Tarihin eskitemediği köprü Kırkgöz

Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izlerini taşıyan, Mimar Sinan tarafından onarılan Tarihi Kırkgöz Köprüsü, Antik Yol ve Taş Köprü Uygulama projesi ile hak ettiği değeri yeniden kazanacak. Restorasyon proje çalışmalarının hazırlanmasının ardından, Tarihi Kırkgöz Köprüsü küllerinden doğacak

Tarihin eskitemediği köprü Kırkgöz
Tarihin eskitemediği köprü Kırkgöz Admin
Bu içerik 118 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

İlimiz Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde yer alan Tarihi Kırkgöz Köprüsü, 1150'de Bizans İmparatoru 1. Manuil tarafından Eber Gölü’ne dökülen Akarçay Nehri üzerine 42 gözlü ve 200 metre uzunluğunda inşa ettirildi. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de çeşitli onarım ve eklemelerden geçen köprü günümüzde 57 adet göze sahip.

MİMAR SİNAN TARAFINDAN ONARILDI

Anadolu’nun en eski ve en uzun taş köprülerinden biri olan Tarihi Kırkgöz Köprüsü adeta yıllara meydan okuyor. Antik Kral Yolu ve Tarihi İpek yolu üzerinde yer alan köprü, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli onarımlar geçirdi. 16. yüzyılda 1. Süleyman'ın Bağdat seferi hazırlıkları kapsamında Mimar Sinan tarafından onarıldı. Sinan bu onarım esnasında köprüyü kuzey yöne doğru 200 metre uzatarak 22 kemer eklemiş, bunun yanında bir namazgah ve kitabede inşa etmiştir  Kurtuluş Savaşı esnasında Yunan kuvvetleri tarafından tahrip edilen köprünün kitabesi nehre düşmüş ve daha sonra bulunarak müzeye nakledildi.

1988 YILINDA TESCİL EDİLDİ

Döneme göre değişiklik gösteren çeşitli taş türleri ve inşa tekniklerinin kullanıldığı köprüde, Roma dönemine ait orta bölümde farklı renklere sahip tüf taşı yer alıyor. Ağırlıklı olarak siyah renge sahip tüf taşının arasında, kısmen bazalt ve beyaz mermer bulunuyor. Selçuklulara ait bölümlerde ise düzensiz olarak farklı kısımlarda kullanılan tüf taşları yer alıyor.  12 Aralık 1988 tarihinde Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. Grup eski eser olarak tescil edilen Kırkgöz Köprüsü, Afyonkarahisar’ın turizmine katkı sağlayacak olan, Bolvadin Tarihi Kırkgöz Köprüsü Antik Yol ve Taş Köprü Uygulama projesi ile yeninden gündeme geldi.

RESTORASYON PROJELERİ HAZIRLANIYOR

Karayolları Genel Müdürlüğünün 2021 Yılı Tarihi Köprüler Proje Programında yer alan tarihi Kırkgöz Köprüsü’nün ihalesi 29 Ocak tarihinde yapıldı. Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu döneminden kalma, 400 metre uzunluğa ve 57 kemere sahip tarihi Kırkgöz Köprüsü’nü 26 Ekim 2020 tarihinde ziyaret eden ve incelemelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, Tarihi Kırkgöz Köprüsünün turizme kazandırılacağının müjdesini o gün vermiş ve şunları söylemişti:  “Tarihi köprüleri gün yüzüne çıkarıp, vatandaşlarımızla buluşturmayı hedefliyoruz. Kırkgöz Köprüsü de buna güzel bir örnek olacak. Bölge kurulları ile görüşmeler yapıp, buraları turizme kazandıracağız. Bu tarihi köprüler ülkemizin önemli değerleridir”Şimdilerde restorasyon uygulama projeleri hazırlanan Tarihi Kırkgöz Köprüsü’nde projelerin tamamlanmasın ardından restorasyon uygulama çalışmalarına başlanacak.

>>ODAK HABER MERKEZİ

 

#kırkgözköprüsü #bolvadin #mimarsinan #antikyol
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Köyümde yaşamak için birsürü nedenim var projesi umut oluyor
Köyümde yaşamak için birsürü nedenim var projesi umut oluyor
Kış Modası Başladı
Kış Modası Başladı