BİLİNMEYEN KAHRAMANLAR

Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı gözlem kulelerinde, orman yangınlarını takip eden görevlilerinden Mehmet Balcı ile kulede Odak Gazetesi muhabirleri olarak bir gün geçirdik. Kule görevlilerinin hayatlarına ve kulelerin önemini bizlere anlatan ve bize rehberlik eden Mehmet Balcı, “Yaptığımız iş insanlık için en önemli işlerden birisi. Bizler buraya geldiğimizde 1 hafta dağda kalıyoruz” dedi

BİLİNMEYEN KAHRAMANLAR
BİLİNMEYEN KAHRAMANLAR Admin
Bu içerik 200 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı gözlem kuleleri orman yangınlarıyla mücadelede en önemli kilit noktalarından birisi oldu. Bu kulelerde kalan görevlilerden Mehmet Balcı Odak Gazetesine konuştu. Kulede kaldıkları zaman yaptıklarını ve görevin öneminden bahseden Balcı, “Çok önemli ve şerefli bir işimiz var. Ormanlarımız, ciğerlerimiz yanmasın diye bizler burada durmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

11 YILLIK GÖREV AŞKI

Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde 11 yıldır çalışan ve son 3 yıldır Sinanpaşa şefliğine bağlı Paşa Kulesinde Gözlem yapan Mehmet Balcı, Kuledeki görevlerini aktardı. 1870 metre rakımda görevini icra eden Balcı, Gözlem kulelerinin temel amacının ormanda duman ya da yangın belirtisi gösteren bir durum fark ettikleri anda, telsiz ile bölgeden sorumlu şefliğe haber verip yangın büyümeden ekiplerin o bölgeye intikal etmesini sağlamak olduğunu belirtti.

ARALIKSIZGÖZLEM YAPILIYOR

Paşa Gözlem Kule görevlisi Mehmet Balcı, kulede gece gündüz durmadan ormanların takip edildiğini belirterek, “Burada diğer arkadaşımla birlikte haftalık çalışıyoruz, bir hafta 7/24 ben çalışıyorum sonra ben dinlenmek için evime dönüyorum, diğer arkadaşım gelip bir hafta kalıyor” dedi. Hiç durmadan gözlem yapıldığını ve kulenin bağlı olduğu şeflik ile sürekli iletişimde olduklarını belirten Balcı, “Bizler buraya geldiğimizde aralıksız olarak ormanı takip ediyoruz, duman ya da yangını erkenden fark edip engellemek için buradayız” dedi.

GÖZLERİM SÜREKLİ AÇIK

Bir hafta boyunca 1870 metre yükseklikte tek başına duran Mehmet Balcı’ya Kulede neler yaptığını sorduk. Balcı, “Sabah çok erken saatlerde kalkıp kahvaltımı yapıyorum, sonra hemen kuleye çıkarak gözlem yapmaya başlıyorum. Akşam saatlerinde acıktığım zaman tekrar kulenin alt tarafında bulunan mutfakta hızlıca yemeğimi yapıp tekrar kuleye çıkıyorum ve gözlem yapmaya devam ediyorum. Gece geç saatlere kadar gözlem yaptıktan sonra 4 – 5 saat kadar uyuyorum. Tüm günüm bu şekilde geçiyor.Olası bir durumda dumanı ya da yangını fark etmezsem yangın büyüyebilir ekiplerin müdahalesi zorlaşır” ifadelerini kullandı.

300 BİN FUTBOL SAHASINI İZLİYORUM

Kule yüksekliğinden ve görüş menzilinden bahseden Balcı, “Kulemiz dediğim gibi deniz seviyesinden 1870 metre yükseklikte bulunan bir dağın tepesinde bulunuyor. Kule yüksekliği 20 metre, tahminen 10 bin hektarlık bir alanda görüşüm var, buda tahmini 300 bin futbol sahası yapar. En son 2 hafta önce Sinanpaşa’ya bağlı Kumalar dağında ufak bir çoban ateşinden çıkan yangının büyüdüğünü fark ettim.Yangın bölgesinin koordinatlarını telsizle bildirerek arkadaşları sevk ettim oraya. Kısa bir sürede yangına müdahale ettik ve hemen söndü.  Çok şükür çok büyük bir olay yaşamadım”dedi.

EN HIZLI MÜDAHALE EDEN ÜLKEYİZ

İhbar geldikten sonra iletişim sürecini anlatan Kule görevlisi Balcı, ters bir durum fark edildiği anda anında işletme şefine detaylı bir şekilde haber verdiğini, sonrasında işletme şefi ilk müdahale ekibine haber vererek olay yerine intikallerini sağlıyor. Olay yerine varan ekipler yangının durumunu inceleyip müdahale güçleri yeterse kendileri, yetersiz kalırsa veya yangının boyutu büyükse, merkezde bulunan Orman İşletme Müdürlüğüne haber verilerek destek ekip istendiğini belirtti.

GÖREVİM ÇOK KUTSAL VE ÖNEMLİ

Yaptığı görevde haftalarca dağın tepesinde kulede yaşayan Balcı, kendi sosyal hayatını nasıl sürdürdüğünü anlattı. Balcı, “Bizler bu işi yaparken bir hafta ailemden ayrı kalıyorum. Kendi işlerimi yapamıyorum buradayken, ancak aşağıya indiğim zaman tüm işlerimi hallediyorum. Görevimi çok seviyorum ve kutsal olarak görüyorum. Ormanlarımızın yanması hem bizlere hem ülkemize zarar verir, ciğerlerimizin yok olmaması için bizler hep burada olacağız.

DEVLETİMİZ YANIMIZDA

Birkaç sene öncesine kadar kule görevinin çok zor olduğunu ve burada kalan kişilerin zaman zaman aç kaldıklarını belirten Balcı, “Orman Genel Müdürlüğümüz ve Devletimiz gücünü gösterdi bizler için, büyük bir güneş paneli yapıldı buraya tüm elektrik ihtiyacımızı karşılıyor. Telsiz rölelerimiz var artık çevre illerle olsun Ankara’daki genel merkezle olsun sürekli iletişim halindeyiz artık. Telefon çekmiyordu önce artık sorunsuz çekiyor. İletişimde kaldığımız için gerek yiyecek konusunda gerek farklı bir ihtiyacımız olduğunda bağlı olduğumuz şefliğe haber verdiğimiz zaman çok kısa bir zaman içerisinde ihtiyaçlarımız gideriliyor. Kulenin alt kısmına çok güzel bir yer yapıldı 3 odalı bir ev gibi oldu. Yatacak yerimiz kişisel ihtiyaçlarımızı gidereceğimiz banyo, tuvalet, mutfak her şey yapıldı buraya. Yukarıda gözetleme yerimizin etrafı camekan yapıldı, artık soğukta durmuyoruz 4 tarafı cam olduğundan her yeri rahatça izleyebiliyoruz” dedi.

ANIZLARI YAKMASINLAR

Yaz günleri çiftçilerin anız yakması büyük yangınlara sebep olabileceğini belirten Balcı, “Çiftçilerimiz lütfen anızları yakmasınlar. Yaktıktan sonra kontrol edemezlerse ormanlık alanlara sıçrayabilir. Anız çok hızlı yanan ve yayılır, çiftçilerimizden isteğim anızları yakmasınlar” diyerek sözlerini bitirdi.

YANGININ TAM YERİNİ TARİF EDİN

İlk müdahaleyi yapan ve ihbar geldiğinde olay yerine ilk ulaşan ekiplerden Fatih Çözüm bizlere müdahalenin nasıl yapıldığını anlattı. 14 senedir görevini devam ettirdiğini belirten Çözüm,”Yangın gözetleme kulelerinden ya da ihbarlardan gelen bilgilere göre çok hızlı bir şekilde ihbar edilen noktaya intikal ediyoruz. Yangının durumuna baktıktan sonra kendimiz müdahale edebilirsek bizler gerekli çalışmayı yapıyoruz, kontrolden çıkmış ya da büyük bir yangın ise İşletme müdürlerimizle iletişime geçerek takviye istiyoruz” dedi. Acil müdahale aracını bizlere tanıtan Çözüm,”Arazi aracımızın arkasında yangın söndürme pompamız var. Araçta 350 litre su kapasitesi var ayrıca 20 litre köpük kapasitemiz var. Acil müdahale olarak bu su ve köpük yetmezse ve yangın büyükse takviye çağrılır. Vatandaşlarımızdan ricam yangını gördükleri zaman ‘Alo 177’ ihbar hattını arayıp yangının tam konumunu tarif etmeleri. Yangın noktasını tam tarif edemedikleri zaman bizler o bölgeyi bulmak için zaman kaybediyoruz” dedi.

ODAK GAZETESİNE TEŞEKKÜR EDERİM

Röportajımızın sonunda daha önce böyle bir haberin hiç yapılmadığını ve ilk defa Odak Gazetesinin yanlarına gittiğini belirten Mehmet Balcı, “Odak Gazetesine çok teşekkür ederim buraya geldiğiniz için. Daha önce hiç kimse gelmemişti yanımıza. Bizlerin sesini duyurduğunuz için ve ilginiz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

SİZLER KAHRAMANSINIZ

Odak Gazetesi Muhabirleri olarak Paşa Kule gözlemcisi Mehmet Balcı ile geçirdiğimiz bir günün ardından ne kadar zor bir görevleri üstlendiklerine şahit olduk. Ormanların yanmaması için gece gündüz teyakkuzda bekleyen ve kimse tarafından bilinmeyen bu kahramanların görevlerini nasıl yaptıklarını izledik. Bizlere kapılarını açan ve kuleye kadar çıkmamıza yardımcı olan Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürü Mustafa Gökhan Us’a,Sinanpaşa Orman İşletme Şefi Yusuf Manav ve Bizlere rehberlik eden Mehmet Balcı’ya teşekkür ederiz. ÖZEL HABER: TAYFUN ATMACA

 

#mustafagökhanus #mehmetbalcı #ormangenelmüdürlüğü #sinanpaşa #yunusmanav
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahin SUKAP çalışmalarını yerinde inceledi
Şahin SUKAP çalışmalarını yerinde inceledi
Zeybek ziyaretçilerini makamında kabul etti
Zeybek ziyaretçilerini makamında kabul etti