Kadın girişimciler Amarant bitkisini inceledi

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Nurullah Kaya, TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Berna Tokman ve kadın girişimciler Sinanpaşa’nın Balmahmut Köyünde hasadı yapılan amarant bitki tarlasını gezdi

Kadın girişimciler Amarant bitkisini inceledi
Kadın girişimciler Amarant bitkisini inceledi Admin
Bu içerik 103 kez okundu.

Girişimci iş insanı Cengiz Aşgın tarafından Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa İlçesine bağlı Balmahmut Köyünde 300 dönüm araziye ekimi yapılan Amarant bitkisinin hasadı gerçekleştiriliyor. Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Nurullah Kaya da, Sinanpaşa Kaymakamı Zeynep Topcu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Şerife Münire Burcu, TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Berna Tokman ve Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Güzbey ve kadın girişimciler ile birlikte amarant bitkisinin hasadının yapıldığı tarlayı gezerek, Girişimci iş insanı Cengiz Aşgın’dan bilgiler aldılar.

300 DÖNÜM ARAZİYE EKİLDİ

Faydalı bir bitki olan Amarant’ın 300 dönüm arazide yetiştirildiğini aktaran Kaya, “Girişimci Cengiz Aşgın beyin belki bizim devlet olarak yapmamız gereken deneme üretimlerini her türlü riski alarak yapması ve sonucunu bizlerle paylaşması adına teşekkür ediyorum.  Amarant bitkisi antioksidan özelliği glütensiz olması Skulen maddesini barındırması yüksek lif oranı ve bol proteini ile doyurucu olması, yapraklarından çay olması, kamışının hayvancılıkta süt verimini arttırması gibi birçok özelliğe sahiptir” dedi.

SAFIMIZ, TARAFIMIZ NETTİR

Afyonkarahisar’da yerli ve milli her alanda yapılan girişimlerin her daim yanında olduklarını ifade eden Kaya, sözlerine şöyle devam etti: “Ülke ekonomisine katma değer yaratma çalışmalarında safımız, tarafımız nettir, duruşumuz tamdır.  Amarant bitkimizin en yüksek faydasını elde etmek için AFSÜ Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş ile çalışmalara başlanmış olup ayrıca, sektörde ciddi çalışması olan akademisyen ve firmalarla Cengiz Aşgın beyi tanıştırmaya ve işbirlikleri sağlamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

KATMA DEĞERİ ÇOK YÜKSEK

Ziyarette konuşan Sinanpaşa Kaymakamı Zeynep Topçu ise, amarant bitkisini ekimini gerçekleştiren girişimci iş insanı Cem Aşgın’a teşekkür etti. Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Berna Tokman da, amarant bitkisinin katma değerinin yüksek olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Şerife Münire Burcu, haşhaşa benzeyen bitkinin zengin içerikli olduğunu hatırlatarak, Bu bitkinin Afyonkarahisar'daki verimli arazilerde ekilmesi planlanıyor. Bizi amarant tarlasına misafir eden girişimci iş insanı Cengiz Aşgın'a teşekkür ediyoruz” dedi. >>GÖKHAN KOCAASLAN

#afyon #tobb #amarant #nurullahokumuş #bernotokman #münireburcu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yörex Fuarı’nı ziyaret etti
Yörex Fuarı’nı ziyaret etti
Sümeyra Çiçek Sandıklı’da
Sümeyra Çiçek Sandıklı’da