ŞUHUT BELEDİYESİ'NDEN ANLAMLI PROJE

Afyonkarahisar ve Türkiye'de ilk olacak olan Şehit ve Gaziler Hatıra Merkezi projesinde sona yaklaşıldı

ŞUHUT BELEDİYESİ'NDEN ANLAMLI PROJE
ŞUHUT BELEDİYESİ'NDEN ANLAMLI PROJE Admin
Bu içerik 77 kez okundu.

Şuhut Belediyesinin talimatlarıyla 10 ay önce çalışmlarına başlanan Müze niteliği taşıyan özel merkez projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Şuhutlu Şehit ve Gaziler Hatıra Merkezi adını taşıyan proje, Türkiye'nin 973 ilçesi ve Afyonkarahisar genelinde bir ilk olma özelliğini taşıyor. Merkezde Şuhut İlçesinin 110 yılllık geçmişinde vermiş olduğu tüm Şehit ve Gazilerin isimleri tek bir çatı altında bir araya getiriliyor. Türkiye'de ilk kez bir İlçenin kayıtlı Resmi Tarihi genelinde köyleriyle birlikte tüm Şehit ve Gazilerinin tespiti yapılarak değerli bir manevi harita oluşturuldu.

DEVLET ARŞİVLERİ BAŞKANLIĞINDAN DESTEK

Hazırlanan bu anlamlı projeye, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi bir çok resmi kurum önemli bilgi ve belge desteği sağladı. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ise Şuhutlu Şehit ve Gaziler Merkezi için 25 tarihi özel Şuhut belgelerinden oluşan özel bir koleksiyonu aslına uygun basarak Şuhut Belediyesi'ne gönderdi.

ŞUHUT'TA BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt yaptığı açıklamada Şuhutlu Şehit ve Gaziler Hatıra Merkezi projesinin ilçemizden ziyade Türkiye'nin tüm ilçelerinde proje fikri, konsept ve içerik bakımından tek olduğunu ve böyle bir Merkezi Şuhut Halkının ve Tüm Afyonkarahisarlıların hizmete açacak olmalarından onur duyduklarını belirtti. Başkan Bozkurt, "Proje özel ve çok anlamlı destek veren Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığına, Cumhurbaşkanı  Sayın Recep Tayyip Erdoğan nezdinde Şuhut Halkı adına şükranlarını sunuyorum" dedi.  

BU PROJE TÜM TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK

Recep Bozkurt, hizmete açacakları Şehit ve Gaziler Hatıra Merkezi Projesinin geliştirilmeye açık ve başta tüm Türkiye ve ilçelerimiz için örnek oluşturacak bir çalışma olduğunu vurguladı. Başkan Bozkurt,"Pproje kapsamında,  aslen Şuhutlu olan Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun Şuhut ile ilgili ifade etmiş olduğu "Şehitler Diyarı Şuhut" sözü somut olarak belge ve bilgileriyle birlikte, Şuhut Belediyesi olarak Şuhutlu Şehit ve Gaziler Hatıra Merkezi Projesinin Şuhut İlçesi ve tüm köylerine ithaf edilecek" diye ifade etti. Açılacak Merkezde tüm şehitlerin her birine ait isim levhaları ve şahadet bilgileri, daha bir çok ilginç bilgi, obje ve fotoğrafları yer alacağı da belirtildi.

TARİHİ HAMAM YENİ PROJEYLE HAYAT BULDU 

Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, "Geçtiğimiz yıllara kadar sadece temeli kalmış, metruk bir alan  haline gelmiş olan ve restorasyonu konusunda Belediye olarak yoğun çabalar sarf ettiğimiz Tarihi Hamzapaşa Hamamı'nın "Şuhutlu Şehit ve Gaziler Hatıra Merkezi" olarak hizmet verecek" diye konuştu. 

Başkan Bozkurt, İlçenin en eski yapılarından biri olan Hamzapaşa Hamamı'nın yapılan restorasyon çalışmasıyla projeye kazandırıldığının altını çizdi. Hamzapaşa Hamamı;1910 yıllarının sonuna kadar hizmet verdi. 1910 yılında kapanmasıyla kaderine terk edildi. Ancak tarihi yapı 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşına katılan Şuhutlu Şehit ve Gazilerin yaşadıkları yıllara şahitlik etti. Bu nedenle Şuhut tarihinde önemli bir yeri olduğu kabul ediliyor. O dönemde şehit ve gazilerin kullandıklarına inanılan, hatta avlusunda ayak izlerinin olduğu düşünülen bu yapıyı tüm Şuhutlu Şehit ve Gazileri için bir Hatıra Merkezi olarak tasarlandıklarını aktardı. Yapının özellikle aslına uygun olarak yeniden restorasyonu yapılan bölümün 1914-1922 dönemi Şuhutlu Şehitlere ayrıldığını belirten Başkan Bozkurt sonradan yeni eklenen salonda ise 1950 ve günümüz Şuhutlu Şehit ve Gazilerimizin isimlerinin yer alacağını ifade etti. Başkan Recep Bozkurt, Şuhutlu Şehit ve Gaziler Merkezi tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra görkemli bir törenle hizmete açılacağının müjdesini verdi. HABER:BETÜL ÖZDEMİR

#recepbozkurt #şuhutilçesi #ŞuhutluŞehitveGazilerProjesi #HamzapaşaHamamı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yörex Fuarı’nı ziyaret etti
Yörex Fuarı’nı ziyaret etti
Sümeyra Çiçek Sandıklı’da
Sümeyra Çiçek Sandıklı’da