Yerel medyanın sorunları görüşüldü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Medya Derneğince yürütülen “Yerel Medya Buluşmaları Projesi” kapsamında Afyonkarahisar’daki yerel ve ulusal medya temsilcilerine "çok kanallı yayıncılık" sistemi hakkında bilgi verildi

Yerel medyanın sorunları görüşüldü
Yerel medyanın sorunları görüşüldü Admin
Bu içerik 66 kez okundu.

Medya Derneği Başkanı ve Takvim Gazetesi Yazarı İbrahim Altay, Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Kızıltaş, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak,  Daily Sabah Gazetesi Editörü Can Kazancıoğlu,  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Medya Derneğince yürütülen “Yerel Medya Buluşmaları Projesi” kapsamında Afyonkarahisar’daki gazeteciler ile bir araya geldi.

ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Programın açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Şerife Münire Burcu, Yerel Medya Buluşmaları" programında bölgelerde faaliyet gösteren basın yayın kuruluşlarında görev yapan basın mensuplarıyla ilişkilerin düzenlenmesi ve basının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

ÇÖZÜM AÇISINDAN ÖNEMLİ

Yerel medyanın öneminin büyük olduğuna değinen Medya Derneği Başkanı ve Takvim Gazetesi Yazarı İbrahim Altay, yerel basını güçlendirme amacı ile başlatılan proje kapsamında düşüncelerini dile getirerek, meslek ve yerel medya açısından genel bir fotoğrafın çekileceğini söyledi. Altay, Bu toplantıların, bazı konuların ve sorunların gündeme getirilerek çözüm üretilmesi aşamasında önemli olduğunu vurguladı.

SOSYAL MEDYA KULLANIMI

İnternet gazeteciliğinin gelişmesiyle merkez medya ve yerel medya arasında fark kalmadığını dile getiren Altay, gazeteyi, internet sitesini, televizyonu aynı anda doğru bir şekilde kullanan gazetecilerin öne geçeceğini ifade etti. Altay ayrıca, basılı yayınların geleneksel gazeteciliğin yanında internet ve sosyal medyayı da kullanması gerektiğini söyledi.

SON TOPLANTI AFYON’DA YAPILIYOR

Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Kızıltaş, son toplantının Afyonkarahiar’da yapıldığını söyleyerek, toplantılar içerisinde Afyonkarahisar’ın en ilgi gösterdiği illerden bir tanesi olduğunu ifade etti. İlginin en büyük etkenlerden bir tanesinin Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in toplantıya katılması olduğunu belirten Kızıltaş, Haziran ayında Sabah Gazetesi Yazarlar buluşması için Afyonkarahisar’a geldiklerini hatırlattı.

MEDYA DERNEĞİ KURUMSAL BİR DERNEK

Yıllardır gelip geçtiği Afyonkarahisar’ı tanıma imkanı bulduğunu vurgulayan Kızıltaş, “Afyon’un yerliliğe önem verdiğini bu toplantıda görmüş olduk” dedi. Medya Derneği’nin kurumsal bir dernek olduğunun altını çizen Kızıltaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Medya Derneğince yürütülen “Yerel Medya Buluşmaları Projesi” kapsamında yerel medyanın fotoğrafını çekmek için bu tür toplantıları düzenlediklerini söyledi.  Kızıltaş, yerel medyanın İstiklal Savaşı döneminde çok büyük faydaları olduğunu ifade ederek, “Yine hepimiz biliyoruz ki sıkıntılı dönemlerde yerel medya her zaman en önde duruyor. 2021’de duruma bakarak canımızı sıkan bizi üzen gelişmeler var ama bu gelişmeler hep vardı” diye konuştu.

DARBE GİRİŞİMİ BAŞARISIZLIĞA UĞRATILDI

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Türkiye’de 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat gibi darbelerin yaşanmasında merkez medyanın rol üstlendiğini, darbecileri destekleyen manşetlerin atıldığını hatırlattı. 15 Temmuz darbe teşebbüsünde ise medyanın karşı koymasının darbenin başarısızlığa uğratılmasında önemli rolü olduğununun altını çizen Albayrak, “Darbe girişimi ilk kez başarısızlığa uğratıldı. Burada en etkili güç bir bakıma medyanındı” dedi.

KAZANCIOĞLU SUNUM YAPTI

Daily Sabah Gazetesi Editörü Can Kazancıoğlu ise “Çok Kanallı Yayıncılık” hakkında sunum yaptı. Kazancıoğlu, “Geleneksel medyanın gittikçe dijitalleşen dünyaya adapte olmasını hedefleyen bir çalışma şeklidir. Günümüzde basılı medya kuruluşlarında her ne kadar dijital yayınlar olsa dahi, dijital ve basılı mecralar çoğunlukla ayrı ekipler tarafından yönetilmektedir. Çok kanallı yayıncılığın temel hedefi, dijital ve basılı mecraları tek çatı altında toplayarak, iş gücünden tasarruf ederek, gereksiz ekip bölünmelerinden doğal iletişim sorunlarının önüne geçmektedir” diye konuştu.

SORUNLAR GÖRÜŞÜLDÜ

Geleneksel yayıncılık yöntemlerine kıyasla avantajlarına değinen Kazancıoğlu, çok kanallı yayıncılığın temel hedefleri hakkında bilgiler verdi. Toplantı sonunda yerel medya temsilcilerinin karşılaştığı zorluklar ve sorunlar ele alındı. Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Sezer Küçükkurt’ta gazetecilerin yaşadığı sorunları içeren bir rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Milletvekillere sunduklarını söyledi. Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi, Megabirlik Medya Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Güzbey de “Yerel Medya Buluşmaları Projesi” kapsamında önerilerini sundu. Güzbey öneri olarak 5 madde sıraladı.

TALEP VE ÖNERİLER

Basın-yayın camiasının içerisinde bulunduğu sorunların en başında “gazetecilik” mesleğinin bir tanımının olmaması gelmektedir. Bu nedenle 250 TL’ye bir internet adresi alan herkes kendisini “Gazeteci” olarak nitelemekte, bu durum birçok kargaşayı beraberinde getirmektedir.

Meslek ahlakı, kuralları ve gelenekleri ile bağı olmayan pek çok kişi bir kamu görevi olan “Gazetecilik” kisvesine bürünerek siyasi, ticari ve sosyal bir çok alanda değişik amaçlara hizmet edebilmektedir.

Sosyal medya ile ilgili olarak yapılması gündemde olan çalışmalar kapsamına “basın-yayın” camiası da dahil edilmeli, öncelikle “gazeteci”nin yeni bir yasal tanımı yapılmalıdır. Böylece belirli şartları yerine getiremeyenlerin bu önemli meslek sıfatını kullanma hakkı ortadan kalkmalıdır. Mesleki şartları yerine getiren, kamu görevinin gereklerini sağlayan gazetecilere ise kolaylıklar sağlanmalıdır.

Bunun için doktorluk, mali müşavirlik, avukatlık meslekleri için oluşturulmuş sistemlerden yararlanılabilir. Gazeteciler Cemiyetleri yasal statü ile Baro, Tabip Odası, Muhasebeciler Odası gibi yetkililerle donatılırsa, meslek camiasının ahilik kuralları çerçevesinde kendi kendini kontrol etmesi sağlanabilir. Örneğin yasalara ya da meslek ahlakına aykırı hareket eden bir gazetecinin “meslek ruhsatı” kısa süreliğine elinden alınır ya da tümden iptal edilirse mesleki bir disiplin ortaya çıkacaktır.

Sorunların bir çoğunu büyük manada ortadan kaldırabilecek böylesi bir yasal düzenlemenin haricinde sektörümüzle ilgili olarak meslektaşlarımızın dillendirdikleri talepler aşağıdaki gibidir:

1. Anadolu’da bulunan yerel medya şirketleri (en az 3 işçi çalıştıranlar) KOBİ kapsamında Kredi Garanti Fonu’ndan veya KOSGEB’den kredilendirilmelidir.

2. Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payı yüzde 5’e düşürülmelidir.

3. Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedellerinde indirime gidilmelidir.

4. TÜRKSAT uydu bedeli ödemeleri döviz değil TL üzerinden indirimli olarak ödeme imkanı sağlanmalıdır.

5. Kamu spotları yayınları ücretlendirilmek suretiyle, basın-yayın kuruluşlarına destek sağlanmalıdır Toplumsal mesaj içeren devletin duyuruları ilgili bakanlıkça resmi ilan olarak yayınlatılmalıdır.

6. Kamu kurumlarının resmi ilan statüsünde olmayan reklamlarına ayrılan bütçe tamamen İstanbul merkezli basın yayın organlarına dağıtılmaktadır. Bu bütçenin asgari yüzde 30'u yerel medyaya ayrılmalı ve Basın İlan Kurumu aracılığıyla eşit olarak dağıtılmalıdır.

7. Yerel Medyanın dijital dönüşümünde kullanılmak üzere teknolojik altyapı için düşük faizli kredi imkanı sağlanmalıdır. Bu konuyla ilgili olarak Kalkınma Ajansları aracılığıyla projeler hazırlanıp, hayata geçirilmelidir.

8. Gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmemesi sağlanmalı ve gümrük vergileri tamamen sıfırlanmalıdır.

9. Üniversitelerdeki basın-yayın ve gazetecilikle ilgili bölümlerden mezun olan binlerce öğrenci iş beklemekte, sektör ise iş bilen elemana muhtaç durumdadır. Ders müfredatları ve fiili uygulamalar birbiriyle uyumlu hale getirilmelidir.

                                                                                              Afyon Gazeteciler Cemiyeti

 

 

#yerelmedya #iletişimbaşkanlığı #gazetecilercemiyeti #afyon #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahin SUKAP çalışmalarını yerinde inceledi
Şahin SUKAP çalışmalarını yerinde inceledi
Zeybek ziyaretçilerini makamında kabul etti
Zeybek ziyaretçilerini makamında kabul etti