileri’neplaket takdim etti.Yılın Kalfası Taner Gök ve Yılın Çırağı Mustafa Candan’a Ahilik Kaftanı ve plaketi verildi. HABER: GÖKHAN KOCAASLAN/TAYFUN ATMACA

#ATSO #TOBB #burcuköksal #mehmetsıtkımerdivenci #gökmençiçek #hüsnüserteser
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gizemli Şehir Hayran Bıraktı
Gizemli Şehir Hayran Bıraktı
Dünyanın En Değerli Gözdesi
Dünyanın En Değerli Gözdesi