Afyon’a 101 adet su biriktirme tesisi

AK Parti Afyonkarahisar il binasında tam kadro olarak, basınla birlikte gündem değerlendirilmesi yapıldı. Basın toplantısında konuşan Orman ve Su İşleri eski Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Afyon’a kazandırılacak yeni projeleri açıkladı

Afyon’a 101 adet su biriktirme tesisi
Afyon’a 101 adet su biriktirme tesisi Admin
Bu içerik 90 kez okundu.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu yapılan projeler sayesinde su sorunlar ve afetlere karşı alının önlemlere değinerek, “Afyonkarahisar’a Hükümetimiz döneminde 42 baraj, 24 gölet olmak üzere toplam 66 baraj ve gölet inşa edilmiştir” diyerek, “Bölgenin en yüksek barajlarından biri olan 105 metre yüksekliğinde Çay Barajını kazandırdık. Ayrıca Evciler Malzeme Sahası Yeraltı Sun’i Beslemesinin de çalışmaları devam etmektedir.15 baraj ve 8 göletin de plan ve projeleri hazırlanmaktadır. Toplam 65 baraj, 35 gölet ve 1 yeraltı sun’i beslemesi olmak üzere 101 su biriktirme tesisini ilimize kazandırmış olacağız” dedi.

“734.000 dekar münbit araziyi sulamaya açtık”

Konuşmasının devamında sulama sistemleri ve çiftçi sorunlarına değinen Eroğlu “Sulamalar ile çiftçimizin yüzünü güldürdük” diyen Eroğlu, “İklim değişikliği en büyük baskıyı su kaynakları üzerine yapmaktadır. Dolayısıyla biz suyumuzu damlasına kadar değerlendirmeliyiz. Ülke genelinde kullandığı suyun %77’si sulama suyu olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple suyun en fazla tüketildiği alan olan sulama tesislerinde tasarruf yapmak çok önemlidir. Bunun en önemli yolu kapalı sistem damla sulama sistemleridir. Afyonkarahisar’da modern basınçlı kapalı sistem sulama tesisleri inşa edilmiştir. 734.000 dekar mümbit araziyi sulamaya açtık. Böylece çiftçilerimize yıllık 771 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

“Bu sulama tesislerinin içinde Çay Selevir Sulaması yenilemesi, Çobanlar Seyitler Sulaması önemli sulama projelerinden ikisidir. Ayrıca 11 sulama tesisini de inşaatı devam ediyor. Bu sulama tesisleriyle de takriben 50.000 dekar mümbit arazi daha sulanacaktır. Kapalı sulama sistemleri için Afyonkarahisar İl Özel İdaresine DSİ tarafından 100 milyon TL tahsis edildi. Bunun 76 milyon TL’si kullanılarak 360.000 dekar arazi kapalı sisteme dönüştürüldü ve böylece su ve enerji tasarrufu sağlanmıştır” dedi.

“Az su tüketen bitkilerin teşvik ve desteklenmesi gerekmektedir”

İleri derecede arıtılmış atık suları sulamada kullanacaklarını kaydeden Eroğlu, “Suyumuzu daha iyi değerlendirmek için evsel atık suları arıtıp, sulamada kullanacağız. Bunun için Ülkemizde örnek bir tesisi hayata geçirdik. Afyonkarahisar İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisinde arıtılan atık sular ile sulama yapacağız. Toplam 9.050 dekar araziyi ileri derecede arıtılmış atık sular ile sulanacaktır. Böylece suyumuzu daha idareli kullanmış olacağız. Bu tür tesislerin ülkemizin tamamına yaygınlaştırılması gerekmektedir. Kuraklıkla mücadele için az su tüketen bitkilerin teşvik ve desteklenmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

“Kuraklığa rağmen kesintisiz içme suyu sağladık”

Son olarak kuraklık dönemini ülkemize hissettirmeden atlatılması için çalışmaların yapıldığını belirten Eroğlu, “Salgın ve kuraklığa rağmen kesintisiz içme suyu sağladık” diyen Eroğlu, “Afyonkarahisar şehir merkezi ve ilçelerimizin içme suyu problemlerini çözdük. Yıllık 49,14 milyon m³ içme ve kullanma suyu temin edilerek 661.165 kişiye içme ve kullanma suyu sağladık. İnşa ettiğimiz isale hatları ve içme suyu arıtma tesisleri ile yerleşim yerlerimize menba kalitesinde içme suyu verdik. Salgın döneminde vatandaşlarımıza kesintisiz su verdik. Böylece salgın korkulan boyutlara ulaşmadı” şeklinde konuştu. HABER: TAYFUN ATMACA

 

 

#akparti #veyseleroğlu #su #çobanlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eroğlu’ndan hayırlı olsun ziyareti
Eroğlu’ndan hayırlı olsun ziyareti
Afyon’da 902 bin 919 kişi aşısını yaptırdı
Afyon’da 902 bin 919 kişi aşısını yaptırdı